Hey,
Lad mig starte med at sige at jeg absolut intet ved om modeltog - sagen er den at jeg en større samling spor 0, både lokomotiver, vogne og andre effekter som har tilhørt min desværre nu afdøde far. Jeg kan se at nogen af lokomotiverne har kostet imellem 10.000 0g 30.000 kr, men hvad skal man regne med at brugtprisen skal ligge på? Jeg har kontaktet gentofte togcenter, og her er den generelle regel ca. 50% - er det rimeligt?
På forhånd mange tak
__________________
D 804
Indlæg: 384
Hvis du nu lagde nogen billeder ind ad materiellets tilstand, ville det nok være lidt lettere at bedømme. Jeg ville umiddelbart tro, at det ikke er Togcenter Gentofte du skal henvende dig til angående salg af det, jeg ville foreslå at du sendte en liste over materiellet til alle de store Spor0 klubber ( se evt. spor0.dk ) og så høre om der var nogen der skulle være interreseret i at købe noget af det.
Med venlig hilsen
Jens
Jeg er en dreng på 16, der bruger lidt for meget tid på tog.
Billeder for hver uge: http://d804.wordpress.com
mickiii
Indlæg: 4
Nu var det egentlig bare en generel forespørgelse - der er MEGET! Det meste er ikke mere end max 3 år gammelt, og det har ikke kørt, da det har stået på sådan nogen landskabsborde - det har allerhøjst "trillet" lidt frem og tilbage .
Det er naturligvis klart at jeg skal tage billeder såfremt det skal sælges f.eks. online.
Men tak for tippet, jeg må kontakte klubberne. Det lyder som om at 50% er lige i underkanten.
moppe
Medarbejder
Indlæg: 5.558
Hvis en butik skal købe det af dig, er 50% af nypris ganske hvad du skal forvente. Du vil jo nok gerne af med hele samlingen og ikke kun de "perler" som forretningen ved at de let kan sælge videre. Husk på at forretningen også skal yde reklamationsret på det brugte materiel som de sælger videre.
Ja, jeg finder det rimeligt. Vil du have mere hedder det online auktioner og sælge det hele enkeltvis.
Klaus
Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.dk
Modeltog, internet, gratis spambekæmpelse, elektronik og andet: http://www.moppe.dk
Det lette modelbaneforum: http://groups.google.dk/group/dk.fritid.jernbaner.model
mickiii
Indlæg: 4
Okay - Hvilke online auktioner er de typisk brugte når det kommer til modeltoge? Jeg syntes ikke jeg kan finde meget på f.eks. DBA og QXL. Ihvertfald ikke spor 0.
moppe
Medarbejder
Indlæg: 5.558
Der er ikke meget spor 0 til salg i Danmark, det er ikek en særligt udbredt skala, da den kræver omend megt plads.
Når, hvis og såfremt JMJK lukker (det er endeligt vedtaget at skolen de residerer på skal rives ned) bliver der nok rigeligt materiel til salg........
Klaus
Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.dk
Modeltog, internet, gratis spambekæmpelse, elektronik og andet: http://www.moppe.dk
Det lette modelbaneforum: http://groups.google.dk/group/dk.fritid.jernbaner.model
Torben Z.
Indlæg: 754
Nu har jeg ingen fornemmelse af hvor du bor, men du kunne jo også prøve at tage kontakt til et af auktiosfirmaerne.
F.eks. http://www.frederiksbergauktionshus.dk/ hvor der jævnligt er spor 0 til salg.
Af ande muligheder er der f.eks. også http://www.bruun-rasmussen.dk/index.do som også af og til har tog af den lidt dyrere slags til salg.
Hvis du skal have mere end 50% for dine modeller, så skal du nok selv have besværet med salget samt ikke mindst tiden.
Med modelbanehilsen
Torben Z.
http://www.danskmodel.dk
- info om danske producenter af modeltog og modelhuse, arkiv med gamle kataloger mv., Lego og Pilot modelbiler, litteraturliste, nyhedsomtaler mv.
