Picture

mortenr

Selvstændig

Indlæg: 41

PB

Nybegynder i digital

Hej,

Efter en længere pause fra denne herlige hobby er jeg tilbage igen, og denne gang skal det være digitalt. Har købt et digitalt startersæt med Märklin MobilStation, men da jeg er helt ny ud i den digitale tog verden har jeg lige et par spørgsmål til jer kloge hoveder Wink

* Automatisk stop ved signaler - hvordan? ville jo gerne have at toget stopper ligeså stille, og fortsat har lyd/lys på.

* MobilStationen kan max trække 3-4 loko'er på samme tid, er der mulighed for at udvige det? evt. med en booster?

* hvilken decoder vil i anbefale til mine gamle loko'er? skal bare være en "simpel" decoder ikke noget med lyd og en masse funktioner.

Håber der er nogen herinde der kan hjælpe mig lidt på vej.

På forhånd tak.

Mvh

Morten

__________________

Tilbage efter mange år.
Havebane here we come Wink

Like 0 kan lide
Top

Picture

Jørnet

IT nørd

Indlæg: 400

PB  Hjemmeside

Hej Morten

Automatisk stop kan gøres med et færdigt Märklin-modul. Man kan også nemt lave det selv. Se f.eks. her http://www.kamstrupvej.dk/tog.

Jeg har også en mobilstation. Hvis ikke togene kører topfart (hvilket typisk svarer til ca. 2-300km/t!) og hvis ikke du har lys i for mange vogne, så kan jeg sagtens køre med 4-5 tog ad gangen. Hvis du skal have flere, skal du have en Central Station eller ECos (nok at foretrække) som kan levere 90W. Hvis du skal have endnu mere skal du sektions-opdele din bane og have seperate boostere for hver sektion.

Jeg har brugt ESU LocoPilot - Virker bare! Se evt også http://www.digitaltog.dk. En rigtig god side om digital kørsel. Der er også beskrivelser af ombygning af gamle Märklin tog til digital.

__________________

H0 Slæbesko+MS+ECos2+lidtafhvert

Like 0 kan lide
Top

Picture

peet

Indlæg: 22

PB

Hej Morten,

Jeg kan måske hjælpe dig lidt med dit spørgsmål med om digitalisering af dine "gamle" märklin lokomotiver.

Skal du have fuld udbytte af ombygningen syntes jeg at du også bør udskifte motoren til permanent magnet og 5 polet anker det giver en bede gang ved langsom kørsel

Jeg har selv ombygget et par lokomotiver med en ESU LokPilot mfx, permanent magnet og 5 polet anker, en sådan ombygning kan løbe op i omkring 600 -1000 kr. Shock

Så i nogle tilfælde kan det bedre svare sig at investere i et nyt lokomotiv

__________________

MVH: Peter
_________________
Märklin C skinner & CS2.

Like 0 kan lide
Top

Picture

F.Ormstrup

Indlæg: 2.685

PB  Blog  Hjemmeside

"mortenr" skrev:
Hej,Efter en længere pause fra denne herlige hobby er jeg tilbage igen, og denne gang skal det være digitalt. Har købt et digitalt startersæt med Märklin MobilStation, men da jeg er helt ny ud i den digitale tog verden har jeg lige et par spørgsmål til jer kloge hoveder Håber der er nogen herinde der kan hjælpe mig lidt på vej.På forhånd tak.MvhMorten

Da du nu bor i Kolding - så tag til Åbent hus hos Felderbanen i Bramdrupdam, på Onsdag d. 2/9 kl. 10.00 - 17.30. Der bliver fremvist alt i digital ( - Märklin Central station desværre). Men du vil møde en masse lidelsesfælder, og det skulle være mærkeligt om der ikke skulle være en der kan hjælpe !

Du kan også tage derud en ganske alm. hverdag, Jan er god til at hjælpe med spørgsmål om digital - især når der ikke er så mange kunder i butikken, og så er der jo altid gratis kaffe !

Like 0 kan lide
Top

Picture

pejft

Kurser i modeljernbane hos AOF

Moderator

Indlæg: 2.207

PB  Hjemmeside

"mortenr" skrev:
* hvilken decoder vil i anbefale til mine gamle loko'er? skal bare være en "simpel" decoder ikke noget med lyd og en masse funktioner.

Jeg ville ombygge de gamle lokomotiver med en permanent magnet til ca. 80 kr. Det giver adgang til en lang række dekodere.

Den billigste som virker rigtig tilfredsstillende med en permanent magnet og derudover den originale 3-polede motor er Uhlenbrock 76 320, som styrer motoren fint.

Du kan læse min lille artikel om emnet på:

http://www.digitaltog.dk/Digital/Digital_basis_System_Maerklin.pdf

og lidt generelt om lokomotivombygning her:

http://www.digitaltog.dk/Digital/Digital_Indbygning_af_dekodere_i_lokomo...

I øvrigt tillader jeg mig ydmygst at anbefale http://www.digitaltog.dk som inspiration.

__________________

De bedste modeljernbanehilsener
Peter Topp Engelsted Jonasen

http://www.digitaltog.dk - http://www.kvv73.dk - http://www.jonasen.eu - www.digital-train.com

Like 0 kan lide
Top

Picture

mortenr

Selvstændig

Indlæg: 41

PB

"pejft" skrev:
Den billigste som virker rigtig tilfredsstillende med en permanent magnet og derudover den originale 3-polede motor er Uhlenbrock 76 320, som styrer motoren fint.Du kan læse min lille artikel om emnet på:http://www.digitaltog.dk/Digital/Digital_basis_System_Maerklin.pdfog lidt generelt om lokomotivombygning her:http://www.digitaltog.dk/Digital/Digital_Indbygning_af_dekodere_i_lokomotiver.pdfI øvrigt tillader jeg mig ydmygst at anbefale http://www.digitaltog.dk som inspiration.

Hej Peter,

Tak for input. Kan du henvise til en forhandler hvor man kan købe HAMO magneterne?

Har været inde på digitaltog.dk - rigtig fin side Wink

Mvh

Morten

__________________

Tilbage efter mange år.
Havebane here we come Wink

Like 0 kan lide
Top

Picture

moppe

Medarbejder

Indlæg: 5.558

PB  Hjemmeside

"mortenr" skrev:
Tak for input. Kan du henvise til en forhandler hvor man kan købe HAMO magneterne?

Felderbanen..............

Tag nu ud og besøg Jan, han er vældig flink og så har man masser af udstyr der nok tiltaler dig (Märklin).

Når du så bliver "klogere" og vil udvide din digitale drift, så køber du nok en ESU controller ude hos ham.

Klaus

__________________

Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.dk
Modeltog, internet, gratis spambekæmpelse, elektronik og andet: http://www.moppe.dk
Det lette modelbaneforum: http://groups.google.dk/group/dk.fritid.jernbaner.model

Like 0 kan lide
Top

Kommentarvisning

Vælg din foretrukne kommentarvisning og klik på "Gem indstillinger" for at aktivere dit valg.