Selvbyg/ombyg

Om at bygge modeller helt fra bunden - eller lave større ombygninger på industrimodeller.

EmneSvarOprettetsorteringsikonSeneste svar
Trækker til vognbjørn 11 Lør 26/3/2016 - 18:38
af Finn B.
Søn 26/11/2017 - 19:25
af Thomas Kirstein
ME hjul til Heljan MX - men DC model ! 4 Thu 21/4/2016 - 13:24
af poulivan
Thu 21/4/2016 - 21:37
af poulivan
Hjul udskiftning 5 Lør 23/4/2016 - 10:15
af fjorbak
Thu 5/5/2016 - 22:34
af bygger01
DSB Df, HFHJ 9, OHJ 38 4 Søn 12/6/2016 - 13:12
af modellbygger
Wed 15/6/2016 - 21:34
af modellbygger
Märklin 300 3 Mon 1/8/2016 - 12:53
af dadderpasser
Søn 7/8/2016 - 18:57
af pejft
Lgs farve 2 Fri 19/8/2016 - 8:57
af Mortenmp
Fri 19/8/2016 - 23:51
af Svend
Digitalisering 2 Fri 19/8/2016 - 10:27
af dadderpasser
Lør 20/8/2016 - 11:09
af pejft
selv byg 3 Fri 26/8/2016 - 12:22
af Mark
Tue 28/3/2017 - 14:25
af merete_np
Udskiftning af tandhjul på aksler 2 Mon 5/9/2016 - 8:28
af Perseus
Mon 5/9/2016 - 18:47
af Perseus
Projekt: BR.402 til LNJ YM 0 Mon 3/10/2016 - 13:17
af Claus Ø.H.H
n/a
Montering af lys i vogne 1 Søn 9/10/2016 - 16:32
af Lincoln
Søn 9/10/2016 - 17:17
af jan mx
OPBYGNING AF UNDER VOGN AF DSB 3G s-tog 1 Wed 12/10/2016 - 13:26
af tmjbk
Wed 12/10/2016 - 13:36
af tmjbk
Digitalisering 5 Søn 6/11/2016 - 11:32
af dadderpasser
Tue 8/11/2016 - 15:59
af pejft
Velfærdsbygningen på Helsingør station 1:87 12 Lør 12/11/2016 - 13:22
af Lassefar2009
Søn 18/12/2016 - 12:17
af h087
Modul: rammehøjde 4 Lør 17/12/2016 - 11:20
af jjbro
Thu 22/12/2016 - 12:40
af PerOlsen
Märklin reservedelsnummer 3 Lør 7/1/2017 - 20:16
af Hansen2010
Lør 7/1/2017 - 21:22
af Hansen2010
Spørgsmål om lakeret kobbertråd til LED i signaler 4 Mon 9/1/2017 - 22:31
af ladvogn
Tue 10/1/2017 - 0:17
af HEDO
Eget logo på vogn 8 Thu 26/1/2017 - 22:09
af theWSU
Mon 5/6/2017 - 11:52
af mikath
Adskillelse af Hogwarts lokomotiv 5 Tue 21/2/2017 - 20:46
af Terslin
Thu 23/2/2017 - 20:43
af Terslin
Foto(s) af tagdetaljer omkring pantograf, 2. generations S-tog? 10 Thu 2/3/2017 - 10:36
af peterw
Lør 4/3/2017 - 12:04
af seg
MH 201 9 Søn 5/3/2017 - 18:22
af fjorbak
Mon 6/3/2017 - 10:51
af peterw
Ombygning fra DC til AC af Piko lok. 15 Fri 17/3/2017 - 11:27
af ventrikel
Wed 12/4/2017 - 15:42
af humlebumletog
Montering af håndhjul 1 Søn 2/4/2017 - 13:38
af Lincoln
Søn 2/4/2017 - 16:43
af pejft
OKT drejeskive 9 meter 0 Fri 7/4/2017 - 15:06
af PeterAaquist
n/a
3D tegning og printning 13 Wed 12/4/2017 - 23:57
af nicolai0808
Mon 4/3/2019 - 9:52
af gejo