Hej alle sammen,
Igår morges modtog jeg en stor pakke med posten. Jeg havde ikke tid til at åbne den, da jeg skulle på arbejde, men jeg kunne ikke lade være med at spekulere over, hvor den måtte komme fra. Mig bekendt havde jeg ikke bestilt nogle varer på det seneste, var det en fejlleverance, som retteligt skulle have været afleveret hos naboen?
Da jeg kom hjem, lå pakken dêr på spisebordet, og jeg opdagede, at pakken var fra Gebrüder Märklin und Cie - og så faldt tiøren. Jeg havde faktisk sendt min drejekran 76515 til reparation i december sidste år. Tænkte yes, nu er den kommet retur. Ned og sætte den op, og se om den fungerer som den skal. Stor var min overraskelse, da det viste sig at være en plinterny kran jeg havde fået tilsendt. Jeg var - og er - duperet! Tænk at man får tilsendt en ganske ny kran skønt den gamle var omtrent to år gammel! Se det kalder jeg service! Hvor er jeg glad for at køre Märklin. Som en anden skrev for nylig på dette forum: Märklin, det fungerer bare. Og altså også deres serviceafdeling!
Og så til noget andet: Jeg har for nylig købt et nyt Heljan MO 597 med en ESU 4.0 lyddekoder i. Volumen er lidt rigelig høj, hvordan får jeg sænket denne? Når jeg går ind på POMen, kan jeg kun nå op til CV 29, og jeg skal frem til CV 63, som er mainvolume til indstilling af volumen generelt. Er der nogen af jer dygtige folk, der kan give mig et råd. Min styring er en CS2 (-214).
Venlig hilsen LauR90
esben2009
Greve
Indlæg: 290
Dejligt at høre at Marklin servicerer deres kunder godt, den slags god service hos producenterne skal man ikke tage for givet. Det fandt jeg ud af da mit ESU tog gik i stå efter blot 3 måneders drift. Og efter at toget havde været 12 måneder hos ESU uden responds blev løsningen i stedet at forhandleren (retfærdigvis skal nævnes at det var Togcenter Gentofte) tilbød at jeg kunne ombytte toget til et andet efter eget valg.
Det blev så ombyttet til en nyt Marklin tog som jeg er blevet rigtig glad for, vel er det ikke så detaljeret som ESU toget og lyden er ej heller så god som hos ESU. Men det kører super godt med sin imponerende trækkraft, godt hjulpet af at det blot 17 cm lange tog med sine 527 gram trykker godt ned i skinnerne.
De bedste toghilsner
Esben + John Larsen
Vi kører Märklin digital CS3+, epoke 4-5-6 materiel og tider vi selv har oplevet, favorittoget er DB ICE2 + SBB krokodillen Ce 6/8