Klargøring og Opsætning af USB-Stift til anvendelse sammen med Marklin Centralstation 2 :
Sammen med Marklin Centralstation 2 kan man anvende en USB-Stift som monteres i USB-Stikket på bagsiden af Centralstationen.
Anvend en USB-Stift med 2 / 4 / 8 / 16 / 32 GB Diskplads - ( Minimum størrelsen er mindst 2 GB og at foretrække at hensyn til mængden af Data-filer ).
USB-Stiften skal være korrekt formatteret for at kunne anvendes sammen med din Centralstation 2.
Det kan være en fordel at anvende en USB-Stift / USB-HD sammen med Centralstation 2, hvor CS2-Brugeren kan "samle" alle sine relevante Data til anvendelse sammen
med Centralstation 2.
USB-Stiften / USB-HD kan til dette formål være "konstant" isat i USB-Stikket på Bagsiden af din CS2 for fuld udnyttelse af mulighederne med CS2.
Skal der kopieres Filer over på USB-Stiften / USB-HD fjernes denne midlertidig fra din CS2 og monteres i USB-Stikket på din Laptop / Computer for at indlægge de af
Brugeren ønskede Data-filer ind på USB-Stiften i de "korrekte" Under-mapper.
Klargøring af din USB-Stift til anvendelse sammen med Marklin Centralstation 2 :
- Sørg for at USB-Stiften er formatteret inden du går i gang.
- Hvis USB-Stiften har være brugt tidligere til andre formål, slettes alle de filer som er indlagt på USB-Stiften, således at den er tom inden du starter.
- Monter din USB-Stift i USB-Stikket på bagsiden af din Centralstation 2.
- Tryk på SETUP og tryk derefter på UPDATE ud for Sound.
- Nu hentes og overføres en lang række filer fra Marklin's Online Rsyns-server og der oprettes en pre-defineret mappe med navnet cs2 i roden af USB-Stikket.
- Inde i cs2-mappen er der oprettet yderligere en række under-mapper.
- Afhængigt af din Internet-forbindelse kan det tage op til 1-2 timer at overføre alle filerne fra Online-Serveren til din USB-Stift.
- Du kan følge med i hvor langt fremme Opdateringen er ved at klikke på STATUS-knappen som indeholder Log-filen for Overførsler til din USB-Stift.
cs2-mappen på din USB-Stift er nu oprettet med følgende Mappe-struktur :
Bemærk at IMPORT-mappen indeholder alle Undermapperne med de af dig indlagte Data-filer som du ønsker at overføre til din Centralstation 2
via Punkt 14 - Import Evergreen (Script til Import af Data-filer) under Setup -> Netz på Centralstation 2.
Herunder finder du en Oversigt med mulighederne som kan anvendes fra USB-Stiften :
icons : |
I import/icons-mappen på din USB-Stift indlægges de Lok-Iconer som skal Uploades og indlæses i CS2 via CS2 - SETUP - NETZ : Se punkt 14 : Import (V evergreen - Versions-nr) Indsæt nu USB-Stiften i USB-Stikket på bagsiden af din CS2. Marker punktet med musen ( Denne Funktion bruges til importere Lok-Iconer fra USB-Stiften til din CS2 under en Opdatering. ) I mappen "icons" på USB-Stiften indlægges de Lok-Iconer som Brugeren ønsker at Uploade og Indlægge i Brugerens CS2 til anvendelse. CS2 Lok-Icon (fil-format) : Størrelsen på Lok-iconet skal være 128 pixels (Bredde) x 48 pixels (Højde) - Filen lagres i .PNG fil-formatet - Fil-Størrelse : Max 6 KB VIGTIG INFORMATION :
|
fcticons |
Det er muligt at Uploade nye Funktions-Iconer til CS2 via ftcicons-mappen på USB-Stiften. I import/fcticons-mappen på din USB-Stift indlægges de Lok-Iconer som skal Uploades og indlæses i CS2 via CS2 - SETUP - NETZ : Det er mulig at Uploade og indlægge nye Funktions-Iconer via den i CS2 indbyggede Webserver. Åbn Webserveren på din CS2 ved at indtaste : http://cs2-ipadresse/fctions - (cs2-ipadresse erstattes med den IP-Adresse din CS2 anvender ). På denne side finder du en Oversigt over de Funktions-symboler som pt er indlagt på din CS2. Marklin anvender 2 Stk Grafisk Filer Pr/Farve-sæt til at "vise" Funktions-Iconets tilstand (ON eller OFF) på CONTROL-delen på din CS2. Sæt 1) GUL/HVID - ( Den Gule farve angiver et AKTIV Funktions-icon (Funktionen er ON) - Den Hvide farve angiver et INAKTIV Funktions-icon (Funktionen er OFF). Sæt 2) HVID/GRÅ - ( Den Hvide farve angiver et AKTIV Funktions-icon (Funktionen er ON) - Den Grå farve angiver et INAKTIV Funktions-icon (Funktionen er OFF). Eksempel SÆT 1 (GUL/HVID) : Eksempel SÆT 2 (HVID/GRÅ) : Størrelsen på Funktions-iconerne i PNG-format er 48 x 48 pixels / 24 Bit Farve-dybde / Med Transperant Baggrund. Der skal Produceres 2 Funktions-til hver farve-sæt ( 1 Stk til Aktiv Funktions-icon / 1 Stk til Inaktiv Funktions-icon ) i begge Farve-sæt VIGTIG INFORMATION :
|
gleisbilder |
Anvendes til at Uploade Data-filen til et Layout-billede, som indeholder data'ene til placeringen af de i Layout-editoren anvendte Symboler. Data-filerne indeholder feltplaceringen (kolonne,række) og Konfiguration for de enkelte punkter i Matrix'en i Layout Redigerings-editor på CS2.
|
lokcvs |
Mappen anvendes til Upload af Lokomotiv CV-filer
|
magcvs |
Mappen anvendes til Upload af Magnetartikel CV-filer. Anvendes i forbindelse med Opdateringer til de nye Bane-decodere, som kan være indeholdt i kommende CS2-Opdateringer : Marklin 60831 - m83 Decoder / Marklin 60841 - m84 Decoder / Marklin 60881-60882-60883 (De nye S88 Tilbagemeldnings-decodere)
|
motive |
Mappen indeholder Motive (Bagggrunds-billeder til CS2) som kan anvendes efter Upload via SETUP -> HINTERGRUND-menuen.
|
wave |
Indeholder lyd-filer i WAVE-format som kan afspilles via SETUP - AUDIO-menuen på CS2. Der skal være tilsluttet en Aktive Højtaler til CS2 for Afspilning af lyden.
|
( WIKI-SIDEN ER IKKE FÆRDIG, MERE INFORMATION KOMMER TIL SENERE ... )