Hobby dreams har af for mig ukendte årsager valgt at lukke deres butik, de har endnu ikke givet en dato, men mon ikke man skulle holde lidt øje med dem, måske er der nogle gode rabater at hente i den kommende tid
http://www.hobby-dreams.dk/shop/default.asp
__________________
Peter
Gavflaben fra Falster
(Falsterbanen)
fkm
IT-Systemadministrator
Indlæg: 620
Tja, for os der kommer fra området er det nok desværre ikke nogen overraskelse. Flere leverandører er faldet fra, og jeg har fra 2 helt konkret, at de ikke har fået deres betaling, derfor er de strøget fra forhandlerlisten.
Det er hamrende ærgerligt, for der mangler en ordentlig butik i det sydsjællandske - dertil skal lige siges, at jeg endnu ikke har besøgt den nye i Slagelse.
Mvh
Flemming
H0, 2 skinne DCC, dansk i nyere epoker
Bibihest
Indlæg: 1.300
Skynd dig at købe den Peter, så kan du blive den nye tog-puscher
http://ledprint.dk
Modstandsberegner
Salg af print og elektronik til modelbanen
tmjbk
Gårdmand
Indlæg: 462
ja peter du vil kun driv det til noget med de ide mm du har og hvilken anlæg du kunne ligge i butikke hvlike bare vil være guf for folk der kommer ind og nu lige pluslig vil køb det de ser
Mvh Allan
Modeltog med slæbesko
killerp
Fotograf
Indlæg: 2.238
HAHA i 2, ville ikke have noget mod at arbejde i en modeljernbane butik, men at eje den, tror jeg er lidt over min økonomi :oops: :oops:
Men en butik på "rigtigt" sydsjælland, det kommer vi til at mangle, så om en få lyst, vil Vordingborg være et oplagt sted..
Peter
Gavflaben fra Falster
(Falsterbanen)
Purellum
Indlæg: 507
Pas nu på hvad du siger, det kan komme pludseligt
Skott
Ingeniør
Indlæg: 1.935
Det er da underligt, de lukker igen. Det er da ikke længe siden, de flyttede til Holme-Olstrup???
Med venlig hilsen
Skott
killerp
Fotograf
Indlæg: 2.238
Ja det er under 3 måneder siden, men som Flemming antyder er der måske rod i pengene, jeg har i hvert fald savnet Hobby Trade produkter hos dem, den sidste måned, de har været ærlige og sige, de var røget uklare med Hobby trade, så derfor kunne de ikke lige bestille der p.t.
Men at det så ikke er samme historie flemming fortæller som jeg fik at vide af hobby dreams, tja, men sjovt nok tror jeg nu meget på flemmings , især da jeg læste de nu lukker
Peter
Gavflaben fra Falster
(Falsterbanen)
moppe
Medarbejder
Indlæg: 5.558
Så er det da let et tilbyde D-maskiner på kø-tilbud til billige penge - hvis man ikke betaler for dem.
Klaus
Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.dk
Modeltog, internet, gratis spambekæmpelse, elektronik og andet: http://www.moppe.dk
Det lette modelbaneforum: http://groups.google.dk/group/dk.fritid.jernbaner.model
killerp
Fotograf
Indlæg: 2.238
Jeg besøgte hobby centret i ringsted i dag, og han fortalte samme historie som flemming, så intet under de må lukke, så kan vi kun vente på alle tilbuddene

Peter
Gavflaben fra Falster
(Falsterbanen)
Purellum
Indlæg: 507
Der er kommet ny information på HD's hjemmeside
Per.
killerp
Fotograf
Indlæg: 2.238
Ja intet under det er togcenter gentofte, men hmm, kunne de dog ikke bare overtage butiken

Peter
Gavflaben fra Falster
(Falsterbanen)