Er der en der vil være rar og forklare hvad dette betyder?
O GAUGE DRAWINGS 7MM LOCOMOTIVE
At det er tegninger til et lokomotiv er jeg klar over, men hvad betyder 7mm i forbindelse med skala 0?
Er der en der vil være rar og forklare hvad dette betyder?
O GAUGE DRAWINGS 7MM LOCOMOTIVE
At det er tegninger til et lokomotiv er jeg klar over, men hvad betyder 7mm i forbindelse med skala 0?
Klaus_H
Transportforsikring
Indlæg: 629
måske der mangler et 0 og skulle have stået 70mm?
3Modul.dk
3-skinne H0, K og C-skinner, CS3+, Primært dansk epoke III-VI
bl
Pensionist
Greve
Indlæg: 1.812
Det betyder, at 7 mm svarer til en fod i virkeligheden. For englændere givetvis en logisk måde at gøre det på!
4 mm svarer til 00, 3 mm til TT og 2 mm til 000.
Bjarne
bl
Pensionist
Greve
Indlæg: 1.812
Der står lidt mere her:
http://en.wikipedia.org/wiki/Rail_transport_modelling_scale_standards
Tilsyneladende er 7 mm scale det samme som 1:43,5 ("ægte" 0!?)
Bjarne
merete_np
København Ø
Indlæg: 557
Tak bl, så langt havde jeg ikke tænkt selv.
Ægte 0?. Det afhænger vist af hvilket land man kommer fra om man mener det er 1:43,5,
1:45 eller 1:48. Sporvidden er i alle tre tilfælde 32 mm.
32mm:1435 mm = 1:44,8 hvis man regner på det. Nå det er vel heller ikke så viktigt, blot man holder sig til eet målestoksfohold på sit anlæg.
M.v.h. Merete N-P
http://husbyggeren.dk
bl
Pensionist
Greve
Indlæg: 1.812
Jeg ved godt, at der kan være strid om den "rigtige" skala 0, men jeg skrev ægte, fordi den jo er præcis det dobbelte af H0, eller rettere, H0 er præcis det halve af 1:43,5.
Og med hensyn til sporvidden, så har englænderne jo altid haft en anderledes skala på meteriellet, end vi andre dødelige. Denengelske fritrumsprofil er en hel del mindre end vores, hvorfor de f.eks. har beholdt sporvidden for H0, men lavet materiellet i 1:76, så det "fylder" ligeså meget som vores.
I Resteuropa har vi vel mest hældt til 1:45 som skala 0, og f.eks. Trix (måske på grund af sin stærke engelske tilknytning?), lavede i sin tid da også H0 i skala 1:90. Men det holdt de jo hurtigt op med.
Alt det her illustrerer jo bare, at tingene ikke behøver at være lige indlysende, når der er englændere involveret!
Bjarne
Rep Neslein
Kreativ designer for modelproduktion
Hedehusene
Indlæg: 997
7 mm til en engelsk fod spor O
VH Rep
Rep Neslein
Togtosse af sind og proffesion
bl
Pensionist
Greve
Indlæg: 1.812
Der er du da godt nok lidt sent ude!
Bjarne
Gert Frikke
Indlæg: 2.321
Hej!
De englændere er nu besynderlige - regner fod ned til mm. Enten så burde de bruges deres gamle engelske målesystem eller også metersystemet -det her er da noget rigtig rod.
Men det er nu ikke uventet at disse øboer er lidt for dem selv.
Gert
modeltog - en kopi af virkeligheden på en fantasifuld måde
bl
Pensionist
Greve
Indlæg: 1.812
Og når man så tænker på, at den måde, at angive skalaer på har de altid brugt, også den gang, de ikke anede, at der var noget, der hed decimalsystem! Men som sagt, for en englænder er det sikkert logisk.
Bjarne
Rep Neslein
Kreativ designer for modelproduktion
Hedehusene
Indlæg: 997
/quote]
Der er du da godt nok lidt sent ude![/quote]
Hvad har du gang i??
Kan det forventes at gøres hurtigere?
ingen tidligere indlæg har været så tæt på svaret som mit
REP
Rep Neslein
Togtosse af sind og proffesion
bl
Pensionist
Greve
Indlæg: 1.812
Det var godt nok pokkers!
Bjarne
R 950
Indlæg: 69
Ja og man kan fortsætte regnestykkerne. HO svarer i englændernes terminologi til 3,5 mm.
Hvad OO angår benytter de sporvidden 16,5 men altså målestoksforholdet 1:76. Det har ført til at der i dette målestoksforhold også bygges med såvel 18 som 18,88 mm sporvidder.
Jeg tror også der i O som 1:43,5 eller 7 mm er dem, der benytter 33 mm sporvidde.
Bygger man O i 1:43,5 har man i hvert fald den fordel, at der er 1 mm til tolerancer, når det gælder gangtøjet på dampmaskiner. Det kunne jeg godt bruge i HO
Skala S var længe ikke fastlagt i UK. Nogle benyttede 3/16" andre 5 mm begge selvfølgelig i forhold til en engelsk fod. Det endte med 3/16 svarende til 1:64.
Erik 1:87
Softwareingeniør
Odense
Indlæg: 901
Ja, fødder findes der mange af. Jeg blev overrasket over, hvor mange der egentlig findes (13 slags): http://da.wikipedia.org/wiki/Fod_%28l%C3%A6ngdeenhed%29
Hilsen Erik, My 1 2 87.dk
Michael BJ
Indlæg: 265
Ja, det er sandelig lidt svært at få fod på de mål! Af linket kan man så se, at folk i Venedig åbenbart havde særligt store fødder
mvh
Michael
Dansk epoke 3
http://flyvehistorie.wordpress.com/