Hej Godtfolk Det er ganske godt at se, at der er behov for sporvognsmodeller. I forbindelse med likvidering af Nordic Scalemodels I/S, er alle annoncerede Projekter derfra opkøbt af Messe Handel I/S, og derfor er tidligere forudbestillinger principielt ikke længere gyldige. Vi vil naturligvis i størst muligt omfang tilgodese dem, der har bestilt, bare de melder sig! Specifikationerne på modellerne også er blevet ændret til følgende: Modellen leveres kun til 2-skinne drift med multiprotokol-dekoder, der muliggør analog og digital drift med flere gængse digitalsystemer. Modellen leveres med Lys i for og bag-lanterne med automatisk lysskift i forhold til kørselsretning, samt indvendig belysning i midterkupeen.Der leveres ikke yderligere belysning- eller andre effekter. Selvom vi gerne vil overflytte forudbestillinger til os, må vi desværre bede folk om at genbestille, selvom man allerede har bestilt hos Nordic Scalemodels I/S, da dette firma, som nævnt ovenfor, er likvideret. Til dem der ønsker at bestille, kan man sende en E-mail med; Navn, Adresse, Mobiltelefonnummer, evt den ønskede sporvognlinie. Sendes til Info@epokemodeller.dk Betalingsbetingelser ; Der fremsende proformafaktura til forudbetaling, når der er klar til levering. Varen afsendes hurtigst muligt efter modtaget betaling.Man bedes lade være med at indbetale noget, før der bliver opkrævet, da vi ikke kan garantere, at vi kan holde styr på det på anden måde. Første oplag bliver nr 327 Linie 14, som den står på Sporvejsmuseet. Næste oplag laves i meget begrænsede oplag som Linie 5, 8 og 6, eller 15 med samme tekniske specifikationer om anført højere oppe.
linie | vogn nr. |
5 | 315 |
6 | 329 |
8 | 334 |
14 | 327 |
15 | 331 |
Vh Messe Handel
__________________
Rep Neslein
Togtosse af sind og proffesion (PHD)
tog-tosse
Indlæg: 86
Hej Per.
Hvordan ligger prisen på din sporvogn ?
Mvh. Leif
Rep Neslein
Kreativ designer for modelproduktion
Ringsted
Indlæg: 1.005
Priserne er ikke helt fastlagt men sandsynligvis 2795
Rep Neslein
Togtosse af sind og proffesion (PHD)
Litra P
Indlæg: 1.852
Kommer der også en eller flere passende bivogn(e) til de ovennævnte sporvogne?
Venlig hilsen
Lars
Märklin C, Digital, C-spor, Danmark, epoke III...
Rep Neslein
Kreativ designer for modelproduktion
Ringsted
Indlæg: 1.005
Der er ikke planlagt nogen produktion af bivogne PT
Vh Rep
Rep Neslein
Togtosse af sind og proffesion (PHD)
Litra P
Indlæg: 1.852
Jamen, så sæt bare sådan en på din liste over meget vigtige ting, der skal prioriteres meget højt

Märklin C, Digital, C-spor, Danmark, epoke III...
Rep Neslein
Kreativ designer for modelproduktion
Ringsted
Indlæg: 1.005
Hvor mange bivogne skulle du bruge?
Rep Neslein
Togtosse af sind og proffesion (PHD)
Litra P
Indlæg: 1.852
Jeg skal bruge minimum to styk og det er jo ikke helt nok til at få et sådant projekt til at løbe rundt. Men potentielt vil alle der køber en motorvogn vel også have behov for en bivogn eller to, men jeg ved ikke om det rækker.
Hvis vi tænker lidt videre gælder det altså om at maksimere antallet af bestillinger af sporvogne for at kunne muliggøre et sådant følgeprojekt.
Hmmm, det kan være jeg kan hjælpe dig. Har du et billede som kan deles af sporvognen (prototype, første model eller lignende)?
Venlig hilsen
Lars
Märklin C, Digital, C-spor, Danmark, epoke III...
bygger01
Så er der blevet mere tid til at "lege" med tog
Herning
Indlæg: 2.709
Er lidt nysgerrig ......
Var bivognen meget forskellig fra forvognen ?
For ellers var det vel blot "dummy".
Jørgen Steff. fra Herning
H0 / AC / Digital / K skinner / ca. Epoke III / og ikke kun DK ( p. gr. af dampen, og hva' man kan købe fra visse danske producenter ).
Litra P
Indlæg: 1.852
Det korte svar er ja
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3b/KS_327%2B1321_...
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3e/K%C3%B8benhavn_Kopen...
Begge billeder er fra Sporvognsmuseet.
Venlig hilsen
Lars
Märklin C, Digital, C-spor, Danmark, epoke III...
Rep Neslein
Kreativ designer for modelproduktion
Ringsted
Indlæg: 1.005
Opgaven med at udvikle en bivogn er næsten lige så stor, som selve sporvognen.
Da der er brugt et standarddrev til 327, er der ikke så meget forskel.
Det er min vurdering, at det bliver svært at få 1995 for en bivogn uden lys.
Men er der tilslutning når oplaget af 327 er solgt, så kan vi jo vende tilbage.
vh rep
Rep Neslein
Togtosse af sind og proffesion (PHD)