Er der nogen der har erfaring med nogle plader som man kan skære i med f.eks. kniv og som kan bruges til landskabsbyggeri ? Jeg skal bygge et større landskab.
Med venlig hilsen, Reiner
Er der nogen der har erfaring med nogle plader som man kan skære i med f.eks. kniv og som kan bruges til landskabsbyggeri ? Jeg skal bygge et større landskab.
Med venlig hilsen, Reiner
Skott
Ingeniør
Indlæg: 1.931
Hvad med byggeskum?
Big Al viser her hvordan, det kan gøres og kommer også med andre fif: Big Al
Med venlig hilsen
Skott
Reiner
Modelbygger
Mariager
Indlæg: 602
Hej Skott
Tak for tippet. Hans videoer er spændende.
Byggeskum duer desværre ikke her.
Det skal være plader da de giver den bedste forudsætning for udskæringerne.
Gerne også brandhæmmende.
Hilsen
Reiner
bl
Pensionist
Greve
Indlæg: 1.817
Flamingo-plader i forskellig tykkelse med limvædede engangsklude hen over virker da fint. Når fiberkludene er tørre, kan man let file og skære i dem.
Bjarne
Reiner
Modelbygger
Mariager
Indlæg: 602
Hej Bjarne
Skærer du først landskabet ud i flamingo, som den skal se ud og derefter lægger du fiberklude over ?
Flamingoplader giver jo en masse affald der flyver rundt om ørene på en.
Jeg tænkte på noget mere fast og alligevel skærebart.
Hilsen Reiner
Bent_P
Jyllands hovedstad
Indlæg: 1.647
Hej Rainer. Jeg følger lidt med forskellige byggetråde rundt omkring. En del skifter væk fra flamingo og styrodyr og vælger shapersheets fra woodland scenics i stedet.
Hilsen Bent P.
Märklin gennem 40 år, M, K og C-skinner
Skott
Ingeniør
Indlæg: 1.931
Hej Reiner
Ok. Det er da ellers nemt at skære i byggeskum - og så er det ikke statisk elektrisk, som flamingo jo desværre er, så det er nemt at rydde op bagefter.
Med venlig hilsen
Skott
Reiner
Modelbygger
Mariager
Indlæg: 602
Hej Skott.
Der er rigtig angående oprydning. Men overfladen bliver ret ujævn, kan jeg se på videoen. Det vil jeg gerne undgå. Er der nogle farlige dampe i det ?
Hej Bent
Tak for henvisningen til shapersheets fra woodland scenics. Det ser godt ud. Dog kan jeg ikke bruge det i mit aktuelle modul, da jeg skal have meget mere styr på landskabet end det her materiale kan give. Det er ellers dejlig let og giver et naturlig look helt af sig selv. Og selve gipsarmeringsdugene er super også til andre underlag, tænker jeg.
Jeg kom via dit inlæg på Styrodur plader. Det ser rigtig ud for mig til mit modul. Er der nogen der har erfaring med dette materiale ?
Hilsen Reiner
bl
Pensionist
Greve
Indlæg: 1.817
Hej Bjarne
Skærer du først landskabet ud i flamingo, som den skal se ud og derefter lægger du fiberklude over ?
Flamingoplader giver jo en masse affald der flyver rundt om ørene på en.
Jeg tænkte på noget mere fast og alligevel skærebart.
Hilsen Reiner
Styrodurpladerne ser da fornuftige ud!
Ellers skærer jeg flmingopladerne (lagt lagvist så de ca. passer til landskabet) til, så de nogenlunde svarer til de ønskede konturer. Derefter væder jeg fiberkludene i en forholdsvis tyk opløsning af PVA-lim, og lægger dem derefter over "landskabet". De må gerne lappe over, de tørrede klude er nemme at slibe plane med sandpapir. Og bruger man PVA-lim til indendørs brug, kan man efterfølgende rette i landskabet ved at væde kludene igennem.
Og ja, det sviner en del, men det er da ikke værre, end at en støvsuger kan klare det. Og udgiften er til at overse.
Bjarne
bygger01
Så er der blevet mere tid til at "lege" med tog
Herning
Indlæg: 2.676
Hvis man bruger konstantan glødetråd, så er der ingen gris ( bortset fra lugten + ..... , men pust ud samtidig ) med flamingoplader, og i min alder kommer nok andet dødelig ...
