Selvbyg/ombyg

Om at bygge modeller helt fra bunden - eller lave større ombygninger på industrimodeller.

EmneSvarOprettetsorteringsikonSeneste svar
Ombygning af Piko 96404 til tre-skinne. 0 Fri 5/7/2019 - 12:54
af Horsecreek
n/a
VLTJ ML24 / erfaringer med Shapeways 4 Mon 10/6/2019 - 19:35
af madskp
Wed 12/6/2019 - 19:45
af madskp
Påsætning af tandhjul på hjulsæt 3 Lør 8/6/2019 - 21:06
af Egonhund
Søn 16/6/2019 - 20:22
af Fiona
Løse skinner / selvbyg 2 Lør 8/6/2019 - 10:45
af Kim Stapelfeldt
Lør 8/6/2019 - 14:42
af Svend
Forskel fjederpuffer 3 Fri 24/5/2019 - 18:30
af Egonhund
Fri 31/5/2019 - 11:41
af H0 DCC
OHJ i gammel bemaling 5 Lør 6/4/2019 - 10:51
af Kim Stapelfeldt
Lør 6/4/2019 - 18:17
af OHJ20
Ombygning af Märklin 7186 Drejeskive? 0 Søn 17/3/2019 - 16:40
af cruiser79
n/a
Farve på Lollandsbanens busser 10 Mon 11/2/2019 - 22:26
af Hippie02
Thu 14/2/2019 - 22:47
af Hippie02
Et grantræ der vælter 4 Lør 9/2/2019 - 20:02
af bygger01
Wed 27/2/2019 - 23:14
af bygger01
DC til AC 4 Mon 21/1/2019 - 15:31
af Lagoni
Mon 21/1/2019 - 15:51
af Lagoni
søger: Rød godsvogn fra HSB - lookalike 7 Mon 7/1/2019 - 12:49
af theWSU
Wed 9/1/2019 - 22:37
af Langelandsbanen
Købes: Roco kæpskinnevogne 0 Thu 3/1/2019 - 20:45
af Skott
n/a
Undervogn til 1.gen S-tog (H0) 21 Tue 1/1/2019 - 17:02
af CBorch
Tue 9/4/2019 - 7:37
af Kresten
ROCO Clean "Light" 1 Lør 8/12/2018 - 15:33
af Stygge
Wed 19/12/2018 - 13:18
af hxmiesa
Koblingsfjeder til Hobbytrade MT rangermaskine 4 Thu 6/12/2018 - 15:38
af nielsgrenaa
Mon 10/12/2018 - 16:15
af nielsgrenaa
Brugsanvisning til et ætseark fra OKT af HJJ S 135 / Løst 4 Tue 27/11/2018 - 22:55
af bygger01
Fri 30/11/2018 - 12:55
af DanskBjergbane
Lys i Crs - vogn 3 Søn 11/11/2018 - 13:37
af ladvogn
Tue 13/11/2018 - 7:39
af Togsøn
Købe Fleischmann eller Roco? 2 Tue 23/10/2018 - 14:15
af Erik Andersen
Wed 24/10/2018 - 9:18
af Snuden
Aftrækker til hjul 4 Thu 18/10/2018 - 13:00
af sir_fister
Lør 20/10/2018 - 18:51
af PTMadsen
Pap/karton til bygning af diverse på modeljernbanen 7 Wed 17/10/2018 - 9:06
af gemiko
Søn 8/9/2019 - 0:22
af Erik V. Pedersen
Stjerne-/ egerhjul til Hobby Trade undervandsbåd. 0 Lør 1/9/2018 - 21:20
af modellbygger
n/a
Håndhjul på DSB postvogne. 0 Wed 29/8/2018 - 15:09
af modellbygger
n/a
Motorboogie til Kibri 16060 0 Tue 14/8/2018 - 19:31
af Perseus
n/a
Faulhaber og ny gearing. 1 Søn 5/8/2018 - 16:12
af Frank-O
Wed 15/8/2018 - 2:00
af Rep Neslein
Opbygning af modelbane 6 Lør 14/7/2018 - 11:17
af Maagaard
Wed 18/7/2018 - 17:34
af Maagaard