Selvbyg/ombyg

Om at bygge modeller helt fra bunden - eller lave større ombygninger på industrimodeller.

EmneSvarOprettetSeneste svarsorteringsikon
Ombygning fra DC til AC af Piko lok. 15 Fri 17/3/2017 - 11:27
af ventrikel
Wed 12/4/2017 - 15:42
af humlebumletog
OKT drejeskive 9 meter 0 Fri 7/4/2017 - 15:06
af PeterAaquist
n/a
Montering af håndhjul 1 Søn 2/4/2017 - 13:38
af Lincoln
Søn 2/4/2017 - 16:43
af pejft
selv byg 3 Fri 26/8/2016 - 12:22
af Mark
Tue 28/3/2017 - 14:25
af merete_np
MH 201 9 Søn 5/3/2017 - 18:22
af fjorbak
Mon 6/3/2017 - 10:51
af peterw
Foto(s) af tagdetaljer omkring pantograf, 2. generations S-tog? 10 Thu 2/3/2017 - 10:36
af peterw
Lør 4/3/2017 - 12:04
af seg
Adskillelse af Hogwarts lokomotiv 5 Tue 21/2/2017 - 20:46
af Terslin
Thu 23/2/2017 - 20:43
af Terslin
Spørgsmål om lakeret kobbertråd til LED i signaler 4 Mon 9/1/2017 - 22:31
af ladvogn
Tue 10/1/2017 - 0:17
af HEDO
Märklin reservedelsnummer 3 Lør 7/1/2017 - 20:16
af Hansen2010
Lør 7/1/2017 - 21:22
af Hansen2010
Modul: rammehøjde 4 Lør 17/12/2016 - 11:20
af jjbro
Thu 22/12/2016 - 12:40
af PerOlsen
Velfærdsbygningen på Helsingør station 1:87 12 Lør 12/11/2016 - 13:22
af Lassefar2009
Søn 18/12/2016 - 12:17
af h087
Digitalisering 5 Søn 6/11/2016 - 11:32
af dadderpasser
Tue 8/11/2016 - 15:59
af pejft
OPBYGNING AF UNDER VOGN AF DSB 3G s-tog 1 Wed 12/10/2016 - 13:26
af tmjbk
Wed 12/10/2016 - 13:36
af tmjbk
Montering af lys i vogne 1 Søn 9/10/2016 - 16:32
af Lincoln
Søn 9/10/2016 - 17:17
af jan mx
Projekt: BR.402 til LNJ YM 0 Mon 3/10/2016 - 13:17
af Claus Ø.H.H
n/a
Udskiftning af tandhjul på aksler 2 Mon 5/9/2016 - 8:28
af Perseus
Mon 5/9/2016 - 18:47
af Perseus
Digitalisering 2 Fri 19/8/2016 - 10:27
af dadderpasser
Lør 20/8/2016 - 11:09
af pejft
Lgs farve 2 Fri 19/8/2016 - 8:57
af Mortenmp
Fri 19/8/2016 - 23:51
af Svend
Märklin 300 3 Mon 1/8/2016 - 12:53
af dadderpasser
Søn 7/8/2016 - 18:57
af pejft
BR23, Märklin 3005 9 Thu 3/3/2016 - 20:30
af Stationsforstanderen
Fri 5/8/2016 - 11:23
af gejo
Ombygning af Heljan Litra P fra AC til DC 3 Fri 11/3/2016 - 13:25
af Lbj
Fri 5/8/2016 - 7:46
af Søndenfjords
Farvekoder lemvigbanen + Banestyrelsen MZ 7 Mon 1/2/2016 - 23:29
af A Warthoe
Tue 28/6/2016 - 15:13
af Grouleff
DSB Df, HFHJ 9, OHJ 38 4 Søn 12/6/2016 - 13:12
af modellbygger
Wed 15/6/2016 - 21:34
af modellbygger
Byg en Tikøb R-maskine. 17 Fri 12/3/2010 - 22:03
af F.Ormstrup
Fri 10/6/2016 - 21:30
af Skovsøekspressen
Hjul udskiftning 5 Lør 23/4/2016 - 10:15
af fjorbak
Thu 5/5/2016 - 22:34
af bygger01