Picture

Nøm

Bjæverskov

Indlæg: 29

PB

Kortslutning ved sporskifter

Hej

Jeg har bygget en lille testbane, men er stødt på et problem. Hver gang min MY kører over et af sporskifterne, så sker der en kortslutning, og Rocrail hopper af.

Jeg kører Märklin K-skinner og min MY er en ombygget 1106 med Loksound dekoder. Jeg har 3 sporskifter på testbanen og det er alle kurvesporskifter. Når jeg kører med mit lille ranger lokomotiv, så sker det nogen gange, men bestemt ikke hver gang. Det er værst når lokomotivet kører langsomt. 

Både skinner, sporskifter og lokomotiver er brugte. 

Hvor er det mest sandsynligt at problemet ligge?. Sporskifterne eller lokomotivet. Og hvad kan jeg gøre for at afhjælpe problemet?

Hilsen Nikolaj 

Like 0 kan lide
Top

Picture

bygger01

Så er der blevet mere tid til at "lege" med tog

Herning

Indlæg: 2.775

PB

Det kan enten være slæbeskoen, der rammer den afvigende skinne, koblingen der rammer midterskinnen.

Det er værst de lange sporskifter & X spor.

Hvis det slæbeskoen, findes der en dims, som kan placeres i og omkring, der hvor slæbeskoen krydser det afvigende spor, men de er kun lavet til salg til C skinner, men der er en FB, der har tegnet dimsen til K skinner ...

Men hvis det er koblingen, så må du i gang, fordi den kan godt hænge lidt løst på MY'erer !

__________________

Jørgen Steff. fra Herning

H0 / AC / Digital / K skinner / ca. Epoke III / og ikke kun DK ( p. gr. af dampen, og hva' man kan købe fra visse danske producenter ).

Like 0 kan lide
Top

Picture

Nøm

Bjæverskov

Indlæg: 29

PB

Hej Jørgen 

Tusind tak for dit svar. Jeg vil kigge på det i morgen. Det er muligt, at jeg skriver igen, hvis jeg ikke kan løse det selv. 

Hilsen Nikolaj 

Like 0 kan lide
Top

Picture

Godsbanen

Vanløse

Indlæg: 488

PB

I sjældne tilfælde kan det også være et hjul, der rammer både en midterleder og en skinne (eller tunge). Især hvis hjulafstanden på akslen er alt for lille af en eller anden årsag.

Like 0 kan lide
Top

Kommentarvisning

Vælg din foretrukne kommentarvisning og klik på "Gem indstillinger" for at aktivere dit valg.