Hej Igen
Jeg er hel begynder, og er ved at kigge efter nogle godsvogne i era IV. Jeg er faldet over nogle fra Märklin selv (#4410/4411, #4423 og #4430), som er i deres Start Up serie. De ligger umiddelbart i den billigere ende, i forhold til mange andre vogne fra Märklin. Jeg vil derfor gerne høre om det skyldes er er af meget ringere kvalite eller finish/detaljegrad, eller hvad der evt "er galt med dem"?
Er der andre mærker som lave mere pris venlige modeller, som jeg kan samkøre på Märklin H0 C-akinner som enten har eller kan modificeres til Relex kobling? De behøver ikke være perfekte detaljer, men omvendt skal set ikke være "Temu skrammel". For at indikere mit ikke snobbede niveau, so har jeg fået nogle brugte DCC styrede MZ lokomotiver fra Lima, som jeg synes er helt fine.
Jeg har høre om Fleischman, Piko, Roco, og Heljan - Men kun af navn. Ved ikke hvad man skal kigge efter. Al hjælp vil være meget værdsat.
mvh
Jørgn



Lørdag d. 6/12/2025 - 13:40
bygger01
Så er der blevet mere tid til at "lege" med tog
Herning
Indlæg: 2.767
Relex koblingen fåes også som NEM kobling, så de vogne du skal købe, skal blot være med NEM skakt, og det har vel alle vogne, der produceres i dag !
Måske løber du ind i at enkelte vogne fra andre lev. hopper af sporene i sporskifter & X-spor, men så må du udskifte hjulene til AC i den rette størrelse eller prøve at reducere hjulafstanden til max. 14 mm.
Jørgen Steff. fra Herning
H0 / AC / Digital / K skinner / ca. Epoke III / og ikke kun DK ( p. gr. af dampen, og hva' man kan købe fra visse danske producenter ).
Godsbanen
Vanløse
Indlæg: 464
De billige Start Up vogne har ikke Nem skakt, men en anden montering af Relex-lignende koblinger. De kan dog godt koble sammen med Relex og kortkoblinger (måske ikke altid 100 sikkert med kortkoblingerne).
bygger01
Så er der blevet mere tid til at "lege" med tog
Herning
Indlæg: 2.767
Hvis du søger på vognen Art. 4410, er den stadigvæk handlen, og hvis du søger på reservedele på Märklin Produktbeskrivelse for koblingenl er det en Relex med NEM skakt, der dukker op, og vognen er stadigvæk til salg.
Men den vogn kan sikkert også være lavet med en Relex kobling med fjederen imellem, fra den gang Rude Kong var Knægt ligesom mig .....
Hvordan med de andre, der er nævnt ved jeg ikke noget, da jeg blot tog den første.
Men den vogn kan nok kører på alle 3 forskellige spor systemmer ....
Jørgen Steff. fra Herning
H0 / AC / Digital / K skinner / ca. Epoke III / og ikke kun DK ( p. gr. af dampen, og hva' man kan købe fra visse danske producenter ).
Godsbanen
Vanløse
Indlæg: 464
Det virker mystisk at reservedelen er Relex koblinger til nem skakt. Det fremgår af billederne på hjemmesiden, at vognene ikke har nem skakt, men istedet den billigere start up kobling...som selvfølgelig kobler fint nok til andre relexkoblinger og lignende.
Her er et link til en af vognene:
https://www.maerklin.de/en/products/details/article/4423
Start Up serien er billigere fordi bl.a. detaljeringen ikke er så høj.