Picture

Chivas

Elektriker

Indlæg: 2

PB

Ny i denne verden

Her er en ældre man der vil starte op med model tog vil nok den digitale vej og H0 men hvad starter man ud med ac eller dc fordele eller udlæmper

Like 0 kan lide
Top

Picture

peterw

Ingeniør

Frederiksberg

Moderator

Indlæg: 1.013

PB

Hej Chivas og velkommen til!  Smile

Det lyder fornuftigt at starte digitalt. 

Skriv hellere "2-skinne eller 3-skinne" end "ac eller dc". Begge dele er i praksis "hverken ac eller dc" - men et højfrekvent puls-tog ovenpå en fast jævnspænding.

Det er en smagssag hvad man ender med at vælge, men anbefalingen herfra må klart være at du finder ligesindede i nærheden, f.eks. en klub - og vælger samme system som dem; Det er klart sjovest at kunne køre sammen med andre. ( Og i øvrigt bliver det hurtigt en "religiøs" diskussion derfra... Smile )

Jeg ville personligt nok vælge 2-skinne hvis jeg skulle starte op "fra ny" i dag. Mestendels på grund af større udvalg i skinne-materiel - og stort udvalg af materiel fra mange producenter uden besværlig ombygning.

Mvh PeterW

__________________

Dansk epoke IV - af historiske årsager på 3-skinne. DSB suppleret af lidt privatbane. Uhlenbrock Intellibox, RocRail etc.

Like 0 kan lide
Top

Picture

Chivas

Elektriker

Indlæg: 2

PB

Så lærte den gamle elektriker så det tak for svar har skrevet sammen med en lokal klub mener de kører 2-skinne 

Like 0 kan lide
Top

Picture

Bent_P

Jyllands hovedstad

Indlæg: 1.652

PB

Som elektriker, hilser jeg endnu en elektriker velkommen. Kører selv treskinne, men skulle jeg starte i dag, blev det togskinne, men helt klart digitalt. Digitalspændingen er en vekselspænding.

__________________

Hilsen Bent P.

Märklin gennem 40 år, M, K og C-skinner

Like 0 kan lide
Top

Kommentarvisning

Vælg din foretrukne kommentarvisning og klik på "Gem indstillinger" for at aktivere dit valg.