Picture

Hax

Økonomichef

Greve

Indlæg: 25

PB

N-layout 3,5 * 1,5 m

Efter langvarige forhandlinger med overkommandoen, er jeg blevet bevilliget ovenstående areal til min nye N-bane. Smile

Jeg kan nu vælge om den skal sættes op mod væggen, og så skære nogle passende adgangsveje ind midt i banen (så jeg får en "U" eller "M" bane f.eks.) eller vælge at kunne rulle hele molevitten ud på gulvet, så man kan gå rundt om.

Da jeg synes det vil være synd at skære ud i arealet, tror jeg det bliver en "walk around" bane...Jeg har også tænkt mig at bygge rammen op, så jeg kan vippe det hele på højkant - og så er det nok mest stabilt uden udskæringer.

Jeg har forestillet mig et bjerglandskab - mest i den ene ende, (med indbygget Helix), der visuelt adskiller for- og bagsiden af landskabet. På forsiden stor station, drejeskive, ranger-areal osv., og på bagsiden lange kørestrækninger.

Der skal selvfølgelig være skyggebanegårde - og jeg regner med at det dybest set skal være en plan efter "kødbens"-modellen.

Hvad synes I om det?

Har I tilfældigvis billeder eller planer der kunne minde om mit forslag?

Ellers håber jeg, at der er nogen der har et forslag til layout/skitse.

Mvh

Jesper

__________________

N, H0 og Spor 1 Smile
Spor 1 er det bedste det kan ingen tæske

Like 0 kan lide
Top

Picture

moppe

Medarbejder

Indlæg: 5.558

PB  Hjemmeside

"hax" skrev:
Hvad synes I om det?Har I tilfældigvis billeder eller planer der kunne minde om mit forslag?Ellers håber jeg, at der er nogen der har et forslag til layout/skitse.

At med 3,5x1,5m skal du ikke lave det som en stor plade man kan gå rundt om.

Frem med U eller M skitesen - det skriger jo på et evt modulopbygget anlæg i U form med 2 langsider på 40x350cm.

Hvis dine 1,5x3,5m er i midten af et rum med plads til walkaround udenom på ½ meter, har du dybest set plads til et anlæg med ydermål på 2,5x4,5 m, lav det med 60 cm brede langsider på 4,5 meter i længden og hav så masser af plads til at boltre dig på i midten.

Klaus

__________________

Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.dk
Modeltog, internet, gratis spambekæmpelse, elektronik og andet: http://www.moppe.dk
Det lette modelbaneforum: http://groups.google.dk/group/dk.fritid.jernbaner.model

Like 0 kan lide
Top

Picture

hxmiesa

Software Engineer

Bilbao Spain

Indlæg: 999

PB  Hjemmeside

Jeg bryder mig heller ikke om walk-around.

Da jeg engang tegnede mange layouts var det helt klart den metode der voldte mig flest problemer; Det er bedre at kunne "laene" anlaegget op ad nogle vaegge... Man kan skjule flere tunneller og lave flere tricks op imod en vaeg.

Hvis du ikke kan goere hvad moppe siger, som ville vaere det idelle, ville jeg i det mindste forsoege at dele den plade op i 4 dele. Kald det bare moduler om du vil; med en hoej skillevaeg mellem hver del. Paa den maade kan du faa 4 anlaegsdele med deres eget tema, og alligevel sammenhaengende straekning. (Jeg forestiller mig skillevaeggende udgoer et "H" set oppefra)

__________________

Venlig hilsen
Henrik Hoexbroe
TOG -i lange baner!

Like 0 kan lide
Top

Picture

Hax

Økonomichef

Greve

Indlæg: 25

PB

Tak for jeres glimrende input.

Når jeg nu skrev "walk-around" - så mente jeg faktisk "walk-around-i-nødstilfælde"

Jeg har desværre kun de 177*370 at disponere over - dog er det muligt at rulle anlægget ud på gulvet så jeg kan komme uden om, hvis der skulle være afsporinger eller lign. :roll:

Ellers regner jeg med at kunne komme til ulykkerne fra undersiden af anlægget.

Jeg vil gerne have en stor station i forgrunden (110-177cm fra bagkant - se min fantastiske frihåndstegning) og bjerglandskab i baggrunden (30-80cm fra bagkant) - med tog-bro osv.. Og så kan der på den anden side af bjerget (første 30cm), være en lang paradestrækning. Hvis jeg skærer hul i rammen (det med rødt) mister jeg jo noget potentielt baneareal - og de lange spor bliver alt andet lige noget kortere.

