Elektronik

Om automatik og elektronisk styring af modelbanen.

EmneSvarOprettetSeneste svarsorteringsikon
Ældre lok med forskellige udfordringer 9 Thu 5/1/2017 - 2:10
af Lincoln
Søn 8/1/2017 - 2:13
af Lincoln
Danske DSB Signaler HO? 16 Mon 19/12/2016 - 13:47
af Efa
Fri 23/12/2016 - 14:48
af Bent_P
Märklin krydsning 24649 7 Lør 17/12/2016 - 14:10
af Efa
Søn 18/12/2016 - 10:34
af Marklin4me
Strømforsyning / adaptere 17 Søn 11/12/2016 - 19:27
af TBS
Wed 14/12/2016 - 15:05
af TBS
Sporoptaget / Elektrolytter 3 Søn 4/12/2016 - 13:29
af Stationsforstanderen
Søn 11/12/2016 - 19:58
af birkla
Husbelysning 9 Mon 5/9/2016 - 12:28
af a62213
Thu 8/12/2016 - 22:44
af HEDO
Fotocelle eller IR 5 Thu 1/12/2016 - 17:24
af tmjbk
Thu 8/12/2016 - 18:22
af tmjbk
Windigipet lokobilleder 6 Søn 4/12/2016 - 21:19
af Orladk53
Tue 6/12/2016 - 21:04
af fjorbak
Relæ og ensretter ? 7 Fri 2/12/2016 - 13:21
af PerOlsen
Mon 5/12/2016 - 1:59
af PerOlsen
Windigipet lokobilleder 0 Søn 4/12/2016 - 21:19
af Orladk53
n/a
Märklin 74491 igen igen.... 2 Thu 24/11/2016 - 11:59
af Stationsforstanderen
Thu 24/11/2016 - 17:08
af fjorbak
Viessmann Multiplexer og gammel blå Märklin trafo 7 Fri 18/11/2016 - 20:30
af LasseSteen
Lør 19/11/2016 - 23:44
af LasseSteen
Boostere og transformatorer 25 Søn 2/10/2016 - 12:49
af Lincoln
Thu 17/11/2016 - 21:22
af Frank F
Afprøvning af gamle skinner 10 Tue 25/10/2016 - 13:46
af Lincoln
Mon 7/11/2016 - 13:18
af HEDO
skinner 2 Mon 31/10/2016 - 15:33
af Jens Nielsen
Mon 31/10/2016 - 17:22
af mr-data
Analog styring af Viessmann signaler 5 Tue 25/10/2016 - 13:57
af LasseSteen
Wed 26/10/2016 - 18:00
af LasseSteen
signaler 0 Lør 15/10/2016 - 17:21
af Jens Nielsen
n/a
signaler 0 Lør 15/10/2016 - 17:12
af Jens Nielsen
n/a
Ny printplade til Heljan MX/MY 8 Lør 20/8/2016 - 13:26
af fjallemark
Mon 12/9/2016 - 11:17
af Kresten
Fjederkontakt 2 Lør 27/8/2016 - 19:30
af jkp4100
Lør 27/8/2016 - 20:08
af jkp4100
Märklin sporskifte drev (74491) og en gammel blå Märklin transformator ? 2 Søn 31/7/2016 - 12:28
af LasseSteen
Mon 1/8/2016 - 23:43
af LasseSteen
Trykknap istedet for vippekontakt 14 Fri 24/6/2016 - 15:45
af a62213
Fri 22/7/2016 - 20:26
af boholm
signaler 1 Thu 21/7/2016 - 11:16
af Jens Nielsen
Thu 21/7/2016 - 15:51
af Gert Frikke
Størrelse / tykkelse på ledninger til Märklin signaler 2 Thu 7/7/2016 - 10:36
af Stationsforstanderen
Thu 7/7/2016 - 13:38
af Stationsforstanderen
Skift mellem pendul/manuel drift 19 Mon 23/5/2016 - 18:20
af BT
Lør 11/6/2016 - 18:44
af jan mx