Nu efter det lykkes at få blinklysene til at fungere, kunne jeg godt tænke mig at få noget lyd dertil. Blinklysene bliver aktiveret ved en on/off knap. Det fungerer fint her for mig.
Her min ide:
En meget langsom kørende motor drejer en skive med tapper, der passer til den lydhastighed, jeg har brug for. Tapperne aktiverer en metalpind, der bliver løftet ved hver tappassage og falder ned på en jernbolt, der har den rigtige lyd. Lyder næsten som det her
Lyd til ubevogtet overkørsel fra Youtube
Arrangementet vil blive aktiveret på samme knap som blinklysene.
Nu til mit spørgsmål. Hvor kan jeg skaffe mig en motor (jeg har 16V til rådighed) der kan køre langsom nok ?
Små motorer med en masse omdrejninger har jeg nok af.
Eller hvordan kan jeg lave en enkelt gearing ?
Hilsen Reiner
CBorch
Skolelærer
Frederiksberg C
Indlæg: 251
Hej Reiner
Hvis du kan nøjes med 10 sekunder lyd, så kan et klares for en flad 10-krone incl gratis fragt.
Så er det godt nok også en elektronisk løsning.
http://www.ebay.co.uk/itm/10secs-10s-Sound-Voice-Audio-Recordable-Recorder-Module-Chip-for-Card-New-v-h9-/221528720835?pt=AU_Gadgets&hash=item33942405c3
Hvordan lydkvaliteten er ved jeg så ikke.
Der findes også løsninger der kan optage længere lydstumper, men de koster selvfølgelig lidt mere.
De bedste lydhøre toghilsner
Cristian
2-skinne H0, GDS, DSB, dansk epoke III & DR, østtysk epoke IV
Rep Neslein
Kreativ designer for modelproduktion
Hedehusene
Indlæg: 998
Hej
En mekanisk måde, som den du beskiver kan nok give en meget realistisk lyd, men ellers er der nogle her på sporskiftet, der kan lave den elektronisk
Men de må helst selv give sig tilkende, hvis de er interesserede
mht motorer.
På de fleste messer i tyskland, er der som regel flere udbydere af restpartier, af alt muligt både mekanisk og elektronisk komponenter
Der kan man gøre gode handler.
Conrad har også et stort udbud og Lemo-solar.de er også en mulighed.
Ulempen med en gearmotor eller en hurtigløbene er nok støj, hvis men ikke finder en højkvalitetsenhed, der er til at betale.
En simpel måde et geare er 2 remskiver/hjul med forskellig diameter, og en passende rem.
Det kan sagtens være krydsfiners skiver, bare de er helt runde
Remmen kan laves af et gummibånd, men alt muligt kan købes på nettet.
Udvækslingsforholdet er ligefremt propotionalt med diametrene på remskiverne dvs 25/50 mm er et udvækslingsforhold på 0,5 dva at den store skive kører
50 % så mange omgange som den lille
25/75 er 1:3 eller 33,3 % osv
Bruger du en alm. DC motor kører den nok 4-7000 o/m ubelastet ved maximalspænding
DVS 115 o/sek altså har du brug for en udvæksling på 1:100 eller måske 1:70 ved motor o/ 7000 og det kun med en knop på skiven
Det er klart hvis du ikke bruger fuld spænding og motoren er kraftig nok, er det helt andre tal
jeg tror den største udfordring er lejet på det store hjul med knasterne, men du er jo ikke tabt bag en vogn.
Umiddelbart vil jeg tro en elektronisk metode vil være billigere end en mekanisk. hvis alle dele skal købes.
men lyden kan nok bliver mere autentisk.
Vh per
Rep Neslein
Togtosse af sind og proffesion
Bent_P
Jyllands hovedstad
Indlæg: 1.562
Maskemekanik og tandhjul finder man i gamle videomaskiner.
Hilsen Bent P.
Märklin gennem 40 år, M, K og C-skinner
Lars Skjærlund
Rødovre
Webmaster
Indlæg: 3.987
Du kunne jo købe et sortiment af tandhjul hos f.eks. Fohrmann og gå i gang med at lege.
Men jeg ville naturligvis lave det elektronisk: Med f.eks. en Microduino Core+, Microduino SD og Microduino Amplifier ville du kunne have en fuldelektronisk løsning til en pris på $30,00. Løsningen ville også kunne erstatte dit Viessmann blinkmodul, så merprisen ville blive under en halvtredser. Du vil kunne "låne" lyden fra Youtube-klippet, lægge den på SD kortet med hjælp fra en computer, og så lade Arduino-løsningen om at afspille den. Man behøver blot de tre moduler nævnt her samt en lille højttaler, der vil kunne placeres et passende sted under anlægget i nærheden af overkørselen.
