Ja så er det tid til at kigge på en styring til det kommende anlæg.
Og da jeg er ny i digital verdenen er jeg lidt på bar bund.
Men i bund og grund, hvor meget kan man håndtere med en MS2?
Syntes en CS2 er jævnt dyr, så hvis en MS2 nu er nok, så er det Da gode penge at spare
Nogen der kan hjælpe med gode råd her? Det behøver ikke være Märklin styring
__________________
Mvh.
Frank Olesen
bygger01
Så er der blevet mere tid til at "lege" med tog
Herning
Indlæg: 2.715
Det er bund og grund spørgmålet om, hvor meget energi der skal bruges i sporlegemet eller hvor mange loko'er Du vil kører med på en gang, samt om der skal være lys i vogne og så videre, desuden er også styringen af magnet artikler en del af Dine overvejelser.
Med en stor bane er der også "noget" med flere kredse / boosterer
Så helt simpelt som en vis herre sagde til Dr. Watson ....
Men ellers kan en MS2 klare 11 loko'er i displyet, som jeg husker det, men her er det svært at ændre CV værdier.
En hel anden mulighed er at bruge den gamle CS1 + en MS1 og her har jeg en på lager med trafo og holder, som er blevet i overskud, hvis det var noget ??
Jørgen Steff. fra Herning
H0 / AC / Digital / K skinner / ca. Epoke III / og ikke kun DK ( p. gr. af dampen, og hva' man kan købe fra visse danske producenter ).
Frank-O
Industri-Tekniker
Indlæg: 263
Tak for hurtig svar
11lokoer er vist også mere end nok. Så mange vil jeg slet ikke kunne have på banen af gangen.
Skiftespor er Der små 25stk af. Dertil afkoblingsspor og signaler osv.
Hvad er de væsentlige forskelle på det du har og de ny 2ere.?
Mvh.
Frank Olesen
bygger01
Så er der blevet mere tid til at "lege" med tog
Herning
Indlæg: 2.715
Styringen af de 25 drev + de andre ting bliver ikke særlig oversigtlig med MS2, så det er nok lettere med CS'er, hvis det skal være digitalt
Forskellen mellem CS1 og CS2, er vel mest tiden, men kig selv på f. eks. på http://www.digitaltog.dk/
Begge med touch skærm men CS1 er kun i 2 farvet
Begge CS'er giver mere effekt og så er der lettere & bedre muligheder for indstilling af div. CV'er
Også så koster en CS1 vel omkring en trediedel af en CS2, og min er updateret med sidste nye udgave fra Märklin.
Så det er vel noget med lyster og pengepung
Jørgen Steff. fra Herning
H0 / AC / Digital / K skinner / ca. Epoke III / og ikke kun DK ( p. gr. af dampen, og hva' man kan købe fra visse danske producenter ).
esben2009
Greve
Indlæg: 290
Kære Frank,
En mobilestation2 kan være en både nem og billig måde at komme igang med digital styring. Jeg har selv stor fornøjelse af den, men som min egen bane skrider fremad kan jeg også begynde at se begrænsningerne.
På togsiden er den nem at arbejde med takket være en god grafik og logisk betjening, oprettelse af tog er enkelt, ændring af egenskaber som eksempelvis accelration og nedbremsning er også meget nemt at udføre. Dertil et passende antal digitale funktioner til tog. Sådan har det i hvert fald været for mine tog fra Märklin og ESU. Man kan have op til 11 tog fast programeret på sin MS2, men har man flere tog så skal man være opmærksom på at et tog skal slettes før end der er plads til oprettelse af et nyt tog. Det giver lidt ekstra arbejde som ens togsamling skrider fremad.
Når talen falder på sporskifter m.v., så er det som rigtigt nævnt her i tråden svært at beholde overblikket med for mange artikler, selv har jeg blot 12 sporskifter + 8 signaler og det er vel nok toppen hvis man skal have en glidende drift. Her skal du nok se dig om efter en anden løsning, f.eks. en sportavle hvis det er en station eller et rangerområde der udgør de fleste sporskifter.
Kapacitetsmæssigt vil en MS2 være tilstrækkelig på en almindelig bane med enkelte tog kørende samtidig. Selv har jeg en bane med en omgangstid på 3 minutter ved kørsel svarende til 60 km/t, og kører typisk med 2 tog samtidig. Og det virker også på den del af banen hvor der er metalskinner med dårligere forbindelse.
Konklussionen er altså at en MS2 er super at gå i gang med, og en dag vokser man fra den. Så har den heldigvis været billig, og kan i øvrigt bruges sammen med en ny centralstation.
De bedste toghilsner
Esben + John Larsen
Vi kører Märklin digital CS3+, epoke 4-5-6 materiel og tider vi selv har oplevet, favorittoget er DB ICE2 + SBB krokodillen Ce 6/8
Frank-O
Industri-Tekniker
Indlæg: 263
Hej Esben.
Tusind Tak for et godt svar
Ud fra hvad du har svaret, tror jeg en MS2 er helt fin som en start.
Halvdelen af sporskifter vil være på skyggebanegårde, og anden halvdel omkring station og rangerspor.
Så umiddelbart så lyder din ide med en sportavle som noget der ligger passer mig :-)
Det kan da kun give gode muligheder for hands-on kørsel
Mvh.
Frank Olesen
Søren Daugaard
Indlæg: 51
Hej.
Jeg bruger selv MS2, og den kan faktisk ret meget.
Jeg har 2 af slagsen, en til det rullende, og en, jeg bruger til sporskifter o. lign.
MS2 kan købes meget billigt hos flere forhandlere, der "stripper" fra startsæt.
Og dansk oversættelse af brugsanvisningen, firner du her på Sporskiftet et eller andet sted.
God fornøjelse.
Mvh.
Søren Daugaard
Frank-O
Industri-Tekniker
Indlæg: 263
Det ender vist med en MS2 :-)
Og så en sportavle til skifter osv.
Så må jeg lige lure elektronikken bag sådan en.
I bund og grund kan man vel kopiere indmaden fra en 72710? Så er der også tilbagemelding med i systemet. Eller er det mere kompliceret end så?
Mvh.
Frank Olesen
Søren Daugaard
Indlæg: 51
Prøv, at kikke her, og rigtig god fornøjelse med dit togprojekt.
http://sporskiftet.dk/wiki/marklin-digital-styring-ms2-hoved-oversigt