Jeg begyndte at bruge en loddekolbe allerede som 8-10 årig. Jeg lærte det af min far, for også den gang skulle man lodde, når man legede med modeltog. Siden gik jeg til elektronik i ungdomsskolen, blev bedre og bedre til at lodde, og efter gymnasiet havde jeg en forretning i omkring 10 år, hvor jeg lavede elektronik til musikbranchen.
Den første loddekolbe var en billig Antex fra Århus Radio Lager: Den skiftede jeg sidenhen ud med en Weller - men den billige uden trafo, og den var ikke rar at bruge. Ledningen var alt for stiv, så det var svært at holde kolben stille, når man skulle lave lodningen.
Så noget af det første, jeg købte efter at have åbnet "rigtigt" firma var en Weller WECP-20. Det var en fantastisk ting - og kolben, der vist drev stort set alle danske elektronikvirksomheder på det tidspunkt. Her var pludseligt en blød og medgørlig ledning - og plads til kaffekruset oven på trafoen. Den havde altid kaffepletter.
Den var - og er - stadig rigtigt god, og jeg har den endnu. Selvom det er 45 år siden, jeg købte den, kan man stadig få reservedele til den, og jeg har ikke haft noget behov for at skifte den ud. Den ligger godt i hånden, og den klarer langt de fleste af mine behov.
Meeenn - der er jo noget, der hedder den teknologiske udvikling. Den kan ramme alle, også mig. I mit tilfælde fra det lidt underlige firma IFixIt, der pludseligt sendte en mere eller mindre ledningsfri kolbe på markedet. De indledende omtaler og anmeldelser var meget positive, så jeg bestilte en, og måtte herefter vente 8-9 måneder på at få den.
Men en dag dukkede den op, og jeg gik i gang med at prøve den af. Konstruktionen er godt tænkt: Den sorte kasse er ikke en trafo - det er en batteriboks, der lades op med en almindelige USB C lader - helst en kraftig en som strømforsyningen til en PC. Kolben har stadig en dejligt blød ledning - men det er en stor lettelse at kunne rykke rundt med den uden at skulle tænke på 230 V forsyning. Jeg tænkte straks på mulighederne, når man ligger på ryggen under en modelbane og skal lodde et eller andet.
Det bliver heller ikke dårligere af, at kolben kan varme op på rekordtid: Man tænder for den, og uforståeligt hurtigt er den oppe på en brugbar temperatur på f.eks. 320 grader.
Man skal dog vænne sig til, at såvel kolbe som strømforsying skal software opdateres af og til - det gøres via en PC, men det er en sær fornemmelse at slutte sin loddekolbe direkte til et USB C stik på PCen.
Der er vist stadig venteliste, men den er ventetiden værd: Min Weller har ikke været tændt, siden den nye kom - den er en fornøjelse af arbejde med. Så har du brug for en ny loddekolbe, kan IFixIt Fixhub kun anbefales.
MVH
Lars

Torsdag d. 1/1/2026 - 23:14