Jeg har alle stumperne liggende - skal prøve at få lavet en demoopstilling en dag.
Men et eller andet siger mig, at du hellere vil have en mekanisk løsning: Hatten af for det - jeg glæder mig til at se dit resultat.
MVH
Lars
Litra ME
Indlæg: 372
Hejsa
Prøv at se denne tråd
http://baneforum.dk/viewtopic.php?f=6&t=562
Vh Claus
Lassefar2009
Indlæg: 297
Hvad med denne?
http://kokologgo.de/shop/de/Elektrik_und_Elektronik//Motoren_/_Getriebemotoren/
vh
lasse
Lassefar2009
www.helsingormodelskibsvaerft.dk
claus rasmussen
vejIngeniør
Kirke hyllinge
Indlæg: 199
Du kunne jo købe et sortiment af tandhjul hos f.eks. Fohrmann og gå i gang med at lege.
Men jeg ville naturligvis lave det elektronisk: Med f.eks. en Microduino Core+, Microduino SD og Microduino Amplifier ville du kunne have en fuldelektronisk løsning til en pris på $30,00. Løsningen ville også kunne erstatte dit Viessmann blinkmodul, så merprisen ville blive under en halvtredser. Du vil kunne "låne" lyden fra Youtube-klippet, lægge den på SD kortet med hjælp fra en computer, og så lade Arduino-løsningen om at afspille den. Man behøver blot de tre moduler nævnt her samt en lille højttaler, der vil kunne placeres et passende sted under anlægget i nærheden af overkørselen.
Jeg har alle stumperne liggende - skal prøve at få lavet en demoopstilling en dag.
Men et eller andet siger mig, at du hellere vil have en mekanisk løsning: Hatten af for det - jeg glæder mig til at se dit resultat.
Hej Lars
Den opstilling kunne jeg godt tænke mig at få indblik i
Mvh Claus
H0 2-skinne Tillig Elite code 83, Dansk epoke 3, 4 og 5, DCC med Digikeijs dr5000 & ITrain.
Reiner
Modelbygger
Mariager
Indlæg: 594
Tak for alle jeres input. Muligvis bliver det alligevel elektronisk. Lyden af alt den mekaniske bevægelse overdøver selve klokkeklangen :~ Jeg har prøvet med forskellige opstillinger. Det virker når der kommer mere power på, men så hopper resten af familien i stuen
Men det var da ef forsøg værd og på papir så det også gangbart ud.
Til Lars: at købe alle de der dimser og derefter lodde det sammen har jeg ikke udstyr og mod til. Ellers en fin løsning med en bedre lyd.
Christians forslag ser enkelt ud, men der skal bruges batterier. Der vil det være bedre at koble den til den eksisterende strømforsyning og tilslutte det igen til blinkmodulknappen, som jeg vil aktivere manuellt. Vil det kunne lade sig gøre ?
Altså fjerne optageknappen på dimsen efter man har gemt lyden og erstatte den med en alm. on/off knap ?
Ole Vedel
Indlæg: 1.107
Nogen af de billige smider lyden når srømforsyningen fjernes.
mvh. Ole Vedel
CBorch
Skolelærer
Frederiksberg C
Indlæg: 251
Nogen af de billige smider lyden når srømforsyningen fjernes.
mvh. Ole Vedel
For en 10-krone tror jeg at jeg vil vove pelsen og lave et forsøg.
Jeg vender tilbage med svar når Kina har sendt mig en pakke - der kan så godt gå et par uger..
De bedste toghilsner
Cristian
2-skinne H0, GDS, DSB, dansk epoke III & DR, østtysk epoke IV
Lars Skjærlund
Rødovre
Webmaster
Indlæg: 3.987
Da' Reiner.
Jeg regnede ikke med, du var interesseret: Men for god ordens skyld vil jeg dog slå fast, at du faktisk slet ikke skal lodde - modulerne leveres færdigtsamlede og testede, de skal blot klemmes sammen til en lille stak. Man kunne også lave det samme med en "rigtig" Arduino - det ville blot blive dyrere.
Til gengæld skal Microduinoen forsynes med 5V DC. Det er ikke alle, der har det lige ved hånden - men for $12,00 ekstra kan du få et Microduino Uno board:
Det har størrelse og stik som en Arduino Uno, og det har også en indbygget strømforsyning, så man kan køre på en DC mellem 8V og 36V. Microduino modulerne presses blot ned i stikkene midt på boardet - og du kan så stikke dine ledninger direkte ned i klemrækkerne langs boardets kant og på den måde helt slippe for at lodde.
Jeg skal prøve, om jeg kan finde tid i weekenden til at lave en prøveopstilling.
