Hejsa.
Er der nogen der kender til udvalget af Märklin og Trix hos Rendsburger Modellbahnladen og Trojaner (i Flensburg)?
Evt. andre gode modeljernbaneforretninger i Flensburg-området / Nordtyskland.
__________________
Med venlig hilsen
Søren
Moderne tyske tog i H0, 2-skinne, digital, køreplaner. Samler desuden modeller fra Trix.
Besøg min blog om tyske tog på engelsk: http://railway.zone/
bahnfan.net
Systemudvikler
Malling
Indlæg: 1.017
Hejsa.
Jeg svarer lige selv. Da jeg alligevel var forbi, slog jeg et smut forbi Rendsburger Modellbahnladen. Det var ikke noget ved, set fra et H0 synspunkt. Butikken er meget rodet og varerne er kastet ind med en greb.
Udvalget ligner mest af alt brugte varer og gamle modeller fra divserse forhandlere. Det er ikke køreturen værd.
Er du til skala N, kan det måske være noget ved, da det meste af materialet var i skala N.
Trojaner var jeg også forbi og det var en helt anden sag. Meget lækker butik, mange varer og stort udvalg i byggemateriale fra Vollmer, Kibri, Faller, Noch og Busch. Stor Märklin shop-in-shop. Han har også meget skala Z, hvis det har din interesse. Dele af personalet taler dansk!
Jeg sætter stor pris på at kunne se modellerne inden jeg køber dem, så derfor er det vigtigt for mig med et stort udvalg.
Trojaner = thumbs up!
Rendsburger Modellbahnladen = thumbs down.
Med venlig hilsen
Søren
Moderne tyske tog i H0, 2-skinne, digital, køreplaner. Samler desuden modeller fra Trix.
Besøg min blog om tyske tog på engelsk: http://railway.zone/
Frben
Inspektør
Indlæg: 203
Hej.
De to butikker i nævner. har i nogen adresse på dem?
Mvh Frben
Fantasien sætter ikke grænser, det gør pengepungen
Besøg Faldtsted
Bibihest
Indlæg: 1.300
Sælger de Minitrix ved trojaner?
http://ledprint.dk
Modstandsberegner
Salg af print og elektronik til modelbanen
Bibihest
Indlæg: 1.300
Trojaner - Spielwaren & Schreibwaren
Süderstraße 79, 24955 Harrislee
http://www.trojaner-spielwaren.de
Rendsburger Modellbahnladen
Sundewitter Weg 15, 24768 Rendsburg
http://www.rendsburger-modellbahnladen.de/
http://ledprint.dk
Modstandsberegner
Salg af print og elektronik til modelbanen
disavelo
Herning
Indlæg: 319
Vedr. Trojaner: Det er to forskellige forretninger ved siden af hinanden - den med papirvarer ligger længst mod vest (til højre, når man står på P-pladsen foran), og er dame-domineret, den der har vores interesse ligger til venstre (mod øst), og den passer farmand selv - og den har middagslukket fra 12-15!! Godt at Fleggård, som ligger lige i nærheden, ikke har det! Og når Lutz Trojaner har hørt én sige et par sætninger på tysk, foreslår han høfligt at man slår over i dansk!
Sidst jeg var der gik jeg mest efter Faller car system, og det var der nu ikke voldsomt meget af. Materialer til landskabsbygning er der et pænt udvalg af, og han har temmeligt meget Märklin. Udmærket forretning.
Venlige hilsner
Søren
Venlige hilsner
Søren
PET
Indlæg: 5
Nu har jeg fulgt med i debatterne i et halvt år, så nu må jeg lige finde ud af hvordan man laver et indlæg.
Der er også en forretning på gågaden i Flensborg. Den ligger lige overfor MacDonald.
Jeg køre 2-skinne PIKO. Det har de ikke. Piko er Trojaner forhandler af.
Men i Flensborg har de (efter hvad jeg kunne se) alt i skinner med mere fra Märklin og Fleismann. Der udover har de en del biler.
De har også en del tog i N
Der er gode parkeringshuse i Flensburg, og så er det bare at gå den rigtige vej på gågaden. Bare spørg om vej de fleste taler dansk.
Hilsen Peter
PS Pas på med at tage konen med. Det koste tre par (heldigvis billige) sko da "jeg" var afsted
.
Startet igen efter 25 år
bahnfan.net
Systemudvikler
Malling
Indlæg: 1.017
Hej Bibihest.
Trojaneren har lidt Minitrix. Jeg bemærkede at det stod i glasskabet med skala Z. En spændende ting, for mig, var Metronom sættet. Det vil jeg gerne have når det kommer i H0.
Med venlig hilsen
Søren
Moderne tyske tog i H0, 2-skinne, digital, køreplaner. Samler desuden modeller fra Trix.
Besøg min blog om tyske tog på engelsk: http://railway.zone/