Hej.
Kan det lade sig gøre og hvad/hvor mange af GOT produkter vil det kræve?
Banen er en rundt langs væggen bane i et 460 x 230cm rum. Der vil være 2 lag af moduler som er spormæssigt forbundet via en helix. Altså 2 lag spor over hinanden.
Min tanke er at der skal alt for mange modtagere til for at det kan lade sig gøre og at det dermed bliver for dyrt, men tanken om at spare kilometervis af ledning (og arbejde) er selvf. tillokkende. Jeg er med på at der skal være sendere i tog osv. Det er udelukkende modtagerforholdene jeg spørger til.
På billedet er kun nederste niveau og helix vist. Blot for at visualisere det.
Mvh Olsen.
Mvh Olsen (Olsens-modeltrain.com)
Lenz 100,
Amerikansk, Broadway, Athearn..H0 på Tillig.
nyboder
Civil i forsvaret
København N
Indlæg: 404
Hej Olsen
Det bedste sted du kan få en forklaring er på Messen d. 3.-4. Marts i Valbyhallen, hvor de plejer at have en stand.
Du skal nemlig have modtager til begge lag.
Hilsen
Erik
Med venlig hilsen
Erik
Kører: Märklin, dansk, epoke 3-4-5 og Faller Car system.
HNE3003
sælger
Indlæg: 448
Hej Olsen
Hvis ikke din helix skal være helt dækket, og der ellers er frit udsyn, på hele anlægget, kan 2 modtager, på hvert plan dække det, når det ikke er større, altså 4 stk. Skal din helix med, kræver den 3 stk. selvWWW.ets.acnshop.eu
DCC på Tillig Elite, mest Danske toge, men alt der
har kørt i DK er velkommen, gerne MY´er og MZ´er
og ME`er....
Intellibox Games on Track
Olsen
Svendborg
Indlæg: 191
Ja det er et spændende, og måske revolutionerende tiltag men, da jeg desværre ikke har mulighed for at komme til messen, prøver jeg at spørge videre her
Kan gps-systemet arbejde sammen med andre softwares, såsom traincontroller eller andre?
Hvad med styring af sporskift og evt signaler, de er med servo. hvordan "hænger" det sammen og kan det det?
Mvh Olsen
Mvh Olsen (Olsens-modeltrain.com)
Lenz 100,
Amerikansk, Broadway, Athearn..H0 på Tillig.
nbt
Virksomhedsudvikler
Indlæg: 12
Hej Olsen,
De svar som er givet er rigtige. Skal jeg tilføje noget så synes jeg ikke du skal tracke Helix'en detaljeret, ofte er det jo en logisk blok så du kunne dække den med et stor blok. Du kan bruge 2 modtagere forneden, jeg tror det rækker, men det kommer lidt an på, hvor du kan placere dem. Jeg sider der normalt 3 fordi så kan du placere dem, hvor du vil. Hvis Helix'en kører op har du jo nok ca 30-40 cm højde og så er 3 modtagere nemt at arbejde med inde over banen.
Ovenover kender jeg ikke dit anlæg, men ofte samme model. Dvs max 6 ialt.
Desværre kommer vi ikke til Valby denne gang, vi skal til Holland på jernbanemuseet. Vi prøver dog at få en hjælper derud, som kan svare på spørgsmål og som kender systemet.
Mht til andre systemer, så har WDP besluttet at lave et interface til GPS'en, som de tager ind som enhver anden blok. Det kører nu og vi har lavet vores del og de har også deres på plads, frigivelse omkring 1. april. Jeg ved også at TC overvejer, presset af nogle tyske kunder men vi har ingen status på det.
Men du kan nok køre det meste i GT og lidt til
.
Venlig hilsen
NBT
Blot vi kunne gøre det lidt mere enkelt
Venlig hilsen
nbt
GamesOnTrack A/S, Nygade 12, 7500 Holstebro