Hej
Jeg har nu fået etableret ovenstående layout, som er forbundet til en Märklin 60116 digitalboks, igen forbundet til en MS2. Jeg regner med at køre med 3-4 lokomotiver(1-2 kørende af gangens, mens de andre holder og venter). Strøm til lys i bygninger, sporskifter og andre extra ting kører fra en helt isoleret seperat forsyning.
Jeg har hørt fra flere (bla Peter aka pejft), at man for stabil drift skal forvente strømtilslutning for hver ca 2 meter spor.
Jeg har dog et par uddybende spørgsmål i den forbindelse:
1. Hvis man se min tegning ovenfor. Skal jeg så blot forbinde den røde+brune ledning fra 60116 - direkte til de respektive forbindelser på mine C-tracks, et sted i hver "sektion" ? Dvs basalt blot splitte den røde+brunge ledning ud i hver 4 ledninger og forbinde dem til rød/brun i hver farvet sektion.
2. Hvis jeg gør som beskrevet ovenfor, er der så nogen grund til at lave isolering mellem de forskellige farvede sektioner ? (Jeg mener de kommer jo alle fra samme kilde - så der er vel igen risiko for kortslutninger eller lign - såfremt at jeg holder Rød for sig og Brun for sig.
Beklager hvis det er et dumt begynder spørgsmål - men jeg er ikke så skarp til elektronik - og vil bare være sikker på at jeg får bedst mulig forbindelse, uden at ødelægge noget.
På forhånd tak
/Rhode



Tirsdag d. 5/5/2026 - 8:49
pejft
Kurser i modeljernbane hos AOF
Moderator
Indlæg: 2.269
Der er ingen dumme spørgsmål.
1. Ja split og fordel. Du behøver grundlæggende ikke føre brun frem til alle sporområderne. Der er rigeligt 0 i sporet.
2. Der er ikke et krav om isolering. Jeg ville dog gøre det alligevel - primært aht muligheden for fejlfinding ved kortslutning - sekundært, hvis det alligevel viser sig, at du vil opgradere til CS3 og dit strømforbrug overstiger 3A
Aht fremtidssikring ville jeg overveje, om det kunne give mening med forberedelse af mulighed for tilbagemelding etc.
De bedste modeljernbanehilsener
Peter Topp Engelsted Jonasen
http://www.digitaltog.dk - http://www.kvv73.dk - http://www.jonasen.eu - www.digital-train.com
Rhode
Indlæg: 19
Hej Peter
Tak, endnu engang, for er hurtigt og meget klart svar.
Jeg må igang med isolation, kabler og loddekolbe
/Rhode
Godsbanen
Vanløse
Indlæg: 495
Hvis det er C skinner er den elektriske forbindelse så god i dem, og banen så lille, at det burde være nok med tilslutning ét enkelt sted.
Du vil stadig kunne komme ud for at lokomotiver pludselig stopper et sted, men det er ikke fordi der ikke er strøm nok, men fordi forbindelsen mellem midterkontakterne i skinnerne og slæbeskoene er lidt "sart". Lige som om der efter nogen tid uden kørsel kan lægge sig en hinde, måske oxydering eller andet, der gør at forbindelsen svigter og man må køre stedet over med en renseklods af en eller anden slags.
LasseSteen
Indlæg: 1.916
Jeg har hørt fra flere (bla Peter aka pejft), at man for stabil drift skal forvente strømtilslutning for hver ca 2 meter spor.
Det behøver du på ingen måde, hvis du kører med Märklin C skinner. (Det er dog anderledes med K skinner, hvor jeg også vil anbefale pr. 2 meter skinne ca)
Jeg har næsten 75 meter spor med C skinner og med kun én enkelt strømtilslutning.
Jeg ville oprindelig have lavet flere strømtilslutninger, men det har vist sig ikke at være nødvendigt. Jeg kan uden problemer køre med flere digitale lokomotiver ad gangen i stabil drift overalt på anlægget og samtidig betjene ca 10 digitale dekodere til signaler. (Dog skal det så siges, at alt lys på anlægget samt sporskiftedrev og analog signaler "fødes" med strøm fra en analog trafo)
Men prøv dig frem. Du finder hurtigt ud af, hvis der er problemer
boholm
Service Engineer
Kastrup
Indlæg: 677
Det er ikke altid selve skinnerne, der er problemet - det er overgangen fra den ene skinne til den anden - altså laskerne, og hvordan de nu "afleverer" strøm til næste skinne. Der kan samle sig skidt, støv, olie og andet (inkl. korrosion), der med tiden an arbejde sig ind og komme til at virke som en isoliering/afbrydelse. Indrømmet, alt efter skinnesystem er der større eller mindre tendens.
MVH
Bo Holmqvist
Et N-site: http://www.jernhesten.dk
Mine tog-feriebilleder : http://www.holmqvist.dk/Billedgalleriet/index.htm<