Hej Alle !
Den nok allermest spændende nyhed er, at McK kommer med MR togsættet. Der var en meget rå prøvestøbning af MD / MRD på deres stand i Køge. Der lå en overdel, som man kunne have i hænderne og mærke og føle på - vow, det tegner godt.
Der var i øvrigt en ME i rød/sort der kørte på en lille rundbame, den bliver også lækker. I følge rygterne så skulle ME'erne være i handlen inden jul (2015)
Mvh
Flemming
PS: Jeg havde desværre ikke kameraet med.
H0, 2 skinne DCC, dansk i nyere epoker
Bent_P
Jyllands hovedstad
Indlæg: 1.648
Endnu en dobbeltproduktion fra McK...
Hilsen Bent P.
Märklin gennem 40 år, M, K og C-skinner
Skott
Ingeniør
Indlæg: 1.935
Det kommer nok an på, hvor langt Heljan er nået med deres.
Med venlig hilsen
Skott
AndreasM
LKF
Indlæg: 79
Endnu en dobbeltproduktion fra McK...
Ja, hvis man synes Audi og Lada er det samme, så er der jo en del dobbeltproduktion i denne verden...
The Bernina Project - Smalle spor, store visioner - Schweizisk alpeanlæg under opbygning
Sydbanen
Indlæg: 321
McK kommer med Mr/Mrd.


Dobbelproduktion? Nej!! Den gamle lima model trængte efterhånden til en afløser, ligesom ME'erne fra Hobbbytrade.
Og Heljan har forsøgt at reservere projektet, men vi har ikke set andet end en lovning på modellen for et år siden.
Jeg syntes det er fint at McK kommer med Mr/Mrd og ifølge dem selv vil de forsætte med standarden fra ME lokomotivet, det lover jo kun godt!
Derudover fremviste de en ny godsvogn, Gbs :)
Tlefon billederne retfærdiggøre ikke prøvestøbningen!
Mvh Sydbanen
Epoke IV-V, Dansk materiel og udenlandsk som har været i DK
Buzzard
Kalvehave
Indlæg: 44
McK kommer med Mr/Mrd.


Dobbelproduktion? Nej!! Den gamle lima model trængte efterhånden til en afløser, ligesom ME'erne fra Hobbbytrade.
Og Heljan har forsøgt at reservere projektet, men vi har ikke set andet end en lovning på modellen for et år siden.
Jeg syntes det er fint at McK kommer med Mr/Mrd og ifølge dem selv vil de forsætte med standarden fra ME lokomotivet, det lover jo kun godt!
Derudover fremviste de en ny godsvogn, Gbs :)
Tlefon billederne retfærdiggøre ikke prøvestøbningen!
Tak for billederne, jeg glæder mig, det er nu lang tid siden Lima modellerne var i handelen, en opgradering af MR/MRD med metal overdel bydes velkommen i min samling.
mvh, Peter
condor-9
Odense C
Indlæg: 281
Endnu en dobbeltproduktion fra McK...
Hvad mener du med dobbeltproduktion? Er det bare et ubegrundet surt opstød, eller ved du rent faktisk hvad du snakker om?
PerOlsen
Indlæg: 2.070
Heljan har annonceret, at de ville lave MR-MRD. Jeg synes det er fantastisk, at McK ignorerer det og laver togsættet som de vil have det. Med mine dårlige erfaringer med Heljan, så havde jeg ikke opgraderet fra Lima til en ny Heljan. Men til en ny McK? Ja så er jeg meget fristet.
Mvh. Per
Märklin C- og K-skinner.
Treskinnedrift med eCos & TouchCab.
Udvikler af http://www.jernbanebasen.dk
joergen1978
Automatiktekniker/ elektronikmekaniker
Billund
Indlæg: 180
Glæder mig til at modtage den Me fra McK, jeg forlængst har forudbestilt. For vægten og de detaljer de fremviste i Køge, gør at jeg er klar til at sælge de gamle Me'ere fra Hobbytrade og købe nye fra McK. WAUV, det var som at se en Trix model og mærke samme kvalitet som der er i TRIX og Mærklin.
At Heljan så for 1 år siden luftede tanken om at lave Mr/Mrd, kan jeg ikke bruge til ret meget, så længe den ikke står i deres program. Hvor imod McK, har arbejdet på deres Mr/Mrd i 1,5 år. Så hvem laver dobbelt produktion!! Med det samme det bliver muligt at forudbestille McK's 3 varianter af Mr/Mrd, så får den min modeltogs pusher straks en forudbestilling på minimum 1 og nok flere
For jeg er træt af plastik modeller, der føles billige og ligner ja legetøj, men koster en bondegård.
Jeg er glad for at McK går over til at lave overdelene så meget i Zink, som det kan lade sig gøre detalje mæssigt. Og når TRIX kommer med Rød/Sorte My'ere, så bliver samtlige af mine My'ere solgt. Bare ærgerligt, at TRIX og Mærklin ikke har lavet Mxere endnnu!
