Hej alle i vidende mennesker herinde-
jeg skrev for en lille måned siden og søgte om råd til min kærestes julegave.
Jeg havde købt ham et Märklin startsæt- og ville gerne give ham flere ting dertil.
(startsæt:Digital startsæt „Godstog” BR86 med TELEX kobling og 1,9 Amp. Mobile Station, bestående af:* BR86 damplokomotiv m/indbygget digital dekoder og TELEX kobling.* 5 godsvogne.* Stor C skinne oval med 2 kurvesporskifter, samt vigespor med stopbom.* Mobile Station 1,9 Amp.* Transformator 18 Watt* Tilslutningsenhed, vejledning med mereBR86 damplokomotivet har indbygget digitaldekoder for valgfri kørsel på analoge og digitale anlæg. 3 front og 2 baglys skifter med kørselsretningen og kan til og frakobles ved digital drift. Lokomotivet er forsynet med TELEX kobling der giver mulighed for af og tilkobling af vogne via fjernstyret koblingskrog i begge ender på lokomotivet - aktiveres via Mobile Station.)
I var meget meget hjælpsomme- og nu har jeg brug for hjælp igen.
Jeg synes vi skulle have et juletog- så jeg købte et lokomotiv- dette:
Marklin damplokomotivet:
BR 38 dB (digital)- udstyret med et delta dekoder. Nummer 038 382-8.
Og så problemet- vi kan ikke finde ud af at bruge "fjernbetjeningen" fra startsættet. Dvs- jo, vi kan godt slå strømmen til - og dermed få toget til at køre - men det kører på een hastighed (max) og man kan ikke få den til at gøre andet..
Fornemmer vi ikke kan finde ud af at "finde" det nye tog, og logge det ind i kontrollen.. for det burde da kunne sammen, ikke?
Alle råd modtages med kyshånd )
Horsecreek
Lokomotivfører
Indlæg: 1.508
Det lyder som om lokomotivet er sat til analog drift. D.v.s. det kører hurtigere jo mere strøm der er i sporet. Når I kører digitalt er der altid meget strøm i sporet.
Find manualen til lokomotivet, læs hvordan I tager overdelen af. Inden i lokomotivet er en lille boks med 4-5 små kontakter, i manualen står der hvordan disse kontakter skal stå for at det svarer til en digital adresse.
Når lokomotivet har fået en adresse kan I med jeres mobil station (fjernbetjeningen) vælge den adresse lokomotivet har og derefter styre det.
Intet modeljernbaneanlæg er så perfekt, at det ikke giver inspiration til det næste.
frede2300
Software udvikler
Indlæg: 1.129
Var der ikke tale om en julegave?!? Jeg tror personligt det er nissens som har forhekset lokomotivet fordi i har åbnet gaverne før den 24.
H0m med GT-Position ... og jeg skal nok komme med en status på byggeriet snart..
tigerlillie
Indlæg: 4
Nårhh.... jo jo... men man skal jo også have adventsgaver ikke...
jhcn
IT & AV vejleder, C. la Cours Skole
Lystrup
Indlæg: 758
Pkt 1 - der findes altså MEGET heldige mænd.... Min kone mener jeg har alt for mange kasser med tog - jeg mener at listen over det jeg mangler er meget større!
Så du fortjener al den hjælp vi kan give dig!
Pkt 2 - Hvis I nu ikke lige har lyst til at stikke en skruetrækker i et nyt lokomtiv for at åbne det (men det er nu ikke svært), så spørg den forhandler der solgte dig lokomotivet.
Eller find ud af om I ikke bor tæt ved en af alle os andre?!
Hjælpsomheden i dette forum er nemlig ret stor - jeg taler af god erfaring!
Henrik
Kører AC, mest epoke IV-V, helst dansk + lidt tysk.
Medlem af Slæbeskoen. Bygger moduler til treskinnedrift med Märklins C-skinner