Kære alle
I en herlig rolig weekend kom jeg videre med arbejdet med et lille udstillingsanlæg. Efter at have savet pladen ud til anlægget, var det tydeligt at det mest af alt lignede et æg, så måske skal det snarere kaldes et æglæg?
Ovenfor ses grundplanen, vist ved hjælp af den banebrydende nye sporplanlægningsteknologi kaldet ispinde!
Jeg vil sætte pris på forslag til forbedringer at planen. Læs mere her:
http://www.mj-blog.dk/2009/09/minianlaeg-i/
Med venlig hilsen
- Occam
frede2300
Software udvikler
Indlæg: 1.129
Jeg kom umiddelbart til at tænke på denne side
http://atw.huebsch.at/Anlagen/DoppelKreis.htm
måske der kunne findes lidt inspiration
H0m med GT-Position ... og jeg skal nok komme med en status på byggeriet snart..
Søndenfjords
Indlæg: 284
Jeg kan naturligvis godt se, at spor N løser et pladsproblem, men efter at have set, hvor meget du har gjort ud af dine dioramaer i H0, frygter jeg, at du vil ærgre dig, når du en dag står med penslen med et enkelt hår og fortvivlet søger at få detaljerne til at se naturtro ud i skala N.
For i og med at det hele er halvt så stort, så bliver skævhederne til gengæld dobbelt så store - hvis du forstå hvad jeg mener.
Men rolig nu: Du kan sagtens beholde N-sporvidden og alligevel have fordelene ved at arbejde i skala H0, når bare du anlægger en smalsporet bane. Du kan endda fortsætte med dine planer om at køre Tyskland epoke II, for Liliput, Egger, Bemo, Roco m.fl. har materiellet, og Peco m.fl. har skinnerne.
Hvis du vil gøre mere ud af dine planer om at hæfte dioramaet sammen med et andet, kan du endda få det til at fungere sammen med et af dine H0-dioramaer, fordi Peco f.eks. er leveringsdygtig i trestrengede spor à la Faxe Jernbane.
Søndenfjords
bl
Pensionist
Greve
Indlæg: 1.820
For ikke at tale om Tilligs meget store udbud i trestrengede spor.
Bjarne
Tonny Pedersen
Håndformer
Næstved
Indlæg: 348
hej
vil bare lige høre om jeg har læst det rigtigt ægget er 75x105
Hilsen
tonny
PED
Indlæg: 150
Hej Occam,
spændende projekt.
Måske skulle du starte nyt emne til Æglægget:
Øh, hvad med Æg-læg-out.
Der er jo også mulighed for et projekt med "Schweizerosten"...
Det kan blive epokegørende!
OK, jeg forlader området....
God fornøjelse
PED
Dansk Epoke 3 Märklin HO
Occam
Indlæg: 583
Jep, det var den firkantede plades mål, som ægget så er savet ud af.
>Søndenfjords
Ja, det bliver en udfordring med den lille skala, men det er nu forfriskende at arbejde i en ny skala. Jeg synes allerede mine H0-vogne ser så voldsomme og klodsede ud. Jeg har dog bestemt ikke tænkt mig at droppe H0, skala N er bare en nem mulighed for at få mulighed for en masse kørsel i en spændende epoke.
Mit første lillebitte digitale damplokomotiv, en BR 80, kører rigtigt fint, og det skriver jeg om snart på bloggen. Detajlegraden er også helt fantastisk.
Mht. til bygninger, så generer materialetykkelsen mig også lidt, specielt ved fotografier, men jeg tror nu at det meste kan overkommes ved godt anvendte teknikker. Kom til næste DMJU-dioramakonkurrence og døm selv.
Med venlig hilsen
- Occam
Litra P
Indlæg: 1.852
Ja, det er vist det man kalder "drag and drop"
Meget avanceret...
Planen synes jeg er hel fin, men prøv om du ikke kan få plads til et savværk og dermed bruge pladsen på midten af pladen...
Hvis du lader de to afkørsler mødes (tværforbindelse) før pladen forlades kan du vælge imellem at bruge layoutet som vendesløjfe (=endestation) eller som gennemkørselstation.
Hilsen
Lars
Märklin C, Digital, C-spor, Danmark, epoke III...
Litra P
Indlæg: 1.852
Skratskrateraaaaat....! ÆGLØSNING
Spor: Minitrix, sporskifter R3/R4, R2 i tunneller og på et enkelt sidespor ellers R3 eller større radier. Største stigning lige under 3% på den korteste strækning op til stationen ellers 2,5% eller derunder
Dalen deler anlægget i to og giver gode muligheder for flere interessante vinkler. 3D-udformningen kan selvfølgelig optimeres, således at delingen af anlægget bliver lidt tydeligere. Der er ikke sat bygninger på, fordi der er meget få af dem i skala N i WinTracks standardbibliotek. På toppen af det høje bjerg er der plads til en borg eller ruin, jeg mener når vi nu er i Tyskland
.