Jørgen Rasmussen
medlem af FREMO
Køre Dansk epoke 4c-6
mr-data
Indlæg: 805
Jeg er glad for at McK går over til at lave overdelene så meget i Zink, som det kan lade sig gøre detalje mæssigt. Og når TRIX kommer med Rød/Sorte My'ere, så bliver samtlige af mine My'ere solgt. Bare ærgerligt, at TRIX og Mærklin ikke har lavet Mxere endnnu!
At Märklin endnu ikke har lavet, og heller ikke kommer til det, en Mx har en helt årsag: Antallet af mulige varianter og derfor sælge flest mulige modeller.
Hvad angår Märklin og deres modeller, så mangler de visse varianter af My og f.eks. Di3: For My er det modeller med rilleudstødning og/eller slutlygter. For Di3 de blændede døre til højre i køreretningen og hvad der ligner en art kasse over nogle af blæserne.
Hvad er det i øvrigt som er så elendigt ved Heljans Mx og My? Endnu har jeg ikke nogen af dem, men i hvert fald Mx skulle være en rigtig god model, ud fra det jeg har fået.
Interesserer mig generelt mest for jernbanerne øst for Storebælt, navnlig på Syd-Sjælland og og Lolland-Falster.
Trix startsæt, suppleret med udvidelse af antal skinner og en MS2 til styring.
Bo S.
Indlæg: 202
For mig er denne model en af dem jeg har ventet allerlængst på. Jeg glæder mig!!!!
Super nyhed!
Mvh. Bo S.
http://danskmodeltog.dk
marrix
IT Udvikler
Valby
Indlæg: 339
Så har Mck fået opdateret hjemmesiden med info om MR modellen - bl.a "fungerende bremseindikatorer ved bogierne"
http://mck-h0.dk/kategori/dsb-mr/
- Martin
h087
togtosse
Græsted
Indlæg: 1.903
slettet pga fejlplacering
med venlig hilsen
henning h087 - togunivers 1:1 i 1:87 - h087@hotmail.dk + Rundremisen-forum/Rundremisen-arkiv, MjKf h087.dk
det vigtigste i at vide - er at vide - hvad man ikke ved
Buzzard
Kalvehave
Indlæg: 44
DET ser lovende ud, min togpusher har allerede modtaget bestillinger for MR/MRD og ME.
mvh, Peter
henho
It-konsulent
Ringkøbing
Indlæg: 1.342
Hej
Bortset fra, at jeg er uenig i nedsablingen af plasticmodeller, så kan jeg godt forstå begejstringen
Nu kører jeg epoke 3, så denne gang går tegnebogen ram forbi; men der er stor interesse for Mr.
Jeg synes dog umiddelbart, at 200 stk pr. variant lyder af 'ikke ret meget' - eller den størrelse oplag passer måske meget godt ?
MVH
Henrik
2-skinne, dansk, epoke3b, medlem af SdMJK
Bruger Z21 på hjemmebanen.
F.Ormstrup
Indlæg: 2.684
1) Bortset fra, at jeg er uenig i nedsablingen af plasticmodeller, så kan jeg godt forstå begejstringen.
2) Jeg synes dog umiddelbart, at 200 stk pr. variant lyder af 'ikke ret meget' - eller den størrelse oplag passer måske meget godt ?
add. 2. 200 stk er nu temmelig normalt til danske forhold - det er efterhånden blevet normen at producere xxxx enheder og trykke 150 - 250 eksemplarer pr. litra nr. Hvis der laves flere får forhandler/producent et stort dyrt lager af varer det tager lang tid at få solgt. Vi (kunderne) vil jo have forskellige litra nr. på modellerne, hvis vi køber flere.
mvh
Flemming
SVJMJK
Dansk H0 - Modul Samkørsel
Peters Skibsværft
Peters Garage
F.Ormstrups Blog
morsing
IT Konsulent
Bierton United Kingdom
Indlæg: 124
Er der nogen der har hørt mere om dette? Jeg mente det skulle have været på hylderne i Februar, men den forretnimg jeg forudbestilte hos havde stadig ikke hørt noget?
fkm
IT-Systemadministrator
Indlæg: 620
Jeg har på et tidspunkt læst/set/hørt, at McK kun kører en produktion igennem ad gangen, og da ME ifølge den seneste opdatering skulle afgå fra Kina i løbet af en måneds tid, så er det nok derefter, at MR togsættet kommer i produktion.
McK var desværre ikke i Valby, så man kunne spørge, men jeg har på fornemmelsen at Peter er villig til at svare på mail, hvis det er - det har han tidligere gjort i anden sammnehæng.
Har selv bestilt en ME, et MR togsæt - og nu også nogle BN/BNS - og det gør ikke noget at de ikke kommer oveni hinanden
Mvh
Flemming
H0, 2 skinne DCC, dansk i nyere epoker