Selvbyg/ombyg

Om at bygge modeller helt fra bunden - eller lave større ombygninger på industrimodeller.

EmneSvarOprettetSeneste svarsorteringsikon
Tilbehør til modeljernbanen, mange fine ting, bl.a. sporskiftedrev og signaldrev 1 Mon 29/9/2014 - 20:42
af Skovsøekspressen
Mon 29/9/2014 - 22:26
af Flemming
Om litrering 9 Thu 18/9/2014 - 21:41
af fjorbak
Søn 28/9/2014 - 10:34
af fjorbak
Hjul til Loko 2 Thu 18/9/2014 - 21:51
af fjorbak
Thu 18/9/2014 - 22:50
af fjorbak
Decals til super flotte Scania Vabis tankvogne hos Stoppel! 7 Thu 7/8/2014 - 13:02
af peterw
Tue 9/9/2014 - 13:37
af Mogens3500
Hvad medlemsskab i en modeljernbaneklub også kan føre til ! 44 Tue 15/7/2014 - 23:43
af F.Ormstrup
Mon 8/9/2014 - 21:47
af F.Ormstrup
Træstammer (Ikke dem af marcipan :-) ) 14 Wed 13/8/2014 - 20:55
af Busk
Tue 26/8/2014 - 11:28
af Rep Neslein
Hvordan fjerner man selskabsnavnet på Heljans skinnebusser? 3 Søn 24/8/2014 - 0:48
af sasmo
Søn 24/8/2014 - 22:08
af sasmo
Volvo B10M HT bus, work in progress 9 Mon 4/8/2014 - 20:15
af peterw
Fri 22/8/2014 - 21:55
af peterw
BR 628 fra Roco og Lima MR 17 Wed 13/8/2014 - 16:46
af jimmyoldtimer
Fri 15/8/2014 - 8:04
af mr-data
Jernbanefærgen M/F Lolland i model 9 Tue 25/12/2012 - 13:42
af Niels
Lør 2/8/2014 - 16:41
af Bjarne Abel
Olsen's flyttebil 20 Lør 14/6/2014 - 0:09
af modelbyggeren
Lør 19/7/2014 - 9:20
af peterw
Ombyg märklin analog til digital 4 Lør 21/6/2014 - 21:37
af Sune
Søn 22/6/2014 - 9:16
af birkla
selvbyg sporskifter 4 Søn 4/5/2014 - 15:33
af Busk
Tue 13/5/2014 - 19:52
af JGJ67
LIliput Svt 137 853 som Toget Neptun, Berlin -København. 3 Lør 10/5/2014 - 14:38
af Togsøn
Søn 11/5/2014 - 16:40
af TT-Däne
Ny motor til Heljan? 42 Wed 23/4/2014 - 18:22
af Jørnet
Fri 2/5/2014 - 13:11
af Jørnet
Kul vogn Fals 8 Thu 24/4/2014 - 18:59
af Busk
Søn 27/4/2014 - 19:15
af Busk
DSB Litra R 24 Lør 22/2/2014 - 9:33
af HNE3003
Søn 20/4/2014 - 14:38
af Himmerlandsbanerne
Titan Kran på min havn 15 Wed 2/4/2014 - 0:02
af modelbyggeren
Lør 19/4/2014 - 11:06
af BLK_AARH
Stabelafløbning af S/S Hans 7 Søn 13/4/2014 - 14:12
af modelbyggeren
Wed 16/4/2014 - 14:07
af j.o.h
Hvem kan hjælpe med IC3-detaljer?? 3 Wed 2/4/2014 - 12:32
af Leif Mikkelsen
Søn 13/4/2014 - 7:53
af JGJ67
Opgradering af DSB Rangerlokomotiv MH204 5 Lør 22/3/2014 - 14:09
af K47DK
Wed 26/3/2014 - 17:43
af Petro
Så blev taget afmonteret og Højtaler ledning brugt til ny Front / top lanterne 3 Wed 19/3/2014 - 14:32
af Togsøn
Mon 24/3/2014 - 12:45
af DennisTR
Mærklin potal kran 76501 konvtere til Titian kran 0 Lør 22/3/2014 - 18:34
af kildemoes
n/a
Ombygning af Roco El lok fra DC til AC . . . hvem ? hvor ? hvor meget ? :-) 1 Fri 21/3/2014 - 18:19
af LasseSteen
Lør 22/3/2014 - 16:05
af LasseSteen
Heljan BN-OI 0 Thu 20/3/2014 - 0:07
af Kim Stapelfeldt
n/a