C 712
Jeg havde for en del år siden bygget en 3 akslet tender med udkragede sider til brug for et kommende byggeri af en K maskine.
Basis var et tenderdrev fra Tumba Lokstation beregnet for en svensk maskine men med samme akselafstand som DSB’s 3 akslede tendere.
C 712 er nok den C maskine der i en længere periode har kørt med en af disse tendere. Ifølge billeder jeg har fundet ser det ud til at omfatte tiden fra omkring 1960 til dens udrangering i 1968.
Min C maskine bygget af et Keyser byggesæt fra forrige århundrede var aldrig kommet til at køre fornuftigt. Derfor besluttede jeg mig at benytte denne tender og i stedet lave en ny ramme til drivhjulene, som nu er Romford hjul neddrejet til RP 25. De er monteret ekvilibreret i rammen og forsynet med strømoptag. Tenderen er ligeledes med strømoptag og fik plads til en decoder.
Nu kører den eksemplarisk. Den lever ikke op til dagens standard for modeller og deres detaljering, men basalt er man ikke i tvivl om at det er en C maskine, der er forspændt togstammen.