Picture

Lassefar2009

Indlæg: 303

PB  Blog

Oplysninger på dansk modeltogsbygger

Jeg har en ny arbejdskollega, hvor det viser sig at hendes far, som for nyelig er død i Holland, var en meget dygtig modeltogs bygger. Min arbejdskollega har været i Holland og rydde dødsboet og hun viste mig nogle af de modeller han har bygget, fantastiske danske damplokomotiver i H0. Litra E, K, R, S, C, P, samt Odin. Han havde også flere hjemmebyggede færger og en model af Roskilde remise. Hun havde også en dansk artikel hvor der er flere billeder af lokomotiverne og der står at han vil være 2 dage på Dansk Jernbanemuseum, medbringende nogle af hans maskiner, sammen med 2 hollandske kollegaer. Desværre er der ikke til at se hvor artikler har været trykt eller noget årstal, men der er nævnt at han også har været omtalt i "banen". Det eneste spor i artiklen er en annonce fra OKT Modelimport hvor de skriver at de har Heljans nye graffiti MY. Da jeg er ny inden for denne hobby ved jeg ikke hvornår denne maskine er ny. Er der nogen af jer garvede personer som har "banen" liggende og kan huske artiklen og evt. Andre artikler og kan hjælpe mig (og min kollega) med nogle årstal og evt. Farve kopier af artiklerne? Hans navn er Tommy O. Gregersen. Med hilsen Lassefar2009 Smile
__________________

Lassefar2009

www.helsingormodelskibsvaerft.dk 

 

Like 0 kan lide
Top

Picture

BT

Selvstændig

Søby Ærø

Indlæg: 404

PB  Blog

Hej.

Jeg har desværre ikke de gamle Banen liggende, men kan tydeligt huske at han har været omtalt i bladet flere gange.

Jeg mener at grafitti MY´eren kom omkring 2002 - du kan evt se en komplet indholdsfortegnelse over numrene 1-126 på www.banen.dk - så kan du selv prøve at se om du kan finde noget.

 

__________________

Mvh

Johnni Christensen

Like 0 kan lide
Top

Picture

Rep Neslein

Kreativ designer for modelproduktion

Ringsted

Indlæg: 1.005

PB  Blog

Hej  Jeg husker udmærket Tommy, og han var ihtf  fra Roskilde, hvor han som barn havde tilbragt meget tid i remisen.

Lokomotiverne han byggede, var meget fine og med røde stafferinger, hvilket er uhyggeligt svært at lave i den størrelse.

Der har være bragt flere artikler i Banen, hvor han blev omtalt, også i forbindelse med udstillinger i Odense, hvor han også fremviste sin model af Roskilde remise.

Prøv eft at kontakte Vrido  der udgiver Banen.dk

 Trist at han ikke er mere, men den vej skal vi alle.

Vh Rep

__________________

Rep Neslein

Togtosse af sind og proffesion (PHD)

Like 0 kan lide
Top

Picture

Ole Vedel

Indlæg: 1.174

PB  Blog  Hjemmeside

BilledeBilledeBillede

Det ku være dette som er fra Odense Okt. 2006

Mvh. Ole Vedel

Like 1 kan lide
Top

Picture

Lassefar2009

Indlæg: 303

PB  Blog

Hej Johnnie Tak, jeg vil prøve at finde de gamle blade fra 2002. Vh Lasse
__________________

Lassefar2009

www.helsingormodelskibsvaerft.dk 

 

Like 0 kan lide
Top

Picture

Lassefar2009

Indlæg: 303

PB  Blog

Hej Rep Neslein Ja det er nogle fantastiske maskiner han byggede, ihvertfald fald dem jeg har set og haft i hånden. Jeg prøver at kontakte Vrido. Tak for svar. Vh Lasse
__________________

Lassefar2009

www.helsingormodelskibsvaerft.dk 

 

Like 0 kan lide
Top

Picture

Lassefar2009

Indlæg: 303

PB  Blog

Hej Ole Jeg prøver at vise billederne til hans datter, jeg har desværre ikke set remisen, men en af messing lokomotiverne kunne godt ligne et af dem jeg har set. Tak for billederne. Vh Lasse
__________________

Lassefar2009

www.helsingormodelskibsvaerft.dk 

 

Like 0 kan lide
Top

Kommentarvisning

Vælg din foretrukne kommentarvisning og klik på "Gem indstillinger" for at aktivere dit valg.