Om dit eget projekt: Det anede mig, at du ville løbe ind i den slags problemer. Jeg er gammel lydmand, og jeg kom til at tænke på problemstillingen med at "skrue ned" for lyden på et trommesæt. Det har altid været noget af en udfordring at smide et trommesæt ind på et lille spillested, det spiller alt for højt, og man kan ikke skrue ned. Trommeslageren kan naturligvis lade være med at slå så hårdt - men så kommer trommerne til at lyde på en helt anden måde. Det samme med din fysiske klokke: Den vil komme til at larme alt for meget - eller også vil den komme til at lyde helt forkert. Med elektronikken kan man derimod bevare den korrekte lyd (et langt stykke ad vejen), og alligevel skrue ned.
MVH
Lars
R 950
Indlæg: 69
Hej Lars. Glæder mig til at se din opstilling. Den må vel også kunne bruges til en fløjte, når toget nærmer sig den ubevogtede overskæring. Jeg forestiller mig at at den skal udløses via en fotocelle.
Nils-Erik
Lars Skjærlund
Rødovre
Webmaster
Indlæg: 3.987
Da' Nils-Erik.
Jeg nåede ikke noget i weekenden. Tirsdag var jeg med i en Arduino-workshop, og her havde jeg håbet at få lavet projektet færdigt: Jeg nåede en lille smule, men endte med at fungere som instruktør det meste af tiden...
Men det skal nok komme: Jeg fik trods alt knækket en af de lidt hårdere nødder tirsdag, så jeg håber at få lyd på i aften.
Og så har du naturligvis helt ret: Man kan afspille en hvilken-som-helst lyd på sådan et setup - man kan have flere lydfiler liggende på SD-kortet og selv vælge, hvilken man vil afspille - og man kan naturligvis udløse lyden med en fotocelle.
Og når vi nu er ved fløjten - hvad med en lang strækning med masser af Giv agt! signaler? Jeg tror dog, det ville være bedre at bruge en lyddekoder i lokomotivet - på den måde ville man kunne få den korrekte lyd i forhold til lokomotivet. Det ville være en udfordring, men man ville faktisk godt kunne udløse det via sporet og en tilstrækkeligt omfattende elektronisk styring.
MVH
Lars
Lars Skjærlund
Rødovre
Webmaster
Indlæg: 3.987
Jeg har nu haft tid til at lege lidt videre - og nu er alle de hårde nødder knækket: Jeg har en højttaler til at spille lyden fra Reiners Youtube-klip øverst i tråden.
Der er masser af krudt tilbage i CPUen, så der kan også komme blinkende lysdioder med i løsningen: Som jeg ser det på videoen - og som jeg husker det - blinker lyset synkront med lyden, da det hele drives af den samme "blinkenhed" - en motor, der kører rundt? Arduino-løsningen kommer til at kunne det samme, dvs. lade lyset blinke i takt med lyden. Og naturligvis med et blødt fade in/fade out.
Hvis der er RAM nok i CPUen, kunne det være fristende at tilføje et DCC-interface, så det hele kan tændes og slukkes med normale DCC-kommandoer.
Jeg skal nok dele mine løsninger - men før I rykker for dem, bør I tænke på, at det tager længere tid at skrive en ordentlig dokumentation end at få skidtet til at virke i første omgang.
MVH
Lars
je
Egå
Indlæg: 127
Også jeg ser frem til at læse om dette.
En overkørsel, som den Rainer viser i videoen, er nu ikke ubevogtet, da den har et advarselssignalanlæg. En ubevogtet overkørsel har kun krydsmærkerne; ingen lys og klokkelyd, kun fløjten fra toget ("Giv agt").
Så vil jeg mene, at hvis man laver noget elektronik, så vil det være bedst, hvis det kan tændes af toget, der nærmer sig, så jeg kan ikke se fidusen ved DCC-kommandoer. Det er vel meningen, at det skal fungere automatisk? Husk at tændingen skal være retningsafhængig, så man ikke laver en bagtænding (toget, der kører væk fra overkørslen, tænder denne igen).
Ud over at man skal tænde de vejsignalerne (de røde lys mod vejfærdslen), så er der også kontrolsignal el. overkørselssignal, og muligvis uordenssignal at styre, samt ved bomme også bomlys og selve bommene.
Et par hints:
http://www.bane.dk/visArtikel.asp?artikelID=1400
http://www.bane.dk/db/filarkiv/5215/Anlægsbestemmelser%20for%20overkørsler%20marts2014.pdf
Den sidste fortæller også noget om rækkefølgen af hændelser (tænding, forringning, bomme ned osv).
/Jan
Lars Skjærlund
Rødovre
Webmaster
Indlæg: 3.987
Da' Jan.
Hvis du har sporbesat-meldinger, der fødes ind i en DCC central, kan de vel bruges til at tænde og slukke overkørselen?
