Hej alle.
Under planlægning af mit næste anlæg - som bliver modulbaseret - er jeg løbet ind i et problem. Alle mine dampere har indtil nu været oliefyrede, og så har jeg jo ikke haft behov for at placere et kulforsyningsanlæg i planen, men nu vil der indenfor en overskuelig fremtid komme et par kulfyrede maskiner eller tre.
Jeg synes dog at spor N markedet for den slags er lidt polariseret. Enten er det noget til en lille sidebane endestation, eller også er det noget med kraner og siloer og dobbeltspor. Er der nogen der kender til noget "midt imellem"?
Setuppet er en slags afgreningsbanegård mellem en dobbeltsporet hovedbane og en enkeltsporet sidebane. Der er ikke som sådan et klassisk maskindepot tilknyttet, men der vil være mulighed for "pit stop" for vagtskifte, påfyldning af brændstof og udførelse af mindre reparationer - idet der dog vil være plads til adskillige maskiner ad gangen.
Der kommer ikke kulfyrede dampere i depotet hver dag, men når de endelig kommer, så er det måske et par 44'ere eller en Big Boy, og så duer det jo ikke med trådkurve eller små tipvogne og en lille kran fremstillet af forhånden værende stålskrot. Skal det være større end det, så er vi i spor N ovre i noget med siloer og kraner på gitterportaler, og det virker lidt som overkill.
Det kan godt være at jeg må ende med at vælge et af de større kulanlæg - stedet må jo trods alt formodes at have haft en fortid med flere dampere i drift - men findes der på markedet en mellemting mellem de to yderpunkter?
Mvh
Jens
"Kan De se noget forude? Nej vel? Udmærket, så får De grønt ..."
- Brodersen
YouTube: https://www.youtube.com/user/SteamPower4ever
f1freakdk
St. Heddinge
Indlæg: 1.077
Måske et par eller tre af dem her, kan bruges?
https://www.dm-toys.de/de/produktdetails/Faller_222213.html
Eller måske har DM Toys noget andet du kan bruge?
Mvh Steen
Märklin H0, K skinner, Digitalt ECoS 50200, Tysk Epoke 3 og 4 og 5 og lidt 6 - Spor N på Fremo moduler og i SOVNK
Mine Spor N eskapader
Min H0 bane under opbygning - følg den via min Blog
El Capitan
Indlæg: 141
Den var undsluppet radaren, men det er faktisk et rigtig godt bud. Meget inspirerende.
Måske sammen med en skinnegående kran med grab ? ... det skal jeg lige kigge på.
Tak, Steen.
"Kan De se noget forude? Nej vel? Udmærket, så får De grønt ..."
- Brodersen
YouTube: https://www.youtube.com/user/SteamPower4ever