Hej
først vil jeg undskylde hvis mit spørgsmål er i det forkerte forum.
jeg har skal til Miniatur Wunderland i sept. mdr, hvor min søde kone skal på ferie med nogle venner.
Så jeg har op til en 3-4 dage til rådighed, så jeg vil jo gerne opbleve så meget modeltog og "rigtig " tog som muligt.
så jeg har flg. spørgsmål, som jeg håber dette forum gerne vil hjælpe mig, så jeg ikke spilder tid:
1. Er det korrekt at man kan bruge op til 2 dage bare på Miniatur Wunderland ?
2. Hvor skal jeg se "rigtig tog" , banegårde, godsbanegårde, udsigtpunkter og andre steder hvor dette forum har gode erfaringer på gode steder med gode muligheder ?
3. Kan man holde med en lille autocamper på p-plads en overnatning ved Miniatur Wunderland ?
4. Er der langt at gå til en evt. s-tog station eller anden forbindelse til Hanburgs centrum fra Miniatur Wunderland ?
5. Er der nogle rigtige gode forretninger i Hanburg som er et besøg hver?
Jeg undskylder igen hvis dette er i forkert forum og hvis der findes nogle tråde som jeg burde have læst....
hilsen
kulle
jhcn
IT & AV vejleder, C. la Cours Skole
Lystrup
Indlæg: 758
1. Jeg har været der een gang - en dag. Det var SLET ikke nok. 2 dage kan man sagtens bruge.
2. http://www.youtube.com/user/jhcnielsen#p/u/4/3S3qW0ghacM
3. Det ved jeg ikke - jeg tog toget derned, og boede på et hotel....
4. Ja, der er både bus og en af de lokale udgaver af S-tog meget tæt på. Ca 5 minutters gang derfra.
5. Sikkert! Men jeg dummede mig - den dag jeg havde sat af til butikker var en lørdag. Desværre den 1. maj og i Hamburg betyder det åbenbart at alt er lukket....
Men prøv at søge i dette forum. Der er afdeling omkring forhandlere, og Hamburg er oppe at vende der med jævne mellemrum.
God tur! MiVuLa er et fantastisk sted
Henrik
Kører AC, mest epoke IV-V, helst dansk + lidt tysk.
Medlem af Slæbeskoen. Bygger moduler til treskinnedrift med Märklins C-skinner
Bjørn
Indlæg: 62
[quote="kulle2007"]Hej
først vil jeg undskylde hvis mit spørgsmål er i det forkerte forum.
jeg har skal til Miniatur Wunderland i sept. mdr, hvor min søde kone skal på ferie med nogle venner.
Så jeg har op til en 3-4 dage til rådighed, så jeg vil jo gerne opbleve så meget modeltog og "rigtig " tog som muligt.
så jeg har flg. spørgsmål, som jeg håber dette forum gerne vil hjælpe mig, så jeg ikke spilder tid:
1. Er det korrekt at man kan bruge op til 2 dage bare på Miniatur Wunderland ?
2. Hvor skal jeg se "rigtig tog" , banegårde, godsbanegårde, udsigtpunkter og andre steder hvor dette forum har gode erfaringer på gode steder med gode muligheder ?
3. Kan man holde med en lille autocamper på p-plads en overnatning ved Miniatur Wunderland ?
4. Er der langt at gå til en evt. s-tog station eller anden forbindelse til Hanburgs centrum fra Miniatur Wunderland ?
5. Er der nogle rigtige gode forretninger i Hanburg som er et besøg hver?
Jeg undskylder igen hvis dette er i forkert forum og hvis der findes nogle tråde som jeg burde have læst....
hilsen
kulle[/quote
Hej kulle
Jeg har lige været der og er imponeret, der er dog lige et par ting du skal være opmærsom på:
ad1. Jeg brugte 1 dag (den dag var der åben fra 0800 - 2200), og det var nok for mig til at få et overvældenede indtryk, der lige skal fordøjes, før jeg er klar til næste besøg, hvor jeg kan gå mere i detaljer og samtidig se den fortløbende udvikling, pt. den lidt forsinkede lufthavn. Man er jo heller ikke den eneste, der er der, hvilket man også skal tage med.
ad3: Autocamper? I øjeblikket forgår der en hel del bro-restaureringer i området,som har lukket en del p-pladser, her kan du få nærmere oplysninger på MIWULA´s hjemmeside, og på Google maps kan du se, hvor der er alternative muligheder. Der er ikke mange P-huse, der har mere end 205 cm max højde.
ad4. De nærmester U-stationer fremgår også af Google maps.
Bjørn
3-skinne C (SC1/ECoS), Windigipet – kører mit livs epoker (II/III - ?) international – digitalt anlæg godt på vej (ting ta'r tid).