Men det kan naturligvis også sagtens laves på mange andre måder: Jeg forestiller mig, at "mit" projekt stopper, når jeg har en løsning, der kan gengive lyden og blinke med dioderne. Hvordan man vælger at tænde og slukke menageriet, havde jeg ikke forestillet mig at blande mig i i denne omgang; men vi kan naturligvis sagtens udvide projektet til et fælles projekt, der kan forfines i det uendelige.
Jeg har lavet min løsning på Microduino. De skal købes direkte i Kina, og der er normalt 3-6 ugers leveringstid. Microduino har lavet et kit, der indeholder stort set alt det nødvendige til denne løsning (incl. højttaler), så hvis man gerne vil lege med, når jeg begynder at skrive om det, vil jeg anbefale, at man bestiller dette kit snarest, så man har det hjemme, når tiden kommer. Og Reiner, bemærk - ingen lodning!
MVH
Lars
Lars Skjærlund
Rødovre
Webmaster
Indlæg: 3.987
Så fandt jeg tid til at skrive lidt om min Arduino løsning - første artikel kan findes i min blog.
MVH
Lars
LauR90
Roskilde
Indlæg: 118
Hej
Med hensyn til lydkvaliteten - jeg modtog nemlig min minioptager igår: Den er elendig, der er en uuholdelig forvrægning, som for mit vedkommende ikke er til at leve med. Den dims er ikke pengene værd, godt den ikke var dyrere!
Vh LauR90
PerR
Indlæg: 49
Hej,
jeg har også prøvet at købe den ovennævnte minilydoptager og jeg kan kun tilslutte mig at lydkvaliteten er elendig og den er ikke pengene værd.
Men tilfældigt faldt jeg over en MP3 afspiller til 45 kr hos: http://softgenie.dk/audio/728-mp3-afspiller-modul-sd-og-usb.html
Den har god lydkvalitet og udgang til hovedtelefon og højtaler og den kan afspille fra USB og microSD.
Mvh Per
Marklin K/(C) skinner / Marklin CS3+ (60216) /CS2 (60214, 60215) / Marklin 60061/60101 / 60174 Booster / MS1 / MS2
Tilbehør : 7286 Drejeskive(analog) Applikationer : Marklin Mobilstation (Android), iTrain PC software
Skott
Ingeniør
Indlæg: 1.878
Den er desværre ikke længere på lager.
Ligner dog til forveksling denne: MP3-player
Der fås på ebay til 10,58 inkl. porto
Med venlig hilsen
Skott
PerR
Indlæg: 49
den ligner fuldstændig dem jeg har købt.
Det er en rigtig god pris du har fundet på eBay. Man får virkelig noget for pengene
Mvh Per
Marklin K/(C) skinner / Marklin CS3+ (60216) /CS2 (60214, 60215) / Marklin 60061/60101 / 60174 Booster / MS1 / MS2
Tilbehør : 7286 Drejeskive(analog) Applikationer : Marklin Mobilstation (Android), iTrain PC software
Bent_P
Jyllands hovedstad
Indlæg: 1.562
Kan den loope lyden? Kan man aktivere lyden ved tryk på en knap og så lade lydfiler spille færdig når knappen slippes?
Hilsen Bent P.
Märklin gennem 40 år, M, K og C-skinner
PerR
Indlæg: 49
når denne MP3 afspiller forbindes til en spændingskilde starter den automatisk med at afspille hvad der nu er på det tilsluttede USB-stick eller micro SD kort og MP3 afspilleren bliver ved med at afspille i loop hvis man ikke aktiverer knapperne.
I min styring til jernbaneoverskæringen (PIC) havde jeg først valgt at tilslutte spændingskilden til MP3 afspilleren når jeg ville have at klokken skulle aktiveres, men da det tager nogen tid fra spændingen tilsluttes til den starter med at afspille, så jeg ændrede styringen så den i stedet tilkobler højtaleren når klokken skal lyde og så har tilsluttet spændingen til MP3 afspilleren hele tiden.
Mvh Per
Marklin K/(C) skinner / Marklin CS3+ (60216) /CS2 (60214, 60215) / Marklin 60061/60101 / 60174 Booster / MS1 / MS2
Tilbehør : 7286 Drejeskive(analog) Applikationer : Marklin Mobilstation (Android), iTrain PC software
Skott
Ingeniør
Indlæg: 1.878
Ja, den er der vist ikke noget at sige til
Med venlig hilsen
Skott
Bent_P
Jyllands hovedstad
Indlæg: 1.562
Det vil sige at lyden risikerer at starte og stoppe midt i et ding?
Hilsen Bent P.
Märklin gennem 40 år, M, K og C-skinner