Hej.
Jeg sider og overvejer om jeg enligt selv burde male de menesker som skal være beober i min verden. men hvad maling skal der vælges? Jeg kender faktisk kun selv humbrul maling og har jo set det stadig findes på markede, men burde jeg købe et anden tybe eller mærke??
P.S godt nytår til jer alle
BT
Selvstændig
Søby Ærø
Indlæg: 402
Hej.
Du kan sagtens bruge Humbrols maling, bare vælg de matte farver - de giver det bedste resultat.
Det vigtigste er nok penslerne - du skal gerne bruge nogle som kan lave fine detaljer, f.eks. i ansigtet på figurerne.
Mvh
Johnni Christensen
F.Ormstrup
Indlæg: 2.685
Du kan bruge alle typer af hobbymaling der ikke er på vandbasis. Det bedste resultat opnåes med maling til "Warhammer" og andre figurer f.eks Testors
Hvis figurerne er til H0 - bør du undlade at male øjne, mund mm
Medens du maler er det en fordel at figurerne sidder i støberammen - ellers skal du f.eks sætte figuren fast på en stok med dobbeltklæbende tape eller.en nål der stikker op i figuren.
Her er det figurer til spor Z der males.
Jeg havde desværre ikke et billede af figurer der er monteret med tape eller nål, men her er det samme princip anvendt på ventilatorer til en coaster.
mvh
Flemming
SVJMJK
Dansk H0 - Modul Samkørsel
Peters Skibsværft
Peters Garage
F.Ormstrups Blog
Skott
Ingeniør
Indlæg: 1.935
Billedet i øverste højre hjørne - Er det et sporskiftedrev, der er koblet på et sporskifte med kraftudveksling? ('fjederen' i midten)
Med venlig hilsen
Skott