Jørgen Steff. fra Herning
H0 / AC / Digital / K skinner / ca. Epoke III / og ikke kun DK ( p. gr. af dampen, og hva' man kan købe fra visse danske producenter ).
kylle
altmuligt
Dianalund
Indlæg: 506
jeg syntes ikke det er slemt med flamingo , bare husk at skære med en glødetråd , en gammel trafo , jeg bruger en af Marklin s da den selv kobler fra hvis belastningen bliver for stor , tråden er jo en modstandstråd . min er monteret med en lang blød ledning i hver ende , samler med kronmuffer som så bruges som håndtag ,og man slipper helt for løs snuller og statisk elektricitet , syntes det giver mest flexilibitet og særlig i forhold til dem der har tråden i en fast ramme , de kan kun lave lige snit
syntes selv at det er et godt resutat , der kommer så landskab ovenpå , vejledning her = 3 modul .dk - ind i meny = tips og tricks = Hvordan får man god græs på modelanlægget / moduler billedet vender lidt forkert , men kan ikke vende det ??? Lars hjælp
Christian
http://3modul.dk/
cbt
Indlæg: 1.164
jeg syntes ikke det er slemt med flamingo , bare husk at skære med en glødetråd...
Christian
Styrendampe er megagiftige, så jeg ville holde mig meget tilbage med at give andre "gode" råd om at skære i flamingo med en glødetråd - at man selv hygger sig med at sniffe styrendampe er til gengæld ens eget valg ;)
Som omtalt mindst et par gange før, så brugte jeg netop af samme årsag kun en fuchssvans, grove raspe til træ, groft smergellærred, hobbykniv og slutteligt lidt finere smergellærred, til at forme landskabet i klubben med, og undervejs støvsuge, støvsuge og atter støvsuge.
Med futlig hilsen
Carsten B. Thomsen
Fremo-medlem, H0 2-skinne, digital, dansk (incl. udenlandsk materiel, der kører/har kørt i Danmark), alle epoker - dog primært IV og V.
Skott
Ingeniør
Indlæg: 1.931
Hej Skott.
Der er rigtig angående oprydning. Men overfladen bliver ret ujævn, kan jeg se på videoen. Det vil jeg gerne undgå. Er der nogle farlige dampe i det ?
Hej Reiner
Vi havde i Sdmjk i tirsdags besøg af en masse hyggelige mennesker fra H0 klybben i Odense - Her anvender de netop ovenstående metode med PU-skum. Efter at PU-skummen er skåret til, lægger de engangskareklude, vædet i 1:1 trælim:vand opløsning ovenpå og lader det tørre. Får dette udseende:
Efter maling og 'begræsning':
Det virker da nemt
Med venlig hilsen
Skott
KenVøge
Marstal
Indlæg: 8
Hvis man ønsker at anvende et materiale der ikke sviner så meget som flamingo og som er let at skære i med en fintandet brødkniv eller lign er Oasis et meget brugbart materiale.
Jeg har anvendt græsmåtter og papir (papmache)som dæk materiale, men ideen med limvædede klude skal afprøves.
Med venlig hilsen
Ken Vøge
Lars Skjærlund
Rødovre
Webmaster
Indlæg: 4.199
Da' Ken.
Tørrer det ikke ind efter nogle år, så man kun har en masse smulder tilbage?
MVH
Lars
KenVøge
Marstal
Indlæg: 8
Hej Lars
Der findes 2 typer. Man skal anvendeden brune til tørre dekurationer. Jeg ved ikke hvad der sker med de grønne - dem til våde dekorationer.
Jeg har nogle stykker liggende, der har været sat på et anlæg et par år, uden at være beskyttet. det har en anelse porrøst materiale i overfladen men ellers ikke noget.
Så det kan man trygt anvende
Med venlig hilsen
Ken Vøge
avajba
Indlæg: 41
Hej Reiner
Jeg har anvendt styrodur til bl.a. at bygge landskab til mine knægtes Warhammer, da vi boede i udlandet. Det er et rigtig godt materiale at arbejde i; men jeg kan ikke finde det i Danmark. Materialet er let, relativt stærkt, let at skære i og så smiuldrer det ikke.
