Maling og patinering

Om maling, patinering, dekaler og andre dekorative elementer.

EmneSvarOprettetSeneste svarsorteringsikon
Farver indvendig i skinnebusser 1 Mon 14/3/2011 - 15:52
af Skaarup
Mon 14/3/2011 - 16:38
af erikolsen1954
Patineret Kbs 6 Tue 8/3/2011 - 15:52
af Busk
Thu 10/3/2011 - 16:56
af amigotrain
Skinnepatinering med ikke-vandbaseseret maling 1 Tue 1/3/2011 - 11:58
af Thrane
Tue 1/3/2011 - 22:28
af erikolsen1954
Airbrush med Humbrol maling 6 Tue 9/3/2010 - 15:47
af Møtrik
Mon 21/2/2011 - 21:33
af erikolsen1954
Hvilken type airbrush til patinering? 2 Tue 15/2/2011 - 16:19
af avajba
Mon 21/2/2011 - 21:25
af erikolsen1954
Patineringsfarver til skinner 4 Thu 13/1/2011 - 12:06
af Thrane
Mon 21/2/2011 - 13:03
af Thrane
Microsol og Microset 6 Fri 18/2/2011 - 5:30
af kifa
Fri 18/2/2011 - 17:15
af SørenG
Autoglas farve 2 Tue 15/2/2011 - 22:16
af Newtrain
Wed 16/2/2011 - 9:59
af CaBrag
Maling 19 Fri 11/2/2011 - 19:00
af Christian3120
Tue 15/2/2011 - 21:42
af PerOlsen
hvilket airbrush sæt? 18 Tue 11/1/2011 - 9:17
af Thrane
Thu 3/2/2011 - 14:57
af Ulrik D
Indvendig farve af DSB Bn-o Personvogne 28 Mon 10/1/2011 - 19:40
af Reiner
Søn 30/1/2011 - 0:36
af HNE3003
Farve DSB litra Mh 348 epoke 3 8 Fri 21/1/2011 - 18:42
af Ulrik D
Tue 25/1/2011 - 1:02
af Ulrik D
Farvning og prægning af viadukt. 7 Lør 22/5/2010 - 19:15
af Thrane
Tue 11/1/2011 - 14:16
af Thrane
Patinering af Ucs-v "Lumino" 25 Wed 1/4/2009 - 11:37
af Techek
Søn 9/1/2011 - 22:15
af Techek
Indvendige farver på DSB Desiro litra MQ 10 Fri 24/9/2010 - 22:55
af Henrik PS
Søn 12/12/2010 - 20:50
af ulrikernst
Patinering af hjul - maling, der hæfter dårligt. Råd søges. 4 Thu 11/11/2010 - 18:57
af rh42200
Søn 14/11/2010 - 13:42
af merete_np
RAL numre 4 Søn 7/11/2010 - 21:57
af gnilre2
Søn 14/11/2010 - 1:05
af gnilre2
Litra E 17 Tue 9/11/2010 - 20:08
af TT-tog
Thu 11/11/2010 - 6:22
af Ole Vedel
Patinerings farver 0 Thu 21/10/2010 - 12:43
af TBS
n/a
Maersk skibsfarve 10 Thu 26/8/2010 - 19:26
af Mads H
Tue 28/9/2010 - 8:22
af Mads H
Patinering af simpel fladvogn 7 Søn 19/9/2010 - 13:57
af Kaalby
Søn 26/9/2010 - 18:07
af Kaalby
Patinering mm. 0 Wed 4/8/2010 - 19:07
af RhB644
n/a
akrylmaling - tørretid 1 Thu 22/7/2010 - 12:21
af Gert Frikke
Thu 22/7/2010 - 13:00
af Techek
Om-maling af ekspresstogsvogne 5 Mon 12/7/2010 - 22:08
af janolovski
Tue 13/7/2010 - 15:03
af janolovski
Danske farver DSB - en oversigt 4 Søn 16/5/2010 - 20:17
af pejft
Søn 16/5/2010 - 22:59
af Svend