Elektronik

Om automatik og elektronisk styring af modelbanen.

EmneSvarOprettetSeneste svarsorteringsikon
Lys i sporskifte tavle 18 Wed 3/7/2013 - 16:16
af Lassefar2009
Tue 23/7/2013 - 16:33
af Lassefar2009
Kort slutning ?? 5 Søn 30/6/2013 - 16:48
af domino
Mon 1/7/2013 - 12:59
af domino
Hvad er den optimale output til N og HO (volt og amp) 0 Søn 30/6/2013 - 14:11
af domino
n/a
Førerhussbelysning 1 Fri 7/6/2013 - 11:04
af DCC
Fri 7/6/2013 - 15:24
af BT
PC oscilloskop 39 Lør 16/3/2013 - 1:57
af Lars Skjærlund
Søn 26/5/2013 - 10:35
af Skott
Lyd effekt på banegården 31 Mon 20/5/2013 - 8:50
af jernbane-prof
Thu 23/5/2013 - 18:16
af jernbane-prof
DCC Vendesløjfe-moduler kortslutter 3 Fri 29/3/2013 - 11:59
af Elmer
Lør 18/5/2013 - 22:01
af Elmer
Link til DIY elektronik 0 Wed 15/5/2013 - 9:26
af birkla
n/a
Optokoblere 14 Wed 8/5/2013 - 13:12
af Lars Skjærlund
Mon 13/5/2013 - 18:58
af CBorch
BEGYNDER, hjælp til styring af skifte.... 5 Tue 7/5/2013 - 13:53
af hoffmann6200
Wed 8/5/2013 - 16:54
af hoffmann6200
Hjælp til ledningsrod under banen. 7 Søn 28/4/2013 - 10:47
af kulle2011
Mon 29/4/2013 - 12:53
af Jørnet
Intellibox problem 2 Mon 15/4/2013 - 20:59
af disavelo
Søn 21/4/2013 - 21:59
af HNE3003
Hjælp med styresystem. 5 Thu 11/4/2013 - 22:26
af BoC
Lør 13/4/2013 - 18:34
af BoC
Arduino til at styre et AM signal 2 Wed 10/4/2013 - 22:18
af Horsecreek
Thu 11/4/2013 - 7:32
af Lars Skjærlund
Viessmann signalsteuerbaustein 5210 7 Lør 23/3/2013 - 12:52
af litra S740
Lør 23/3/2013 - 21:16
af Snuden
Farvede pærer 2 Fri 22/3/2013 - 19:17
af dbschenker
Lør 23/3/2013 - 13:11
af Kresten
Sporskifte tavle 8 Mon 11/3/2013 - 21:49
af smølf
Tue 12/3/2013 - 22:16
af smølf
Sporskifte med tilbagemelding 19 Fri 20/4/2012 - 22:23
af mymn
Tue 26/2/2013 - 11:28
af Jørnet
led lys 4 Wed 26/9/2012 - 21:38
af Perjc
Tue 26/2/2013 - 2:33
af Perjc
Mangler "kuffertstik" 3M 905 4 Fri 22/2/2013 - 21:32
af Skott
Mon 25/2/2013 - 18:02
af Harley
bevægelses sensor til alm lampe som "reed-kontakt" på skygge bane gård 3 Søn 24/2/2013 - 16:33
af roskilde charlie
Søn 24/2/2013 - 23:16
af bygger01
8 kontra 21 bens dekoder 4 Fri 22/2/2013 - 19:07
af Himmerlandsbanerne
Lør 23/2/2013 - 19:34
af Himmerlandsbanerne
tegninger/monteringsvejledning 1 Wed 20/2/2013 - 20:16
af Himmerlandsbanerne
Wed 20/2/2013 - 20:46
af PTMadsen
Reed kontakter til tilbagemelding 3 Wed 9/1/2013 - 1:20
af angatyr
Thu 10/1/2013 - 23:42
af angatyr
Hvor lange må ledningerne være som max? 5 Tue 13/11/2012 - 16:08
af Kimp
Wed 2/1/2013 - 23:47
af gerhard