Stor ros til det nye nr. af Lokomotivet, der er meget varieret. Der er bl.a. en stor digital ordbog med, der nok kan give svar på et spørgsmål eller to ud i det digitale. Og noget jeg synes er rigtig godt er artiklen om de mekaniske sikringsanlæg hos DSB. DF-modeltog er kommet med byggesæt af de små postvogne (der er en annonce der fortæller det), og i den forbindelse er der en artikel om DO, DP og DQ. Og en stor artikel fortæller om trækkraften hos privatbanerene i epoke IV. En anden artikel igen fortæller om et stort flot hjemmeanlæg, krydet med masser af fotos.
Meget spændende er også at der nu kommer nogen værker om DSB´s godsvogne 1945-1966, det er nu muligt at forudbestille den første bog. Der har hidtil ikke været noget om det.
En lille indskudt bemærkning; det kan godt lade sig gøre at køre på K-skinner og med dansk materiel, det er min erfaring hvis det gøres rigtigt
Mvh
Claus
Dansk epoke III (Statsbane med færgehavn), 1956-1966. H0, K-skinner, digitalt med en Ecos II.
F.Ormstrup
Indlæg: 2.685
mvh
Flemming
SVJMJK
Dansk H0 - Modul Samkørsel
Peters Skibsværft
Peters Garage
F.Ormstrups Blog
Skovsøekspressen
Jernbaner i den "gyldne" epoke III er sagen
Indlæg: 2.874
Det er da naturligvis banetjenesten der er kommet med vognene ja. Men det er nu let at tage fejl
Mvh
Claus
Dansk epoke III (Statsbane med færgehavn), 1956-1966. H0, K-skinner, digitalt med en Ecos II.
MAB
Staten
Indlæg: 548
Hej Claus
Er der en artikel om K-skinner i det nye nummer eller hvordan skal det forstås?
Hilsen Martin
peterw
Ingeniør
Frederiksberg
Moderator
Indlæg: 1.013
Er der en artikel om K-skinner i det nye nummer eller hvordan skal det forstås?
Jeg gætter på at Claus henviser til en artikel der beskriver et anlægs omlægning fra 3- til 2-skinne.
Mvh,
Peter
- der også satser på at man kan køre Dansk på K-skinner... (Men endnu ikke har opbygget fast anlæg...
)
Dansk epoke IV - af historiske årsager på 3-skinne. DSB suppleret af lidt privatbane. Uhlenbrock Intellibox, RocRail etc.
Skovsøekspressen
Jernbaner i den "gyldne" epoke III er sagen
Indlæg: 2.874
Med stor risiko for at gentage mig selv, så vil jeg igen lige skrive lidt om det nye nr. af Lokomotivet.
Abonnementet for 2016 vil blive på 600 kr, udmiddelbart lyder det af meget, men det er rent faktisk ikke mere end hvad en af de nye flotte personvogne fra MCK koster.
Antallet af abonnenter er faldet lidt, men man udgiver på trods heraf bladet for 2016, og det er vi mange der er rigtig glade for.
Der er mange spændende artikler med i det nye nr. 122, bl.a. om GDS, oprangeringer i epoke IV af persontog. Epoke IV har som bekendt fået rigtig stor bevågenhed, bl.a. pga. de mange modeller fra MCK som er kommet og som kommer fremover.
En artikel i det nye nr. vil jeg gerne fremhæve, og det er den med trafikideen og med en sporplan til et rum, som mange i mere eller mindre tillempet form vil kunne få plads til i et rum derhjemme. Mit eget anlæg der er ved at komme op at stå, har direke forbillede i sporplanen og selve trafikideen her.
Hvis man følger med bl.a. herinde og fx inde i Facebookgrupperne, kan man se der ofte melder sig spørgsmål med lige netop trafikideen og til sporplaner og til danske anlæg. Så er det da oplagt at abonnere, hvis man ikke gør dette.
Beløbet kan indbetales til; Danske Bank 9570 10251605, TpT c/o Torben Andersen, Odensevej 124 2. tv., 4700 Næstved.
Mvh
Claus
Dansk epoke III (Statsbane med færgehavn), 1956-1966. H0, K-skinner, digitalt med en Ecos II.