Jeg leder efter nogle 20 fods High Cube containere. Standard containere kan jeg finde uden problemer, men ikke High Cube varianterne i 20 fods længde. Google er kun min ven, hvis jeg vil have dem i 1:1, og Walthers "bibel" giver ikke noget brugbart resultat.
Er der nogen herinde som har kendskab til om sådan nogle findes, og i det tilfælde hvor?
__________________
Moderne tog på danske skinner
tøf tøf
glasgrossist, glarmester, og drivhusproducent
Vemmelev
Indlæg: 347
har du en, så har du nemt flere... jeg troede nu ikke man kunne få 20 fods i high cube, da det var det sidste levn, inden man gik videre til 45 og 53 fods containere..
Nå, jeg har lavet et aftryk af en 20 og en 40 fods container, i en dobbelt silikonestøbeform... det er forbløffende, hvor godt aftrykket bliver i formen, så jeg glæder mig til at lave mine egne fremover..
Finder du en, så sig til, jeg hjælper gerne... ellers må du ofre 2, og skære, lime, klippe/klistre lidt... så har du en start...
Jeg skal nu dog ikke lave 18000 til den nye bestilling af Mærsk skibe..., men mange skal der til, hvis det skal ligne en ordentlig havn..
...og i tror det ikke kan lade sig gøre at indbygge digitaldekodere i spor z... Iøvrigt ganske vild med modeller, også dem af tog..
Klaus_H
Transportforsikring
Indlæg: 633
20´ highcube, er hvis det eksisterer, ikke en normal størrelse.
Men 40´og 45´containere ses relativt ofte som highcube.
Jeg ved ikke hvor stor success der vil være med 53´ fod da de ikke passer i standard slots på skibene. SÅ skal man ihf modificerer skibene til at kunne have dem med.
3Modul.dk
3-skinne H0, K og C-skinner, CS3+, Primært dansk epoke III-VI
Cargoman
Indlæg: 496
Min tanke var at lave et såkaldt Volvotog
http://linie7jernbane.fotopic.net/p60584563.html
Den med at skære, tilføje, lime havde jeg selv gået at tænkt på. Nu må vi se hvad det bliver til.
Jeg skal bruge et stk-antal på 12 - 15 stykker, det er hvad der svarer til 4 - 5 Sgns vogne.
Moderne tog på danske skinner
moppe
Medarbejder
Indlæg: 5.558
Sådanne?
http://cgi.ebay.com.au/ATLAS-HO-20-HIGH-CUBE-MSW-CONTAINER-DSEU-1-200003...
Klaus
Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.dk
Modeltog, internet, gratis spambekæmpelse, elektronik og andet: http://www.moppe.dk
Det lette modelbaneforum: http://groups.google.dk/group/dk.fritid.jernbaner.model
gmmz
Lokomotivfører
Indlæg: 83
Hej
hvis du kan nøjes med papmodeller
så er der jo denne her side
http://www.igshansa.de/igsdownload.html
mvh
Søren
mvh
Søren Andersen
gmmz
Lokomotivfører
Indlæg: 83
Hej
hvis du kan nøjes med papmodeller
så er der jo denne her side
http://www.igshansa.de/igsdownload.html
mvh
Søren
mvh
Søren Andersen
ulrikernst
Indlæg: 247
Spændene projekt
du må endelig skrive lidt om hvad du "ender op med"
En anden ting er jeg mangler lidt info om hvad det er for vogne som der transporteres sættevogne med.
De fleste af dem som f.eks Roco producere er ikke helt som dem man ofte ser i virkeligheden da IRL vogene tilsyneladende består af to fastsammenkoblede vogne som deler boogie i midten?
vil gerne oprangere et typsik godstog som Hectorrail / DB Schenker
Elsker jernbaner og tog i alle afskygninger
samler især på matriel fra 1970´erne og op til i dag og med fokus på dansk og udenlandsk matriele som ses på danske skinner!
Svend
Ballerup
Indlæg: 1.341
En af de mere seriøse producenter:
http://www.kombimodell.de/kombimodell.html
Katalog:
http://www.kombimodell.de/pdf/KM.Katalog-2010.DE.pdf
Svend
ulrikernst
Indlæg: 247
takker for link ser ud som meget flotte modeller
Elsker jernbaner og tog i alle afskygninger
samler især på matriel fra 1970´erne og op til i dag og med fokus på dansk og udenlandsk matriele som ses på danske skinner!
Cargoman
Indlæg: 496
Der findes i dag en lille række af forskellige vogne til transport af sættevogne, når vi taler dobbeltvogne. Den mest almindelige herhjemme er en Sdggmrs(
eller T 2000 som nogen kalder den. Det er den som Kombimodell har annonceret med de sidste par år.
Udover sættevogne kan den også bære containere. Det er det som klapperne på siden skal bruges til.
Moderne tog på danske skinner
Cargoman
Indlæg: 496
En anden vogne som så småt er ved at skubbe T2000 ud på sidesporet er en anden Sdggmrs. Ja, den hedder det samme som den første og kan sådan set også det samme, og så alligevel ikke. Denne nye vogn er konstrueret på en sådan måde at den kan laste såkaldte megatrailere og containere. Herhjemme er den mest kendt i de nye øltog som kører mellem Fredericia og Høje Taastrup.
Vognen ses også mere og mere i de internationale godstog.
Vognen har en lavere læssehøjde i forhold til den gamle Sdggmrs. Derfor er den udstyret med en løbekat, som trilles ned, når der skal bæres containere på vognen, for at udligne højden. Løbekattene er placeret over den midterste boogie, når der er sættevogne på.
Der findes et udmærket klip, som viser en megatrailer blive læsset ombord på en ny Sdggmrs her
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RD_Cc59y1eY&feature=related[/youtube]
Moderne tog på danske skinner
Svend
Ballerup
Indlæg: 1.341
Nu er vi ganske vist på modelbanesiden, men alligevel:
Findes vogntypen AAE Sdggmrs også som ss-mærket vogn, altså bygget/godkendt til 120 km/t?
Og er der nogen materielkyndige iblandt os som kan fortælle, hvad de skal til for at vogn kan blive ss-mærket (bremseudstyr på vognen, boggier ...??)
Svend
bl
Pensionist
Greve
Indlæg: 1.820
Jeg skal bestemt ikke påstå, at jeg ved ret meget om alt det moderne skidt (!), men man kan læse om vognene her:
http://www.toppsmagic.dk/DB/db939_0500.pdf
Er Sdggmrs i øvrigt ikke helt flad? Eller findes der flere undervarianter?
Bjarne
Cargoman
Indlæg: 496
Hvad mener du med flad? Jeg vil sige at en Sgns eller en Rs er flad. En Sdggmrs er nok nærmere hul.
En undervariant til Sdggmrs kunne være en Sdggmrss-t
http://www.aae.ch/index.cfm?sID=71&sprache=4&gat=1114
Moderne tog på danske skinner
bl
Pensionist
Greve
Indlæg: 1.820
Med flad mener jeg, at når man ser den fra siden, er overkanten helt lige, på billederne her ser det ud som om, at den skråner opad mod enderne.
Bjarne
Cargoman
Indlæg: 496
Jamen så er svaret både et ja og et nej. Den gamle Sdggmrs er helt flad, mens den nye Sdggmrs rigtig nok har et svaj nedad. Jeg vil dermed ikke kalde den for en undervariant.
Moderne tog på danske skinner
bl
Pensionist
Greve
Indlæg: 1.820
Tak for svaret! Så ved jeg da en smule om det "moderne bras"!
Bjarne