Det er min plan, at købe styrodur evt. i Tyskland og bygge mit kommende anlæg på styrodurplader af 5 - 10 cm tykkelse (og i moduler).
Mvh. Jan
Mvh.
Jan Andersen
Reiner
Modelbygger
Mariager
Indlæg: 602
Hej Jan
Du skriver: Materialet er let, relativt stærkt, let at skære i og så smuldrer det ikke. Det er lige sådan et materiale, jeg efterlyser. Det findes i grøn og hvid. Er der forskel på hvor trykfølsom det er ? Hilsen Reinerjan mx
Indlæg: 91
Hej Reiner mfl
En googlesøgning på styrodur gav dette link http://www.sundolitt.dk/ og nærmest forhandler for dit vedkommende Reiner er Hobro Ny trælast.
Mvh
Jan
Reiner
Modelbygger
Mariager
Indlæg: 602
Hej Jan
Jeg var ikke klar over at det findes under forskellige navne. Men Hobro trælast skal jeg besøge det er HELT klart. Tusind tak for hjælpen
Hilsen Reiner
jan mx
Indlæg: 91
Hej Reiner
Selv tak vi er her for at hjælpe hinanden.
Mvh
Jan
avajba
Indlæg: 41
Jeg købte det i gule plader (i Belgien). Det er meget stabilt og ikke trykfølsomt.
En yderligere fordel er, at med anlæg på disse plader undgår man larm og behøver eks. ikke kork under skinnerne.
Mvh.
Jan Andersen
vectra
Bygningsingeniør
Tisvildeleje
Indlæg: 101
Jeg synes ikke det ud af linket tydeligt fremgår, hvilken type, der med fordel kan anvendes til MJ-formål. Er der nogen i forummet, der kender forskel på de forskellige Sundolit typer og deres anvendelighed til landskabsbygning?
Vh Torben (vectra)
H0 DCC
Indlæg: 33
Gå efter XPS (eller andre ekstruderede polystyrener).
EPS er den normale "flamingo".
Kender ikke umiddelbart forskellem på sundolits forskellige plader. Er sikkert noget med trykstabilitet og isoleringsevne. Under alle omstændigheder næppe noget du behøver tage stilling til ved landskabsopbygning.
God fornøjelse
H0
Lars Brix
Indlæg: 113
Hej alle.
Jeg har nu i flere år opbygget min bane, jeg bruger sundolit xsp, som jeg skære op med min hjemmelavet el sav.
Med venlig tog hilsen
Lars Brix
Køre Märklin digitalt med cs2
TOSSET MED TOG
Lars d.johansen
Oliechauffør
Skanderborg
Indlæg: 5
hej lars
kan man få lovet til at se et billet af el sav
Jan-Eddie
Indlæg: 79
Et eksempel på en sav med varmetråd kan ses her. Han viser også hvordan en skrænt bygges og skæres, og hvordan han lægger gibsgazebind på.
Det er en video på engelsk. Saven er bygget af PVC-rør så trådens ender ikke kortsluttes. Der er monteret en fjeder i den ene ende af tråden, så tråden holdes stram når den bliver varm, og dermed længere.
Tråden skal f.eks være af konstantan som yder modstand mod strømmen. Det kan imidlertid kræve nogle forsøg inden en passende spænding findes til længden og tykkelsen af tråden (læs modstanden). Bliver tråden for varm øges mængden af giftige dampe under skærearbejdet og tråden bliver meget blød og lang.
En konstantantråd på f.eks 0,14mm vil med en længde på 50cm og en spænding på 24 volt trække 1,6 ampere og afsætte 38 watt, mens en tråd på 1mm tykkelse og en længde på 50 cm vil trække knap 9 ampere allerede ved 3 volt og afsætte 26 watt. Den tynde tråd springer naturligvis lettere end den tykkere, men de færreste har nok en strømforsyning der kan levere ampere nok til den tykke tråd.
mvh
Jan-Eddie
1948-1963 Thisted Station H0 DC Lenz digital
vectra
Bygningsingeniør
Tisvildeleje
Indlæg: 101
Hvis du som jeg er tvivl om forskellen på EPS og XPS, så se denne lille video:
https://www.youtube.com/watch?v=aiH4zXEE60g
Ps: Jeg er ike så skrap til det med at indsætte youtube-video, så I må nøjes med at følge linket
Vh Torben (vectra)