Picture

Olsen

Svendborg

Indlæg: 191

PB

GamesOnTrack på min bane?

Hej.

Kan det lade sig gøre og hvad/hvor mange af GOT produkter vil det kræve?

Banen er en rundt langs væggen bane i et 460 x 230cm rum. Der vil være 2 lag af moduler som er spormæssigt forbundet via en helix. Altså 2 lag spor over hinanden.

Min tanke er at der skal alt for mange modtagere til for at det kan lade sig gøre og at det dermed bliver for dyrt, men tanken om at spare kilometervis af ledning (og arbejde) er selvf. tillokkende. Jeg er med på at der skal være sendere i tog osv. Det er udelukkende modtagerforholdene jeg spørger til.

På billedet er kun nederste niveau og helix vist. Blot for at visualisere det.

Billede

 

Mvh Olsen.

__________________
Mvh Olsen (Olsens-modeltrain.com)

Lenz 100,
Amerikansk, Broadway, Athearn..H0 på Tillig.
Like 0 kan lide
Top

Picture

nyboder

Civil i forsvaret

København N

Indlæg: 404

PB

Hej Olsen

Det bedste sted du kan få en forklaring er på Messen d. 3.-4. Marts i Valbyhallen, hvor de plejer at have en stand.

Du skal nemlig have modtager til begge lag.

Hilsen

Erik

__________________

Med venlig hilsen

Erik

Kører: Märklin, dansk, epoke 3-4-5 og Faller Car system.

Like 0 kan lide
Top

Picture

HNE3003

sælger

Indlæg: 448

PB  Hjemmeside

Hej Olsen

Hvis ikke din helix skal være helt dækket, og der ellers er frit udsyn, på hele anlægget, kan 2 modtager, på hvert plan dække det, når det ikke er større, altså 4 stk. Skal din helix med, kræver den 3 stk. selv Smile Men som Erik skrev, møde ham på en messe, han er rigtig flink, og vil meget gerne hjælpe. Og hvis du ikke kender programmet, så er det rigtig godt, det kan alt Smile
__________________

WWW.ets.acnshop.eu

DCC på Tillig Elite, mest Danske toge, men alt der
har kørt i DK er velkommen, gerne MY´er og MZ´er
og ME`er....

Intellibox Games on Track

Like 0 kan lide
Top

Picture

Olsen

Svendborg

Indlæg: 191

PB

Ja det er et spændende, og måske revolutionerende tiltag men, da jeg desværre ikke har mulighed for at komme til messen, prøver jeg at spørge videre her  Smile

Kan gps-systemet arbejde sammen med andre softwares, såsom traincontroller eller andre? 

Hvad med styring af sporskift og evt signaler, de er med servo. hvordan "hænger" det sammen og kan det det?

Mvh Olsen

__________________
Mvh Olsen (Olsens-modeltrain.com)

Lenz 100,
Amerikansk, Broadway, Athearn..H0 på Tillig.
Like 0 kan lide
Top

Picture

nbt

Virksomhedsudvikler

Indlæg: 12

PB  Blog  Hjemmeside

Hej Olsen,

De svar som er givet er rigtige. Skal jeg tilføje noget så synes jeg ikke du skal tracke Helix'en detaljeret, ofte er det jo en logisk blok så du kunne dække den med et stor blok. Du kan bruge 2 modtagere forneden, jeg tror det rækker, men det kommer lidt an på, hvor du kan placere dem. Jeg sider der normalt 3 fordi så kan du placere dem, hvor du vil. Hvis Helix'en kører op har du jo nok ca 30-40 cm højde og så er 3 modtagere nemt at arbejde med inde over banen.

Ovenover kender jeg ikke dit anlæg, men ofte samme model. Dvs max 6 ialt.

Desværre kommer vi ikke til Valby denne gang, vi skal til Holland på jernbanemuseet. Vi prøver dog at få en hjælper derud, som kan svare på spørgsmål og som kender systemet.

Mht til andre systemer, så har WDP besluttet at lave et interface til GPS'en, som de tager ind som enhver anden blok. Det kører nu og vi har lavet vores del og de har også deres på plads, frigivelse omkring 1. april. Jeg ved også at TC overvejer, presset af nogle tyske kunder men vi har ingen status på det.

Men du kan nok køre det meste i GT og lidt til Smile.

Venlig hilsen

NBT

 

 

__________________

Blot vi kunne gøre det lidt mere enkelt

Venlig hilsen
nbt

GamesOnTrack A/S, Nygade 12, 7500 Holstebro

Like 0 kan lide
Top

Kommentarvisning

Vælg din foretrukne kommentarvisning og klik på "Gem indstillinger" for at aktivere dit valg.