Roco til 3 skinde AC drift MZ 1414
Hej jeg har lige købt et , men hvordan tager man toppen af er der nogle skruger eller andet der holder
overdel kan ikke rigtig se dette håber der er en der kan hjælpe for jeg er bange for at knække noget
af dette plastik . Er der en der kan vise dette med en tegning.
__________________
Køre på Mærklin C Skinner
cbt
Indlæg: 1.163
Har du kigget ordentlig efter i æsken ?
Enten over eller under flamingo'en skulle der gerne ligge et reservedelsark og en vejledning i montering af dekoder, hvor der er vist, hvordan man hiver "toppen" af sådan en svend.
(Reservedelsark kan du i øvrigt finde på Roco's hjemmeside, såfremt det skulle mangle i æsken).
Når du skal lirke overdelene af, så brug endelig ikke skruetrækker, kniv eller dét, der er værre.
Brug fingerneglene, og ved hver tap/taphul sætter du et stykke karton i klemme som kile (f.eks. en strimmel klippet ud af kartonbagsiden fra en A4-blok), og til sidst, når de de alle fire har sluppet, kan du hive overdelene af.
Da overdelen jo er af plastic (styren eller ABS), skal du naturligvis bruge noget, der er blødere end plastic'en, hvis du vil undgå at lave grimme mærker, og ikke noget, der er hårdere (skruetrækker/kniv, etc.).
Held og lykke.
Med futlig hilsen
Carsten B. Thomsen
Fremo-medlem, H0 2-skinne, digital, dansk (incl. udenlandsk materiel, der kører/har kørt i Danmark), alle epoker - dog primært IV og V.
femøl
Indlæg: 50
Hej tak for hjælpen har fået dette af.
MVH femøl
Køre på Mærklin C Skinner