Ole Vedel
Indlæg: 1.173
Du kan bruge lang tid i Miniatur Wunderland, jeg kommer der 1-2 gange hvert år og bruger 6-8 timer der hver gang.
Tag en tur bag kulisserne, den er pengene værd hvis man bygger modeltog.
Overvej også et besøg på Museum für Hamburgische Geschichte, Der er et stort spor I anlæg. (Kan ses på en time.)
Du kan parkere gratis på Am Sandtorkai langs et andet pakhus på tværs af et havnespor (der har ikke kørt tog der i mange år.) Jeg har set flere der overnatter i autocamper,og hvis nogen spørger, er du for træt til at køre
Der er stadig lidt at se på 1:1 når man er i bil. bla. området fra havnen mod altona.
Gå ind på google maps og se luftfoto, så er det mere overskueligt når man er der.
Har du GPS, lav poi for de steder.
Havneområdet i Hamburg er stort.
Der er ikke meget at spare i butikker i Hamburg i forhold til Danmark,
Selv besøger jeg Uwe Hesse og de 2 der ligger ved Lange Reie lige bag Hauptbahnhof.
Og af og til finder man noget man kan bruge.
Men shoppen i Miniatur Wunderland har altid tilbud på biler og huse.
Og til spise tid kan jeg anbefale Block House også ved Hauptbahnhof.
Mvh. Ole Vedel
bygger01
Så er der blevet mere tid til at "lege" med tog
Herning
Indlæg: 2.716
Hvis Du kender tidspunktet for dit besøg, kan Du pre booke og uden om køen, der siges at kunne være lang
Forretningen i Wunderland sælger normalt huse fra særlig Kibri til priser, der ikke ses meget billigere andre steder / Der kan checkes priserne på forhånd i deres online butik
Jørgen Steff. fra Herning
H0 / AC / Digital / K skinner / ca. Epoke III / og ikke kun DK ( p. gr. af dampen, og hva' man kan købe fra visse danske producenter ).
kulle2007
Salgskonsulent
Indlæg: 127
hej
Jeg takker for Jeres input, men modtager gerne flere gode ideer.
det er en god ide med at bokke i forvejen og jeg har også set på goolges maps, desværre kan jeg ikke få Street wiev til at virke over Hamburg, for så kan man jo se det hele i gadeplan.
ved I hvor det er godt at se "rigtig "tog, station - bro eller gods areal ?
mange hilsner
Kulle
moppe
Medarbejder
Indlæg: 5.558
Er det sådanne billeder du vil tage?
http://www.flickr.com/photos/chipsmitmayo/4710870781/in/pool-1140670@N20
Maschen rangerbanegård er Europs største og verdens andenstørste i følge visse kilder
(blandt andet: http://de.wikipedia.org/wiki/Maschen_Rangierbahnhof )
Der går en bro hen over området hvor der er mulighed for at tage nogle gode billeder og se det daglige arbejde.
Klaus
Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.dk
Modeltog, internet, gratis spambekæmpelse, elektronik og andet: http://www.moppe.dk
Det lette modelbaneforum: http://groups.google.dk/group/dk.fritid.jernbaner.model
boholm
Service Engineer
Kastrup
Indlæg: 669
Hamburg-Altona: En sækbanegård, hvor man også kan se, hvordan biltog bliver læsset (om aftenen). Ellers er banegården det egentlige startsted for mange persontog fra Hamborg.
Hamburg-Harburg: Her kan du få opfyldt dit ønske om meget tog på få timer. Stationen ligger på strækningen sydpå, og der er meget godstrafik til og fra Hamburgs mange kajer. Kik her for at se, hvad vi oplevede en enkelt aften.
God tur!
MVH
Bo Holmqvist
Et N-site: http://www.jernhesten.dk
Mine tog-feriebilleder : http://www.holmqvist.dk/Billedgalleriet/index.htm<
jacob
Indlæg: 42
Et besøg i Wunderland kan sagtens klares på 5-6 timer, da det er umuligt at få rummet alle indtrykkene hvis man er der længere.
Så kan man komme en anden gang og se anlægget igen, så ser man helt sikkert noget nyt i det man har set en gang tidligere.
Et besøg på Maschen er et højdepunkt på en Hamborgtur, og kan sagtens tage flere timer.
Djurs Modelbaneklub og De Graa Busser arrangerer tur til Miniature Wundeland lørdag den 6. november i år, nærmere program på Store Byttedag 12. september.
Jacob
HO dansk anlæg DC digital - FREMO Østjylland - Jysk Model Jernbane Klub
kulle2007
Salgskonsulent
Indlæg: 127
jeg takker mange gange - glæder mig til sept, når turen går til Hamburg m.m.
hilsen
kulle