Selvbyg/ombyg

Om at bygge modeller helt fra bunden - eller lave større ombygninger på industrimodeller.

EmneSvarOprettetsorteringsikonSeneste svar
Brugsanvisning til et ætseark fra OKT af HJJ S 135 / Løst 4 Tue 27/11/2018 - 22:55
af bygger01
Fri 30/11/2018 - 12:55
af DanskBjergbane
Lys i Crs - vogn 3 Søn 11/11/2018 - 13:37
af ladvogn
Tue 13/11/2018 - 7:39
af Togsøn
Købe Fleischmann eller Roco? 2 Tue 23/10/2018 - 14:15
af Erik Andersen
Wed 24/10/2018 - 9:18
af Snuden
Aftrækker til hjul 4 Thu 18/10/2018 - 13:00
af sir_fister
Lør 20/10/2018 - 18:51
af PTMadsen
Pap/karton til bygning af diverse på modeljernbanen 7 Wed 17/10/2018 - 9:06
af gemiko
Søn 8/9/2019 - 0:22
af Erik V. Pedersen
Stjerne-/ egerhjul til Hobby Trade undervandsbåd. 0 Lør 1/9/2018 - 21:20
af modellbygger
n/a
Håndhjul på DSB postvogne. 0 Wed 29/8/2018 - 15:09
af modellbygger
n/a
Motorboogie til Kibri 16060 0 Tue 14/8/2018 - 19:31
af Perseus
n/a
Faulhaber og ny gearing. 1 Søn 5/8/2018 - 16:12
af Frank-O
Wed 15/8/2018 - 2:00
af Rep Neslein
Opbygning af modelbane 6 Lør 14/7/2018 - 11:17
af Maagaard
Wed 18/7/2018 - 17:34
af Maagaard
Hobbytrade DD vogne, erfaring med strømførende koblinger og evt. "power-pack" ? 9 Mon 4/6/2018 - 21:15
af LasseSteen
Wed 6/6/2018 - 16:38
af LasseSteen
Ombygning af ældre Märklin MY til 2-skinne DCC 4 Lør 26/5/2018 - 12:11
af bmpplan
Søn 27/5/2018 - 7:14
af gejo
Bondehuse arkitektur 15 Tue 15/5/2018 - 20:57
af Rep Neslein
Thu 31/5/2018 - 21:51
af Rep Neslein
Digitalisering af Märklin 3153 - med Märklin 60941 og ESU Lokpilot 4.0 20 Thu 3/5/2018 - 11:55
af Pyotr
Wed 21/11/2018 - 13:35
af Pyotr
VLTJ nr. 6 damplokomotiv 7 Lør 7/4/2018 - 6:41
af madskp
Thu 12/4/2018 - 10:04
af EH6762
DB Cargo RAL farve 1 Mon 2/4/2018 - 16:40
af LasseSteen
Tue 3/4/2018 - 15:33
af LasseSteen
Ombygning af DSB MZ 1401 fra Lima 9 Mon 2/4/2018 - 11:32
af grabow
Mon 2/4/2018 - 21:08
af Niels
Damplokomotiv OHJ 5 i H0 4 Thu 29/3/2018 - 11:31
af ladvogn
Fri 6/4/2018 - 8:40
af ladvogn
Kirkedige 7 Wed 28/3/2018 - 19:18
af bygger01
Thu 3/5/2018 - 20:56
af bygger01
Banerømmer og trin til Lima Mz 0 Wed 28/2/2018 - 22:07
af disavelo
n/a
service kursus 14 Tue 13/2/2018 - 12:34
af playmobil
Wed 5/12/2018 - 12:46
af jpetersen
Bremsesystem til et rangerbjerg 11 Søn 14/1/2018 - 12:15
af joergen1978
Tue 16/1/2018 - 19:25
af f1freakdk
Ny motor i Märklin 3003 6 Lør 16/12/2017 - 16:02
af johnsj
Søn 17/12/2017 - 22:49
af Snuden
Humbrol 33 matt sort dækker ikke 5 Fri 15/12/2017 - 9:46
af ladvogn
Søn 17/12/2017 - 6:45
af birkla
Hobbytrade MZ AC ombygning 9 Fri 8/12/2017 - 19:21
af stenlille banen
Fri 12/1/2018 - 10:06
af hardwaretec