Himmerlandsbanerne var strækningerne fra henholdsvis Hobro og Viborg mod Løgstør med samlingspunkt i Ålestrup. Banerne blev åbnet i 1893 med strækningen Hobro-Løgstør som statsbane, mens Viborg-Ålestrup i princippet var en privatbane, der dog blev drevet i forpagtning af staten.
Banerne blev nedlagt trinvist: I 1959 ophørte persontrafikken på Viborg-Ålestrup og erstattedes af DSB busser, mens persontrafikken blev indstillet på strækningen Hobro-Løgstør i 1966. Strækningen Hobro-Ålestrup blev kort efter pillet op, mens strækningen Viborg-Løgstør fortsatte som godsbane indtil 1999 på trods af mange trusler om lukning inden da.
Stationer
Hobro-Løgstør
Station | Hobro |
Station | Døstrup |
Station | Rørbæk |
Trinbræt | Grynderup |
Station | Nørager |
Trinbræt | Boldrup |
Station | Simested |
Station | Ålestrup |
Trinbræt | Østerbølle |
Station | Østrup |
Station | Års |
Station | Hornum |
Trinbræt | Øjesø |
Station | Gatten |
Station | Vindblæs |
Station | Løgstør |
Viborg-Ålestrup
Station | Viborg |
Trinbræt | Margretheslund |
Station | Løgstrup |
Trinbræt | Hjarbæk |
Trinbræt | Kølsen |
Trinbræt | Nederhede |
Station | Skals |
Trinbræt | Skringstrup |
Trinbræt | Nørdam |
Station | Møldrup |
Station | Hvam |
Station | Ålestrup |