Elektronik

Om automatik og elektronisk styring af modelbanen.

EmneSvarOprettetSeneste svarsorteringsikon
Lysdiode 3 ben rød / hvid 4 Wed 5/9/2012 - 22:31
af Perjc
Søn 9/9/2012 - 1:20
af Perjc
Hjemmelavet elektronik til forsinkelse af signaler. 2 Mon 3/9/2012 - 9:58
af Horsecreek
Lør 8/9/2012 - 13:17
af Horsecreek
Signaler 2 Lør 1/9/2012 - 17:41
af rytter
Lør 1/9/2012 - 23:07
af Torben Z.
ELV MP3 afspiller 2 Lør 1/9/2012 - 18:05
af Lars Skjærlund
Lør 1/9/2012 - 19:09
af Lars Skjærlund
Sound afspiller 18 Lør 25/8/2012 - 18:14
af Vasbye
Lør 1/9/2012 - 18:07
af Lars Skjærlund
Hastighed viser til signaler 2 Lør 25/8/2012 - 22:57
af tmjbk
Søn 26/8/2012 - 0:33
af Gert Frikke
Vognbelysning, lysdioder med formodstand og ledning mv. 0 Mon 20/8/2012 - 22:26
af tossetog
n/a
For märklinister 2 Wed 15/8/2012 - 23:45
af tossetog
Thu 16/8/2012 - 18:09
af tossetog
2 dekodere i samme vognstamme....kan man det? 10 Fri 20/7/2012 - 16:50
af smoeller
Søn 12/8/2012 - 20:13
af Lars Skjærlund
Lokomotivet er død 9 Wed 1/8/2012 - 0:25
af Haage
Thu 2/8/2012 - 13:02
af Haage
Lyd til danske tog på tilbud 5 Søn 22/7/2012 - 8:56
af nyboder
Søn 22/7/2012 - 21:35
af Torben Z.
Mangel på strøm på enkelte skinner/steder på banen 1 Søn 8/7/2012 - 16:46
af Juulen
Søn 8/7/2012 - 20:19
af Ole Vedel
DC = +/- , men hvad med AC ?? 5 Mon 2/7/2012 - 10:25
af domino
Mon 2/7/2012 - 14:00
af domino
Sådan har jeg lavet min ledningsholder 1 Tue 26/6/2012 - 23:45
af Baungaard
Thu 28/6/2012 - 17:20
af ksor
Elektroniske spørgsmål 24 Wed 25/4/2012 - 12:25
af cbt
Fri 8/6/2012 - 9:27
af lokalbanen
en elektronisk anordning 3 Fri 1/6/2012 - 0:23
af Stationsforstanderen
Søn 3/6/2012 - 13:15
af nbt
Togveje 14 Mon 28/5/2012 - 19:03
af Poul J
Wed 30/5/2012 - 21:30
af CBorch
Roco MA/BS 480 2 Thu 24/5/2012 - 11:33
af Peter Larsen
Lør 26/5/2012 - 9:04
af HNE3003
Faller Car System 6 Søn 13/5/2012 - 16:27
af a62213
Mon 21/5/2012 - 13:54
af Jørnet
Bistabil multivibrator 6 Lør 5/5/2012 - 12:46
af jkp4100
Mon 7/5/2012 - 6:54
af jkp4100
Et spørgsmål affødt af ren uvidenhed. 6 Thu 19/4/2012 - 21:08
af morten.andersen
Tue 1/5/2012 - 14:52
af morten.andersen
Strøm til Märklin signalpult 72751 1 Lør 28/4/2012 - 17:52
af perskive
Mon 30/4/2012 - 21:13
af bqg
Strømforsyning 9 Søn 15/1/2012 - 14:49
af jkp4100
Søn 29/4/2012 - 19:37
af jkp4100
Afkoblere til alle spor størrelser. 8 Tue 10/4/2012 - 17:23
af gnilre2
Fri 27/4/2012 - 17:52
af gnilre2
PIC programmmer 3 Mon 23/4/2012 - 0:25
af smølf
Tue 24/4/2012 - 22:22
af smølf