- besøg "Arkivet" med mange informationer om danske produkter i form annoncer/brochurer/kataloger - tag en tur "Down memory Lane".
Katalog / opslagsværk (på dansk og engelsk) om Pilot modelbilerne 1950 - 1963 i str. H0.
track99
Indlæg: 12
Man skal man ikke sælge andres skind, før end bjørnen er skudt................JMJK skal nok klare sig, som de, og andre spor O klubber i samme situation, plejer at gøre.
Så skal man købe spor-O materiel, tror jeg ikke man behøver at henvende sig i Aarhus - mit materiel i klubben er og bliver ikke til salg, og jeg kan garanterer for, at det samme er tilfældet blandt de øvrige medlemmer..........men en byggetegning kan klubben sikkert godt hjælpe med.
Mvh.
Michael Pedersen
pejft
Kurser i modeljernbane hos AOF
Moderator
Indlæg: 2.184
Jeg ville evt. sælge via http://www.ebay.de
Du kan få betaling via paypal.com på ebay, så føler køber sig også sikekr ved international handel. Den tyske platform vil give dig et større publikum på det kontinentale Europa.
De bedste modeljernbanehilsener
Peter Topp Engelsted Jonasen
http://www.digitaltog.dk - http://www.kvv73.dk - http://www.jonasen.eu - www.digital-train.com
merete_np
København Ø
Indlæg: 557
Der er en del modeljernbanemateriel på auktion på tysk og engelsk ebay, jeg vil foreslå at du kigger der. Tilmæld dig PayPal så skulle afregningen kunne ske relativt let.
JMJK skal nok flytte, det vides endnu ikke hvornår.
Flere ad de andre spor 0 klubber har været ude for samme situation i løbet af årdene. Det har ikke medført at der er blevet solgt ud af materilet.
Frederiksberg auktionen har ikke det bedste ry og har nok svært ved at afsætte større mængder tog til en fornuftig pris.
Merete
M.v.h. Merete N-P
http://husbyggeren.dk
gmmz
Lokomotivfører
Indlæg: 83
Hej
lad mig lige slå fast
JMJK SKAL IKKE LUKKE OG DER SKAL IKKE SÆLGES UD AF MATERIELLET, når det så er sagt
ja så er det rigtig, at den skole, hvor vores anlæg har til huse, skal rives ned og erstattes
af en ny skole, som skal stå færdig i 2015.
men indtil vi har fået en endelig dato, er der stadig gang i vores klublokaler på
Sct. Anna Gades Skole.
for så lige at vende tilbage til emmet, hvis du tager nogle billeder af materiellet og oploader
dem, så er det nemmere at kunne vurdere, hvad du har til salg.
mvh
Søren Andersen
formand JMJK
mvh
Søren Andersen
moppe
Medarbejder
Indlæg: 5.558
Rolig nu, jeg skrev også "når, hvis og såfremt".
I dag har i nok Danmarks største anlæg. Det kommer til at tage mange år at genopbygge.
Klaus
Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.dk
Modeltog, internet, gratis spambekæmpelse, elektronik og andet: http://www.moppe.dk
Det lette modelbaneforum: http://groups.google.dk/group/dk.fritid.jernbaner.model
gmmz
Lokomotivfører
Indlæg: 83
Hej
Ja, desværre, vi har jo håbet at byrådet ville finde en anden løsning.
derfor må vi nyde anlægget, så længe vi har det og kører lidt mere køreplankørsel
på det
Søren
mvh
Søren Andersen
mickiii
Indlæg: 4
Mange tak for alle inputs - p.t. overvejer jeg lige mulighederne. Gentofte Togcenter modtager ikke brugt materiel før April 2011 på grund af en vandskade eller lign.
Umiddelbart er planen at jeg vil fotografere alle effekter, som jeg vurderer til at være noget værd, og herefter kontakte klubberne (råd fra 2 venlige sjæle herinde ).
Det er klart at jeg så vil ende tilbage med nogen dele som måske ikke har den store interesse, og den del må jeg så gå til gentofte togcenter med.
Godt nytår til jer alle!
Stor hilsen,
Michael