Jeg kan godt se at det optimale ville være en lidt smallere bane der var lagt op af væggen - men jeg synes det kræver lidt mere væg-plads ?

/ Jesper

skitse2

skitse

__________________

N, H0 og Spor 1 Smile
Spor 1 er det bedste det kan ingen tæske

Like 0 kan lide
Top

Picture

Hax

Økonomichef

Greve

Indlæg: 25

PB

Jeg har kæmpet lidt med Wintrack og fået banket et oplæg sammen ved at klippe og klistre. I må lige bære over med at sporene går ud over rammen og andre sjove ting - men det må jeg ordne senere Wink

Jeg ville egentlig gerne have en lille helix til højre på banen, men kan ikke umiddelbart se hvordan det kan indbygges.

Det røde spor forrest skal der være vendesløjfer på i begge ender.

Hva syns I :?:

JHA-track-start

__________________

N, H0 og Spor 1 Smile
Spor 1 er det bedste det kan ingen tæske

Like 0 kan lide
Top

Picture

hxmiesa

Software Engineer

Bilbao Spain

Indlæg: 999

PB  Hjemmeside

I princippet synes jeg at det ser godt ud.

Positive punkter;

Punkt-til-punkt (hundeben) bane.

Ingen linjer paralle med sider og kanter.

Ingen overdrevent rette linjer.

Rimeligt frigjort af sektionel geometri.

-I det hele taget en god ide om hvordan et anlaeg kommer til at se "realistisk" ud! (IMHO)

Mulige svage punkter, saa vidt jeg kan se;

Svaert at komme til alle vegne, uden at skulle krybe ind under anlaegget, og lave mandehuller.

Mangler synlige opstillingsspor, rangér og sekundaer bane. (muligvis blot ikke indtegnet endnu?)

Roed bane muligvis ikke udnyttet optimalt.

For lidt frihoejde ved skyggestationer (den manglende helix, som du selv skriver)

Vigtigst af alt synes jeg dog at der skulle aabnes op for person-adgang. N-skala giver vel netop den fordel at du faar plads til gangarealer, uden at skulle flade-daekke hele omraadet. (Naaja, min erfaring med N er naesten "0" Wink )

Jeg gaar ud fra at du raader over teknologi og viden til at undgaa elektrisk kortslutning ved det sporskiftepar ved stationen, som forbinder de to sider af hundebenet med hinanden?

__________________

Venlig hilsen
Henrik Hoexbroe
TOG -i lange baner!

Like 0 kan lide
Top

Picture

Hax

Økonomichef

Greve

Indlæg: 25

PB

Tak for de positive ord Wink

Det glæder mig, at jeg åbenbart er på rette vej - jeg var/er lidt usikker på 'hvordan man rent teoretisk *bør* indrette track-layoutet'...

Den sekundære bane - er det det stykke bane jeg har påbegyndt midt på tegningen, og som foreløbig stopper midt i det hele ? (skal slutte ved en station oppe på bjerget) eller kan det være den røde bane der løber forrest for sig selv - og som jeg endnu ikke har færdigtegnet (hvad bør jeg gøre her?) ? eller skal det være noget helt tredie?

Jeg kan godt fornemme, at det i længden nok er bedst hvis der er mulighed for nemmere adgang til tingene - så jeg overgiver mig og laver et 1 meter bredt indhug i arealet ca. 75 cm ind - så kan jeg stort set nå alt forfra og fra siden.

Så bliver jeg nødt til at lægge skyggestationerne oven på hinanden, og som du siger lave mere frihøjde - det bliver et ordentligt bjerg :twisted:

Jeg råder over både teknologi og viden - bare ikke i forbindelse med det nævnte sporskiftepar :? - der skal jeg vist have lidt hjælp til at komme videre. Hvordan skal man bære sig ad, når det er et digitalt anlæg?

Mange hilsner

Jesper

__________________

N, H0 og Spor 1 Smile
Spor 1 er det bedste det kan ingen tæske

Like 0 kan lide
Top

Kommentarvisning

Vælg din foretrukne kommentarvisning og klik på "Gem indstillinger" for at aktivere dit valg.