Hej alle,
Som nævnt i en tidligere tråd her på Sporskiftet pusler jeg med at ændre mit modelbaneanlæg Svenstrup H til at kunne opereres digitalt via eksempelvis en Central Station og PC. Jeg kører Märklin med C-skinner, DSB epoke IV og alle tog er digitaliserede og drives pt. med en Mobile Station.
I den forbindelse er jeg ved at kigge på, hvordan man bedst placerer sine sporbesatmeldere (og hvor mange?), eksempelvis ved en station. Selve sporbesatmeldingerne er jo nemme at lave med Märklin mellem de 2 skinnestrenge, så jeg tænker specielt på de rent fysiske placeringer. Lad os her antage, at der er tale om en simpel station med 2 perronspor på 1,8 meter mellem de 2 indkørsels sporskift. De længste tog der køres med sættes til 1,3 meter alt inklusive. Gerne med styrevognsmulighed. I hver ende af perronsporene forefindes et hovedsignal. Min tanke er grundet den korte sporlængde, at alle tog bremses ned til en lavere hastighed allerede på strækningen ved indkørselssignalet før indkørsel sker på station. Derved skulle der ikke være behov for specielt lange bremseafsnit inde på selve stationsområdet.
Så mit spørgsmål er helt generelt og gælder vel både Märklin og 2 leder anlæg. Hvor mange besatmeldere får jeg brug for på hvert spor? Og hvor bør de placeres på stationen, så tog med varierende længder altid kan bremses ned mellem signalerne og desuden standse nogenlunde pænt ved perron.
Jeg er næppe den første der har siddet og tænkt over dette. Evt. gode links eller skitser modtages med glæde.
mvh
Niels