Heljan har i dag lagt billeder af de første umalede prøver af CA-, CAE- og CAR- vognene ud på hjemmesiden.
http://www.heljan.dk/faste_filer/modul.asp?vis=nyhedmod&fModul=web559.as...
__________________
Søndenfjords
Heljan har i dag lagt billeder af de første umalede prøver af CA-, CAE- og CAR- vognene ud på hjemmesiden.
http://www.heljan.dk/faste_filer/modul.asp?vis=nyhedmod&fModul=web559.as...
Søndenfjords
Skovsøekspressen
Jernbaner i den "gyldne" epoke III er sagen
Indlæg: 2.874
Waw, de ser rigtig godt ud
Der er noget at se frem til der. Og specielt en brun personvogn med rejsegodsrum er stærkt savnet. Spisevognen kan give anledning til nogen meget spændende oprangeringer med fx særtog.
Mvh
Claus
Dansk epoke III (Statsbane med færgehavn), 1956-1966. H0, K-skinner, digitalt med en Ecos II.
CaBrag
Pensionist
Indlæg: 214
Ja de ser meget lovende ud. Nu må vi så bare håbe, at Heljan maler dem i den rigtige DSB vinrødr farve, og ikke den fra epoke II som de bruger nu.
M.v.h
Carl
Skovsøekspressen
Jernbaner i den "gyldne" epoke III er sagen
Indlæg: 2.874
Nu var vinrød i epoke III mange ting. Det kan man forvisse sig om ved at studere ældre farvefotos. Man kan finde persontog med mange forskellige nuancer pga. vind og vejr mm.
Mvh
Claus
Dansk epoke III (Statsbane med færgehavn), 1956-1966. H0, K-skinner, digitalt med en Ecos II.
Svend
Ballerup
Indlæg: 1.341
Et fint farvebillede af CAR-vognen findes her:
http://www.tog-billeder.dk/ under Danmark/DSB/Personvogne/Litra BRH
Billedet er taget i tørvejr . . . .
Svend
lekru
Indlæg: 100
Farver, farver, farver!
Jeg må henlede opmærksomheden på et foto, du selv har oploaded, i tråden om CP 2920.
Hvilken af de to farver på billedet er den rigtige?
Jeg glæder mig i ihvertfald inderligt, til den dag de står på mit anlæg.....
Dansk epoke III.
Svend
Ballerup
Indlæg: 1.341
De er selvfølgelig begge rigtige. Jeg har ikke patent på hverken DSB farver fra epoke III eller er ansvarlig for kvaliteten af farvebillederne (nogle er umiskendeligt Agfa-farvefilm med et blåligt skær).
Efter [u]min opfattelse [/u] er Hobbytrade´s vogne for brune; jeg er mere tilfreds med den farve som Heljan anvender, så det bliver jo ikke noget problem med vognene fra "CA-vogns-familien"
Svend
lekru
Indlæg: 100
Nu er Heljan kommet med flere nuancer af den vinrøde farve og heldigvis for det. Det gør nemlig modellerne lidt mere realistiske at se på, når de ses i umiddelbar nærhed af hinanden.
Når jeg henviste til et bestemt billede, var det mest fordi, at lige præcis på dette billede er vogne med både, Hobbytrades brunlige og Heljans mere rødlige nuance.
Et andet eksempel er bogen "Dagmar og hendes tog", hvor der på bogens omslag er et vældig godt billede af en D maskine med en CLE og en CL vogn.
Derfor kan der, efter min opfattelse, ikke peges på en korrekt og en ukorrekt farve, men jeg er stensikker på at, de vogne der kommer fra Heljan, ikke lader meget tilbage at ønske.
Vi kan med et tilfreds smil, læne os tilbage og vente på lidt mere kræs til anlægget.
Dansk epoke III.
UTJ
Indlæg: 438
Der er ikke forskel på personvognsfarven i 1930'erne og 1950'erne. Det er noget sludder som er opstået i takt med, at de brune vogne blev mere og mere beskidte. Jeg er sikker på at CA mv ikke bliver malet som HT's CL.