Picture

tlarsen1976

Gaffeltruckmontør

Holmegaard

Indlæg: 5

PB

Stigninger med c spor

Hej

 

 Jeg er ved at lave min plan til min bane, på den har jeg 2 stigninger på 12 cm. Hvor langt et stræk skal jeg forvente at bruge på det, så det ikke bliver for stejlt..

 

Mvh Tommy

__________________ Building In progress
Like 0 kan lide
Top

Picture

erikolsen1954

maskiningeniør

Ishøj

Indlæg: 377

PB  Hjemmeside

tlarsen1976 skrev:
på den har jeg 2 stigninger på 12 cm. Hvor langt et stræk skal jeg forvente at bruge på det, så det ikke bliver for stejlt.

Man anbefaler i reglen at stigninger på modelbanen ikke overstiger 2 %, dvs 2 cm pr meter. Det betyder at man skal bruge 6 meter sporlængde for at komme 12 cm op. Hvis togene er korte, kan man måske øge stigningen til 3 % dvs. 3 cm pr meter sporlængde. Det svarer til at man skal bruge 4 meter sporlængde for at komme 12 cm op.

Hvis stigningen går gennem stærke kurver, skal man imidlertid passe på med at øge stigningen da både kurver og stigning giver forøget køremodstand.

__________________

Venlig hilsen
Erik Olsen
http://www.modelbaneteknik.dk/

Like 0 kan lide
Top

Kommentarvisning

Vælg din foretrukne kommentarvisning og klik på "Gem indstillinger" for at aktivere dit valg.