Kære Modelbanevenner
Det er mig en glæde at kunne meddele at mosebanen nr. 58 nu er lagt online på.:
issuu.com og på mosebanen.dk Bladet vil senere komme DMJU og sporskiftet.dk
Redaktionen håber dette nummer falder i læsernes smag og ønsker alle en god læselyst!
På redaktionens vegne
Flemming
__________________
1956, sådanne årgange laves ikke mere
peterw
Ingeniør
Frederiksberg
Moderator
Indlæg: 1.013
Hej,
Super blad, også for os der ikke er med i KMK.
I dette nummer synes jeg særligt at patinerings-artiklen er inspirerende, man burde selv komme igang i det små...
Mvh
Peter
Dansk epoke IV - af historiske årsager på 3-skinne. DSB suppleret af lidt privatbane. Uhlenbrock Intellibox, RocRail etc.
f1freakdk
St. Heddinge
Indlæg: 1.077
Altid hyggeligt at læse jeres blad. Imponerende i kan holde standarden med jeres blade, igennem så lang tid. Ved selv hvor svært det kan være at skrive klubblad.
En anden ting er jeres sociale del, Hvor er det fedt at se at i laver og spiser mad sammen på jeres klubaftner, og ikke bare henter 6 pizzaer... det må i den grad styrke klubliv og sammenhold!! FEDT!
Patineringsartiklen er printet ud
Mvh Steen
Märklin H0, K skinner, Digitalt ECoS 50200, Tysk Epoke 3 og 4 og 5 og lidt 6 - Spor N på Fremo moduler og i SOVNK
Mine Spor N eskapader
Min H0 bane under opbygning - følg den via min Blog
HEDO
Pension, tidl. DSB IT
Indlæg: 188
Som nyt medlem siden efteråret 2015, kan jeg kun bekræfte at både det sociale og faglige er inspirende og på højt niveau i klubben. Det er meget hyggeligt med at spise sammen og få diskuteret en række emner over bordet eller have besøg fra andre klubber. Men det skal også siges, at der er et godt stykke vej inden klubben er helt køreklar til køreaftener. Men det bliver godt og der er en masse udfordringer for fremtiden. Kedeligt er det ikke at være med i klubben.
Efter jeg er kommet med i klubben, har det inspireret mig til at begynde forfra med min egen bane, som jeg vil skrive om i næste nummer af Mosebanen. Jeg har i næste 50 år haft modeljernbane som hobby og bygget en del modelbaner. De senere år har jeg bevæget mig ind i den digitale verden, der er spændende med mange muligheder. Jeg har anskaffet WDP2012 til digital styring sammen med Uhlenbrock Intellibox. Billigt er det ikke at bevæge sig ind i det digitale univers. Men det bygges gradvist op gennem årene.
Mvh. Henrik
Henrik D.
Modeljernbane gennem 50 år. Kører nu 2 skinne digital system med dansk landskab.
Formand for Køge Modeljernbane Klub KMK. Medredaktør af Mosebanens Klubnyt.