Hej
Jeg faldt forleden på et marked over en brugt Bns (Ikke Heljans udgave)
Der er indbygget en dekoder til at styre frontlyset med.
Jeg har prøvet at programmere en ny adresse i den, men det virker tilsyneladende ikke, der er et museklaver på dekoderen, måske det skal stilles her.
Jeg vedlægger billede af dekoderen, er der nogen der kender den, og er der nogen der ved hvordan man stiller adressen på den.
Kan man i grunden sætte samme adresse som på lokomotivet der strækker/skubber den, så lysskift følges ad?
Hilsen Søren
Arne
Indlæg: 258
Ligner Märklins DELTA dekoder, der giver mulighed for 16 forskellige adresser ved hjælp af en klavertur..
Vejledning: http://www.digitaltog.dk/Digital/Maerklin/MDelta4.PDF
Omkring at sætte samme adresse, hvis ikke allerede dit lokomotiv har en af de adresser som i nævnte vejledning, er du desværre nødt til at ændre lokomotivets adresse.
Med venlig hilsen,
Arne
Märklin, H0, C&M @ Intellibox
Gert Frikke
Indlæg: 2.330
hej søren !
Adressen sættes på de små DIP-switches - populært kaldet museklaveret. Den viste dekoder må være en Märklin - kører du Märklin /3 skinne?
Hvis ikek skal der en anden dekoder i. hvis du gør det, skal du se i vejledningen til en delta dekoder.
Gert
modeltog - en kopi af virkeligheden på en fantasifuld måde
moppe
Medarbejder
Indlæg: 5.558
Jeps - eller kører modsat af hinanden......
Klaus
Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.dk
Modeltog, internet, gratis spambekæmpelse, elektronik og andet: http://www.moppe.dk
Det lette modelbaneforum: http://groups.google.dk/group/dk.fritid.jernbaner.model
SørenG
Indlæg: 97
Tak for hurtige og gode svar.
Jeg kører ikke Märklin, men har en god ven der gør og som bruger Delta, så kan han arve dekoderen.
Så sætter jeg en ny dekoder i, der kan jeg så også bruge et par funktionsudgange til at tænde/slukke indvendig belysning plus blinklys til færdigmelding.
Kan man få dekodere bare til at styre lyset?
Men det kan måske slet ikke betale sig.
Hilsen Søren
Arne
Indlæg: 258
Det kan du sagtens.
Til styring af lys i personvogne, vil man normalt installere en funktionsdekoder, som styre belysningen. Funktionsdekodere kan fås i flere varianter, og fra flere producenter. Den tilsluttes som på et lokomotiv, og virker som en lokomotiv adresse, hvor funktionerne er tilgængelige.
I f.eks denne styrevogn hvor du nævnte noget om lysskift med retningen.
Der ville det nemmeste nok være at sætte funktionsdekoderens ledninger, sådan på - at den ledning der normalt er FRONT belysning, bruges til det lys du vil have når togstammen kører baglens. Og BAG belysningen bruges når du kører fremad.
På den måde skulle du gerne få et hvidt lys i lokomotivet hvis det trækker, og rødt lys i styrevognen. Og omvendt, hvis lokomotivet skubber.
Det er sådan jeg har forstået det hele ved en funktionsdekoder, at den skulle fungere som en lokomotiv dekoder - blot kun med funktioner, altså ingen "motor" udgang.
Andre "eksperter" på området kigger forbi, og vil nok højest sandsynligt rette mig, hvis at jeg har misforstået noget - og at min forklaring er forkert.
Jeg har ingen funktionsdekodere bygget ind nogen steder (indtil videre), men har fulgt lidt med hist pist - både i hvad der har været/er relevant for mig, men også hvad der indtil nu har været irrelevant.
Om det så kan betale sig, der må jeg være dig svar skyldig.
Med venlig hilsen,
Arne
Märklin, H0, C&M @ Intellibox
moppe
Medarbejder
Indlæg: 5.558
Nej, det kan det ikke. Modeltog er i det hele taget bare en udgift. I dag blev jeg for eksempel 400 kr fattigere og en Ludmilla rigere.
Selvfølgelig kan det betale sig. Vil man kunne styre lyset i vognen skal den da have en ordentlig dekoder.....
Klaus
Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.dk
Modeltog, internet, gratis spambekæmpelse, elektronik og andet: http://www.moppe.dk
Det lette modelbaneforum: http://groups.google.dk/group/dk.fritid.jernbaner.model