Har en Märklin 34262 Med en forhistorisk decoder med klavatur. Den er nummereret 300076.
Den kører ikke super, og lyset er som på en analog maskine.
Vil en ESU lokpilot 5 forbedre dens køreegenskaber?
Eller er der en Märklin decoder der vil være et bedre match?
Mvh
Kristian
__________________
Kører 3-skinne via Sprog II (DCC) med Rocrail.Forbillede: Hjørring Privatbaner og Nordjyske Jernbaner.Epoke: fra dengang til nu.Medlem af Slæbeskoen.dk
pejft
Kurser i modeljernbane hos AOF
Moderator
Indlæg: 2.208
Din maskine har en Delta-dekoder. En Märklin 60972 eller LokPilot vil helt sikkert få den til at køre bedre plus tænd/sluk af lyset.
Du skal kunne lodde mm
De bedste modeljernbanehilsener
Peter Topp Engelsted Jonasen
http://www.digitaltog.dk - http://www.kvv73.dk - http://www.jonasen.eu - www.digital-train.com
ptmadsn
Indlæg: 115
Hej Kristian!
Du skriver at den ikke kører SUPER. Det er måske af mekaniske grunde og dette vil en ESU 5 decoder ikke kunne afhjælpe.
Derfor demonter al elektronik og forbind motor direkre til hjul og slæbesko og kør med maskinen i ren analog opkobling, og find ud af om det mekaniske virker efter hensigten.
Skulle det være tilfældet skal du jo have monteret et stik til din nye dekoder med forbindelser til strømoptag, ønsket lysføring samt motor.
God arbejdslyst!
Venlig hilsen
Peter Madsen
HP 16
IT
Sjælland
Moderator
Indlæg: 261
Tak Peter
Er mest hooked på ESU, men vil da lige læse lidt om Märklins alternativ.
Mvh
Kriatian
HP 16
IT
Sjælland
Moderator
Indlæg: 261
Hej Peter
Forventer helt klart at det er styringen af motoren det er galt med.
Har nemlig et klubmedlem hvis tilsvarende model også reagerer dårligt.
Og har haft den adskilt og tjekket drivlinen - renset og opsmurt.
Men bare det at lyset kommer til at virke efter hensigten er næsten argument nok til at skifte dekoderen ud.
Mvh
Kristian
Thomas Jespersen
Indlæg: 426
Alt vil jo køre bedre end en gammel DELTA decoder.
Luessi.ch har endda en komplet platine, hvis du ikke har lyst til at lodde en direkte i.
ikke forstærket AUX 3/4
https://luessi.ch/eshop/oc/eigenprodukte.html/decoder-adapter_fuer_diese...
forstærket AUX 3/4
https://luessi.ch/eshop/oc/eigenprodukte.html/decoder-adapter_fuer_diese...
ptmadsn
Indlæg: 115
Hej Kristian!
Det du skriver er, at du har en lidelses fælle i klubben med samme maskine som heller ikke kører SUPER og at man har renset og nysmurt drive line uden bedring.
Nu er det jo ikke kun drive line = snekke,tandhjul og kadan der har indflydelse på om en model kører SUPER, der er også strømoptag og ikke mindst renholdelse af samme.
Jeg undres over dit indlæg, som jeg læser det, har du jo besluttet dig for din løsning inden du spørger og tilsyneladende kan det ikke falde dig ind at afprøve maskinen i analog tilstand.
Venlig hilsen
Peter Madsen
HP 16
IT
Sjælland
Moderator
Indlæg: 261
Hej Peter
Erfaringen er at de gamle delta decodere (og andre af de gamle) giver en pænt dårlig styring af motoren.
En ny(ere) decoder vil give en langt bedre bedre styring af motoren og for eksempel en blødere igangsætning.
Og så er der jo også styringen af lyset - lige nu fungere det jo som på en analog maskine. Og det gider jeg ikke se på.
Så ja. Har besluttte mig for at smide en moderne decoder i maskinen.
Spørgsmålet gik på om en bestemt decoder er bedre end en anden, og her læser jeg Peters svar som at det ikke har den helt store betydning.
Maskinen er gennemtjekket og rengjort/renset, så det er ikke problemet.
Det er absolut muligt at jeg kunne have formuleret spørgsmålet anderledes, men nu blev de sådan.
/Kristian
HP 16
IT
Sjælland
Moderator
Indlæg: 261
Tak Thomas
Spændende, absolut.
Lige nu er planen nok at jeg dremler midten ud af den nuværende printplade og gør plads til en decoder. Dette giver nemlig en masse klargjorte loddeøer og gør derved decodermonteringen nemmere.
Mvh
Kristian
pejft
Kurser i modeljernbane hos AOF
Moderator
Indlæg: 2.208
Der er endog meget stor forskel på den måde en Delta-dekoder (ikke) styrer motoren på og en LokPilot V5 / Märklin 60972. Helt bortset fra det med lyset altså. I min verden er kun Uhlenbrocks 30 år gamle AnDi og visse gamle TAMS dekodere på samme ringe niveau som Delta. Alle er dybest set kun elektroniske retningsskiftere, som kan adresseres af en digitalcentral.
De bedste modeljernbanehilsener
Peter Topp Engelsted Jonasen
http://www.digitaltog.dk - http://www.kvv73.dk - http://www.jonasen.eu - www.digital-train.com