Der blev plads til et savværk og to opstillingsspor på stationen. Det ene kan bruges til en lille remise. Der er ikke plads til at forbinde de to udkørselsspor ud i den vide verden, så stationen er i denne forbindelse en gennemgangsstation.....
Hilsen
Lars
Märklin C, Digital, C-spor, Danmark, epoke III...
Occam
Indlæg: 583
Jeg tænkte nok at mit fikse anlægsnavn ville ægge til yderligere kreativitet
:-)
Det er imponerende, hvor meget du får plads til på den lille plade. Det er dejligt at se, for jeg har ellers kigget skeptisk på de par huse jeg har bygget allerede og tænkt over hvordan de dog skal være nogetsteds sammen med alt det øvrige, der er planlagt. Jeg ville gerne have plads til en stump borgruin på toppen, men på grund af pladsmanglen bliver det nok en kirke istedet:
Det er dejligt at se hvor meget kørestrækning du får fremtryllet, og jeg er også inspireret af hvor stor stationen er blevet.
At de to spor ud i verden ikke er forbundet gør ikke så meget, for selv om det er en god idé, så er det ikke så nødvendigt, da det ikke rigtigt passer ind til den overordnede sporplan for kommende moduler. Jeg er allerede i gang med at forberede det næste, som bliver en plade på 150 x 32 cm, hvor midten bliver en "scenic divider" i form af et bjerg/bakke så der kommer 3 m strækning ud af det. For en tysk lokalbane med 30 km/t er det også en sjat.
Endnu en gang tak for inspirationen...jeg må i gang med ispindene igen
Med venlig hilsen
- Occam
Litra P
Indlæg: 1.852
Husk "at hvor gud bygger en kirke, bygger fanden en kro"
.
Kroen har du jo bygget (den blev rigtig flot). Jeg er dog ikke sikker på at det vil se godt ud med dem begge på bakketoppen. Alene af humanitære hensyn ville jeg placere de to bygninger i nærheden af hinanden. Efter præstens bandbulle om søndagen, skal der jo ikke være for langt til den nærmeste "Hefeweizen" til at skylle efter med, vel?
Så overvej lige det med ruinen/borgen en gang til...
Hilsen
Lars
Märklin C, Digital, C-spor, Danmark, epoke III...
Snuden
Underbetalt kontorsmølf
Haderslev
Indlæg: 605
Den sporplan er rigtig fed synes jeg, har du mulighed for at poste den med angivelser af hvilke elementer der er brugt, så vi andre skamløst kan kopiere den?
MVH
Morten Strårup
K.P.E.V i Sønderjylland og Nordslesvig 1908 - 1914. DSB epoke 3. Min egen fantasibane: Det Kongelige Sønderjydske Jernbane Selskab KSJS fra 1920 til 1985. Råstoftransporter via jernbanen.
Yngste deltager i Peters garage. - Medlem af MERG.
Litra P
Indlæg: 1.852
Skal jeg nok,men det bliver først i midten af næste uge, når jeg er hjemme igen.
Venlig hilsen
Lars
Märklin C, Digital, C-spor, Danmark, epoke III...
Litra P
Indlæg: 1.852
Og her er den...
Venlig hilsen
Lars
Märklin C, Digital, C-spor, Danmark, epoke III...
Snuden
Underbetalt kontorsmølf
Haderslev
Indlæg: 605
Takker...
MVH
Morten Strårup
K.P.E.V i Sønderjylland og Nordslesvig 1908 - 1914. DSB epoke 3. Min egen fantasibane: Det Kongelige Sønderjydske Jernbane Selskab KSJS fra 1920 til 1985. Råstoftransporter via jernbanen.
Yngste deltager i Peters garage. - Medlem af MERG.
Occam
Indlæg: 583
Endnu en gang tak for alle de gode forslag.
Langt om længe er jeg kommet videre med både MJ-blog og Æglægget. Her er en artikel om det første materiel til anlægget:
http://www.mj-blog.dk/2010/07/materiel-til-aeglaegget/
Til slut i artiklen kan du læse om en idé til at fotografere materiel.
Med venlig hilsen
- Occam
Occam
Indlæg: 583
Så er jeg kommet videre med æglægget.
Opbygning af underlag og lægning af flexspor fylder mig ikke med fryd, men det skal jo gøres for at komme videre til den sjove del: At bygge landskab og sjove scener op!
Læs mere om de første spor her:
http://www.mj-blog.dk/2010/07/de-foerste-spor-pa-aeglaegget/
Med venlig hilsen
- Occam