Elektronik

Om automatik og elektronisk styring af modelbanen.

EmneSvarOprettetSeneste svarsorteringsikon
Skiftespor kortslutter pludselig hele banen. 5 Tue 2/10/2012 - 9:39
af Lars H.
Fri 5/10/2012 - 13:20
af BT
Sporskiftedrev system Hoffmann - 20 stk. 1 Thu 4/10/2012 - 12:59
af Bjarne Abel
Thu 4/10/2012 - 16:43
af Bjarne Abel
Sporskifter med servomotor 1 Tue 25/9/2012 - 12:28
af fjorbak
Wed 26/9/2012 - 9:31
af Skott
Hvilken tråd til sporskifte servoer? 1 Søn 23/9/2012 - 15:58
af HP 16
Søn 23/9/2012 - 18:09
af F.Ormstrup
Vendesløjfemodul - spørgsmål. 23 Søn 9/10/2011 - 21:46
af Olsen
Søn 16/9/2012 - 11:39
af Traxx
Märklins afkobler 24997 til C-skinner. Hvilken kontakt bruger man til den? 4 Søn 9/9/2012 - 7:21
af nyboder
Søn 9/9/2012 - 20:12
af bqg
Lysdiode 3 ben rød / hvid 4 Wed 5/9/2012 - 21:31
af Perjc
Søn 9/9/2012 - 0:20
af Perjc
Hjemmelavet elektronik til forsinkelse af signaler. 2 Mon 3/9/2012 - 8:58
af Horsecreek
Lør 8/9/2012 - 12:17
af Horsecreek
Signaler 2 Lør 1/9/2012 - 16:41
af rytter
Lør 1/9/2012 - 22:07
af Torben Z.
ELV MP3 afspiller 2 Lør 1/9/2012 - 17:05
af Lars Skjærlund
Lør 1/9/2012 - 18:09
af Lars Skjærlund
Sound afspiller 18 Lør 25/8/2012 - 17:14
af Vasbye
Lør 1/9/2012 - 17:07
af Lars Skjærlund
Hastighed viser til signaler 2 Lør 25/8/2012 - 21:57
af tmjbk
Lør 25/8/2012 - 23:33
af Gert Frikke
Vognbelysning, lysdioder med formodstand og ledning mv. 0 Mon 20/8/2012 - 21:26
af tossetog
n/a
For märklinister 2 Wed 15/8/2012 - 22:45
af tossetog
Thu 16/8/2012 - 17:09
af tossetog
2 dekodere i samme vognstamme....kan man det? 10 Fri 20/7/2012 - 15:50
af smoeller
Søn 12/8/2012 - 19:13
af Lars Skjærlund
Lokomotivet er død 9 Tue 31/7/2012 - 23:25
af Haage
Thu 2/8/2012 - 12:02
af Haage
Lyd til danske tog på tilbud 5 Søn 22/7/2012 - 7:56
af nyboder
Søn 22/7/2012 - 20:35
af Torben Z.
Mangel på strøm på enkelte skinner/steder på banen 1 Søn 8/7/2012 - 15:46
af Juulen
Søn 8/7/2012 - 19:19
af Ole Vedel
DC = +/- , men hvad med AC ?? 5 Mon 2/7/2012 - 9:25
af domino
Mon 2/7/2012 - 13:00
af domino
Sådan har jeg lavet min ledningsholder 1 Tue 26/6/2012 - 22:45
af Baungaard
Thu 28/6/2012 - 16:20
af ksor
Elektroniske spørgsmål 24 Wed 25/4/2012 - 11:25
af cbt
Fri 8/6/2012 - 8:27
af lokalbanen
en elektronisk anordning 3 Thu 31/5/2012 - 23:23
af Stationsforstanderen
Søn 3/6/2012 - 12:15
af nbt
Togveje 14 Mon 28/5/2012 - 18:03
af Poul J
Wed 30/5/2012 - 20:30
af CBorch
Roco MA/BS 480 2 Thu 24/5/2012 - 10:33
af Peter Larsen
Lør 26/5/2012 - 8:04
af HNE3003
Faller Car System 6 Søn 13/5/2012 - 15:27
af a62213
Mon 21/5/2012 - 12:54
af Jørnet